אבו אל-קאסם אל-זהראווי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן של אל-זהראווי

אבו אל-קאסם אל-זהראוויערבית: أبو القاسم خلف بن العباس الزهراوي‎; בכתיב עברי: אבו אל-קאסם חלף בן אל-עבאס אל-זהראווי, כינויו בלטינית: Albucasis;‏ 936 - 1013) היה רופא ומלומד מוסלמי מאל-אנדלוס. הוא נודע בתור אחד מגדולי הרופאים בימי הביניים, מכונה לעתים "אבי שיטת הניתוח המודרנית".

תרומתו הגדולה ביותר של אל-זהראווי היא אנציקלופדיה בת 33 כרכים הידועה בשם "כתאב אל-תסריף" (كتاب التصريف) ועוסקת ברפואה. היא כוללת בתוכה מספר רב של חידושים בתחום שיטות וכלי הניתוח, והייתה בעלת השפעה גדולה על התפתחות הרפואה במזרח ובמערב.[1] "כתאב אל-תסריף" תורגם מערבית ללטינית על ידי המלומד האיטלקי ג'רארדו דה קרמונה במאה ה-12, ומאז נהפך לנפוץ ברחבי אירופה הנוצרית ונחשב לספר סטנדרטי בכל הנוגע לרפואה ובפרט תחום הכירורגיה למשך 500 השנים הבאות.

אל-זהראווי נולד בשנת 939 בעיר אל-זהרא, הצמודה לקורדובה, אל-אנדלוס (ספרד המוסלמית). הוא חי את רוב חייו בקורדובה, שהייתה מרכז לידע ומדעים בתקופה זאת, ושם הוא קיבל את השכלתו הרפואית. פרטים מעטים ידועים על קורות חייו. עיר מולדתו אל-זהרא חרבה בשנת 1011, שנתיים קודם למותו. אבן חזם אל-אנדלוסי (994-1064) היה הראשון לאזכר את אל-זהראווי מחוץ לכתביו, והוא מנה אותו כאחד מגדולי הרופאים של ספרד המוסלמית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Cosman, Madeleine Pelner; Jones, Linda Gale (2008). Handbook to Life in the Medieval World. Handbook to Life Series 2. Infobase Publishing. pp. 528–530. ISBN 0-8160-4887-8.