אג'נדה 21

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אג'נדה 21 היא תוכנית של ארגון האומות המאוחדות שבמרכזה פיתוח בר קיימא. התוכנית הינה מתווה פעולות הנדרשות ברמה הגלובלית, הלאומית והמקומית על ידי ארגוני האו"ם השונים, ממשלות וארגונים אחרים בכל תחומי פעילות האדם המשפיעים על איכות הסביבה. המספר 21 בשם התוכנית מתייחס למאה ה-21. בעקבות ועידת ריו גובשה תוכנית פעולה בינלאומית רחבת היקף להשגת פיתוח בר-קיימא במאה ה-21.

התוכנית "סדר היום העולמי לקראת המאה ה-21", הנקראת גם אג'נדה 21 - Agenda 21, מכילה סדרה מקיפה של עקרונות שנועדו לסייע לממשלות ולמוסדות אחרים לפתח וליישם מדיניות ותוכניות לקידום פיתוח בר-קיימא. תוכנית אג'נדה 21 מהווה בסיס לפעולה של ממשלות ושל מוסדות ממשל מקומיים. כך למשל למעלה מ-150 מדינות הקימו ועידות לאומיות לקידום דיאלוג על פיתוח וקיימות בין גורמים ממשלתיים, ארגונים סביבתיים, חברות עסקיות והחברה האזרחית. מדינות רבות אף מיסדו תוכניות לניטור מצב הסביבה באמצעות מדדים שונים. ברמת הרשויות המקומיות, למעלה מ-2,000 יישובים עירוניים ומועצות אזוריות ברחבי העולם הקימו תוכניות "אג'נדה 21 מקומית" (Local Agenda 21) לקידום פיתוח בר-קיימא ברמה המקומית. הטקסט המלא של אג'נדה 21 נחשף בועידת ריו ב-1992.

תיאורית קונספירציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה תאוריית קונספרציה שטוענת שמטרת התוכנית היא צמצום אוכלוסיית העולם ב-80% ל-500 מיליון בני אדם, על ידי הפצת וירוסים ויצירת תופעות לוואי מחיסונים שיגרמו לסירוס האוכלוסייה. מבין התומכים בתאוריה ניתן למצוא את ד"ר אלון דהאן שטוען שתחת מילים כמו "קיימות" מסתתרת התוכנית להפקעת הזכות להורות. התומכים בתאוריה טוענים שהתוכנית אנטי דמוקרטית ומקודמת על ידי המנהלת הכללית של ארגון הבריאות העולמי הגב' גרו הארלם ברונדטלנד, הידועה לטענתם כבעלת נטיות מרקסיסטיות קומוניסטיות מובהקות.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא איכות הסביבה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.