אבאביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבאביל

אבאביל ("סנונית"; מכונה גם "מירסאד"; "תצפית" או "מארב") הוא כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) מתוצרת איראן. אורכו כ-9.5 רגל (2.9 מטר) ומוטת כנפיו כ-11.5 רגל (3.5 מטר). הוא מונע על ידי מנוע רוטרי יחיד בעל מדחף דוחף. את ה"אבאביל" ניתן לשגר באמצעות מעוט או בעזרת רקטה. בתום המשימה, ה"אבאביל" נוחת על הקרקע בעזרת מצנח או באמצעות מחלקיים.

מוכרות שתי גרסאות עיקריות של כטב"ם זה:

  • "אבאביל-R" - בעל כנפי דלתא, קנארדים וזנב יחיד המותקן על גוף המטוס. נושא מצלמה אלקטרו-אופטית לצורך איסוף מודיעין חזותי שאת הדמאותיה משדר לתחנה קרקעית בזמן אמת.
  • "אבאביל-T" - נבדל מה"אבאביל-R" בעיקר בכך שיש לו שני זנבות המותקנים על הכנפיים במקום הזנב היחיד של ה"אבאביל-R" המותקן על גוף המטוס. הוא נושא מצלמה אלקטרו-אופטית שאת הדמאותיה הוא משדר לתחנה קרקעית בזמן אמת. הוא יכול לשאת חומר נפץ מרסק במשקל של כ-45 ק"ג ולשמש ככטב"ם "מתאבד" על מטרות האויב.

ה"אבאביל" קרוי על שם הציפורים מסורת הפיל בקוראן.

ה"אבאביל" בשירות חזבאללה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר כטב"מים מסוג "אבאביל" נמסרו לחזבאללה והופעלו על ידיו לצורכי תעמולה, במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית שהוא מנהל נגד ישראל.

  • בסביבות השעה 10:30 בבוקר של יום 7 בנובמבר 2004 חדר כטב"ם "אבאביל" של חזבאללה למרחב האווירי של ישראל, ביצע סדרת צילומים של יישובי הצפון ונהריה בכללם, שב למרחב האווירי של לבנון ואז התרסק בים התיכון, כנראה עקב תקלה טכנית. הכטב"ם טס בסך-הכל כרבע שעה בגובה של כ-1,000 רגל, מבלי שהתגלה על ידי מערכות הגילוי וההתראה של צה"ל, דבר שגרם למבוכה רבה בצה"ל. לדברי חזבאללה, הפעולה בוצעה בעקבות גיחות הצילום שביצע חיל האוויר הישראלי מעל לשטח לבנון, ובהודעה שפרסם נאמר: "בתגובה לחריגות האויב בשמי לבנון, חג מזל"ט של חזבאללה בשמי צפון פלסטין". חזבאללה טען כי הכטב"ם שב בשלום לבסיסו, חרף העובדה שהוא התרסק בים. כחודש לאחר האירוע, הציב מערך הנ"מ הישראלי סוללת טילי MIM-104 פטריוט ("יהלום") בבסיס במפרץ חיפה.
  • ב-11 באפריל 2005 שיגר חזבאללה כטב"ם "אבאביל" שעבר בין עכו לנהריה ונחת בהצלחה בדרום לבנון.
  • ב-7 באוגוסט 2006, היום ה-27 למלחמת לבנון השנייה, בשעות הערב, שיגר חזבאללה כטב"ם "אבאביל-T", שככל הנראה לא נשא חומר נפץ, לעבר ישראל. הכטב"ם זוהה על ידי יחידת הבקרה הצפונית עוד כשהיה בשטח לבנון, ומטוסי קרב נשלחו לעברו. תוך פחות מ-10 דקות הופל הכטב"ם, בעת שטס בגובה נמוך מעל הים התיכון, במרחק כ-10 ק"מ מחופי עכו, על ידי מטוס F-16C ("ברק") מספר 364 מטייסת 110 ("אבירי הצפון") באמצעות טיל פיתון 5. בסרטון הפלת הכטב"ם שפרסם צה"ל נראה טיל משוגר לעבר הכטב"ם, מבצע סיבוב של כ-180 מעלות ופוגע בו. שברי הכטב"ם נמשו מהים על ידי כלי שיט של חיל הים. על זנבותיו היו מצוירים סמל חזבאללה עם כיתוב באנגלית: "Islamic Resistance" ("ההתנגדות האיסלאמית").
  • ב-13 באוגוסט 2006, היום ה-33 למלחמת לבנון השנייה, בשעות הערב, שוגר כטב"ם נוסף על ידי חזבאללה אך הוא הופל על ידי מטוס F-16D ("ברק") מספר 074 מטייסת 109 ("העמק") והתרסק בשדה פתוח באזור קיבוץ כברי.

ה"אבאביל" בשירות החמאס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 ביולי 2014, היום ה-6 למבצע "צוק איתן", בשעות הבוקר, שוגר כטב"ם מסוג אבאביל 1 לעבר ישראל. בתוך כך, הוא יורט על ידי סוללת "פטריוט". חמאס טוענים מנגד ששוגרו 3 מטוסים כאלה לעבר ישראל, אחד יורט ושניים נוספים חזרו בשלום לשטחם ואף צילמו את הקריה בתל אביב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]