אדם שימפנזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אדם שימפנזה (באנגלית: Humanzee) הוא כינוי לאפשרות התאורטית שיווצר הומיניד שחציו אדם וחציו שימפנזה.

אדם שימפנזה עשוי להיווצר בזיווג של אדם ושימפנזה. לא ידוע בוודאות אם היה מקרה כזה ואם זיווג כזה אפשרי.

סבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאדם 46 כרומוזומים בעוד לשימפנזה 48. זהו הבדל שמאפשר לכאורה התרבות בין שני המינים אבל הצאצא יהיה עקר באופן כמעט ודאי (בדומה לפרד) כיוון שמספר הכרומוזומים שלו יהיה 47, מספר אי-זוגי שלא מאפשר התרבות.

בעיה נוספת הועלתה כאשר בשנת 1977 הוכיח החוקר ג'יי מייקל בדפורד, שתאי זרע אדם עוברים את קליפת הביצית של גיבון (Hylobates lar) גם במבחנה (in vitro) וגם בגוף (in vivo), לעומת זאת זרע אנושי אפילו לא נצמד לבייצית של פרימטים שאינם קופי אדם כדוגמת בבונים או קופי רזוס[1]. נראה, לכן, שבהומינדים – המשפחה לה משתייך השימפנזה, תא הזרע תואם לביצית.

על אף זאת, לא הוכח שזיווג כזה אכן ייתכן.

אוליבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1960 רכשו זוג המאמנים האמריקנים פרנק וג'נט ברגר, שימפנזה בשם "אוליבר" כבן שנתיים, שהיו לו כמה מאפיינים דמויי-אדם כדוגמת פנים שטוחות יותר, אף בולט, אוזניים קטנות וקרחת. כמו כן אוליבר נהג ללכת על שתיים יותר משימפנזים רגילים. מאפיין נוסף היה שלפי הטענות הוא נמשך לנקבות אדם זאת בניגוד לריחוק ההדדי שהופגן כלפי שימפנזים.

עם זאת בשנת 1990 הוברר שאוליבר נושא 48 כרומוזומים, ככל שימפנזה.

ניסוייו של איליה איבנוביץ' איבאנוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1924 – 1930 ניסה החוקר הרוסי איליה איוואנוב לזווג בין אדם לקופי על אך לא הגיע לתוצאות ממשיות. הוא לא הצליח להכניס נקבות שימפנזה להיריון מזרע אדם ולא הצליח להשיג מתנדבות אנושיות או זכרי שימפנזה לניסיון הפוך.

בסופו של דבר הוא נשפט לגלות בסיביר ולא הוציא את ניסוייו לפועל.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ J. M. Bedford; Sperm/egg interaction: The specificity of human spermatozoa; The Anatomical Record, 1977 Volume 188 Issue 4, Pages 477 - 487

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Elephant.png ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.