אבאי קוננבאיולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Abai Kunanbaev.jpg

אבאי איברהים קוננבאיולי, ידוע גם בגרסה הרוסית של שמו - אבאי קוננבאייבקזחית:Абай (Ибраһим) Құнанбайұлы , ברוסית: Абай Кунанбаев ‏10 באוגוסט 1845 - 5 ביולי 1904) היה משורר, מלחין ופילוסוף קזחי ודמות חשובה בפיתוח הקזחית כשפה ספרותית.

אבאי נולד בצ'ינגיס-טאו (קראול המודרנית) כבנו של קוננבאי, אציל אמיד, ואשתו השנייה אולז'אן. מעמדו של אביו איפשר לילד ללמוד בבית ספר רוסי, אך רק לאחר שבילה זמן מה תחת השגחתו של מולא במדרסה מוסלמית. בביה"ס נפגש אבאי לראשונה עם כתביהם של מיכאיל לרמונטוב ואלכסנדר פושקין.

תרומתו העיקרית של אבאי לתרבות הקזחית מרוכזת בשיריו שנבעו מתוך התרבות העממית המקומית והביעו חוש לאומי מפותח. עד אז הייתה השירה הקזחית מדוברת בעיקר ומהדהדת בקולות הנוודים בערבות קזחסטן. ברם, אירעו בימיו שינויים סוציו-פוליטיים וסוציו-כלכליים חשובים. עם העמקת ההשפעה הרוסית במדינה רבו האפשרויות החינוכיות וכמו כן החשיפה להשקפות עולם שונות מרוסיה, אסיה והמערב. אבאי קוננבאיולי התעמק בהיסטוריה התרבותית והפוליטית של אזורים אלו ובכך השפיעה שירתו על השקפת עולמם של קזחים מחונכים רבים.

אבאי גם תרגם את ספריהם של מחברים רוסיים ואירופאיים לקזחית, רבים מהם בפעם הראשונה.

איורים מודרניים של קוננבאיולי בדרך כלל מראים אותו מחזיק בדומברה, כלי הנגינה הלאומי של המדינה. הוא נחשב היום לאחד מגיבורי העם החשובים בתודעה הלאומית המחודשת.

ישנו ספר מאת מוכתר אואזוב הנחשב לביוגרפיה הרשמית של קוננבאיולי, ברם רבים טוענים שהמחבר, שפעל בתקופה הסובייטית, סילף עובדות על מנת לתאר את קוננבאיולי כמי שתעב את התרבות הקזחית המקורית ורצה להופכו לרוסית יותר.