אוגוסט לנדמסר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התמונה שבה מונצח אוגוסט לנדמסר כשהוא מסרב להצדיע במועל היד הנאצי

אוגוסט לנדמסרגרמנית: August Landmesser, נולד ב-24 במאי 1910, ככל הנראה נהרג ב-17 באוקטובר 1944) היה פועל מספנה גרמני, אשר התפרסם בעקבות מחאתו האמיצה בתמונה הידועה בכינוי "האיש מאחורי הידיים השלובות" ("The man behind the crossed arms") בה הוא נראה מסרב להצדיע במועל היד הנאצי, באירוע חניכת ספינת האימונים הנאצית Horst Wessel ב-30 ביוני 1936.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוגוסט לנדמסר נולד ב24 המאי 1910 בגרמניה בנם היחיד של לפרנז אוגוסט ווולהלמין מגדלן. בשנת 1931 הוא הצטרף למפלגה הנאצית כדי למצוא עבודה, לאחר שכלכלת גרמניה קרסה ב - 1930. הוא עבד בחברת הספנות Blohm + Voss בעיר המבורג אשר בגרמניה.

ב - 1934 פגש לנדמסר את אירמה אקלר(Irma Eckler) , אישה יהודיה, והתאהב בה. שנה לאחר מכן בשנת 1935 הם התארסו וכמה חודשים לאחר מכן הם התחתנו. נישואיהם נאסרו על פי חוקי נירנברג שפורסמו באותו הזמן. הוא נעצר ונאשם ב-"ביזוי הגזע" וגורש מהמפלגה הנאצית. ב - 29 באוקטובר של אותה שנה נולדה בתם הבכורה, אינגריד. ב- 1937 אוגוסט לנדמסר, אישתו ובתו ניסו לברוח לדנמרק, אולם הם נכשלו ונתפסו בגבול. ביולי 1937, מספר ימים לפני הולדת בתו השנייה, איירן, לדמנסר נתפס ונשפט על פגיעה בטוהר הגזע בהתאם לחוקים הנוקשים של הנאצים. לנדמסר טען להגנתו שהוא ואישתו לא היו בטוחים שהיא לגמרי יהודיה. הוא שוחרר ב - 1938 בשל חוסר ראיות, עם אזהרה חמורה שעברה נוספת עלולה להביא למעצרו. אולם, לנדמסר ואישתו המשיכו לנהל את מערכת היחסים שלהם בפומבי. לנדמסר לא שמע לאזהרות שניתנו לו ולא פעל על פי החוק הנאצי אשר אוסר לגרמנים לקיים מערכת יחסים כלשהי עם יהודיים, לכן, ב- 15 ביולי 1938 הוא נעצר שוב ונשלח למחנה הריכוז בורגרמור Borgermoor למשך שנתיים, שם שמשו האסירים כעובדים במפעלי חימוש ומספנות. זו הייתה הפעם האחרונה בה הוא ראה את אישתו.

בינתיים עבר החוק שדרש את מעצרם של נשים יהודיות במקרה שגרמו לגבר גרמני לפגוע ב"כבוד טוהר הגזע" ועל כן אישתו של לנדמסר אירמה נחטפה על ידי הגסטפו והוחזקה בכלא פאהלסבוטל Fuhlsbüttel. משם היא נשלחה למחנה הריכוז אורנייבורג Oranienburg, ואחר כך למחנה הריכוז רוונסבריק Ravensbruck. כמה מכתבים הגיעו מאירמה עד ינואר 1942. מאמינים שהיא נלקחה לבסוף לתאי הגזים בארנבורג Bernburg בפברואר 1942, שם היא נרצחה יחד עם עוד 14,000 בני אדם. במהלך תיעוד שלאחר המלחמה, בשנת 1949, נקבע מותה באופן רשמי תחת התאריך 28 באפריל 1942.

בינתיים לנדמסר שוחרר מהכלא ב - 19 בינואר 1941 והחל לעבוד כמנהל עבודה בחברת הגרירה Püst, אולם זה נמשך זמן קצר כיוון שהוא היה חייב להצטרף לצבא גרמניה כדי לשרת במלחמה. בפברואר 1944 התגייס לפלוגת עונשין שהורכבה מאסירים והשתייכה לגדוד חיל הרגלים ה - 999 הנאצי (Strafdivision 999). זמן קצר לאחר מכן הוא הוכרז כנעדר, כשישה חודשים בלבד לפני שגרמניה נכנעה באופן רשמי. הוא נהרג במהלך הלחימה בקרואטיה ב- 17 באוקטובר 1944 והוא הוכרז כמת באופן רשמי ב- 1949 .

בתחילה בנותיהם של בני הזוג נלקחו לבית יתומים בעיר ולאחר מכן הן הופרדו, אינגריד הורשתה לחיות עם סבתה ואיירין נשארה מאחור. ב - 1941 איירין הועברה למשפחת אומנה ולאחר מות סבתה ב - 1953 גם אינגריד הועברה למשפחת אומנה.

נישואיהם של אוגוסט לנדמסר ואירמה אקלר הוכרו באופן רטרואקטיבי על ידי הסנאט של המבורג בקיץ 1951. בנותיהם של בני - הזוג בקשו לשמור את זכרם של שני הוריהם ועל כן בסתיו של אותה השנה, אינגריד בתם הבכורה קבעה את שם משפחתה לנדמסר Landmesser, ואילו בתם השנייה איירין אימצה את שם המשפחה של אימה אקלר Eckler.

הכרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1966, איירין אקלר בתם השנייה של לנדמסר ואירמה, פרסמה את הספר "Die Vormundschaftsakte 1935 - 1958", המספר את הסיפור של המשפחה בין השנים 1935 עד 1958 (שם מלא של הספר: The Guardianship Documents 1935–1958: Persecution of a Family for "Dishonoring the Race"), ומכיל בתוכו כמות גדולה של מסמכים מקוריים מאותן שנים, כולל מכתבים מהאם ומסמכים ממוסדות המדינה.

דמות שזוהתה כאוגוסט לנדמסר בתמונה שצולמה ב - 13 בינואר 1936, פורסמה ב - 22 במרץ 1991 בדי צייט Die Zeit. בתמונה רואים כינוס גדול של עובדים במספנת Blohm Voss בהמבורג, בהשקת ספינת חיל הים Horst Wessel. כמעט כולם נראים בתמונה כשהם מצדיעים במועל היד הנאצי, למנהיגם אדולף היטלר, למעט אדם אחד הנמצא בחלק האחורי של הקהל המסרב להצדיע בהפגנתיות, עומד בהתרסה כשידיו שלובות על חזהו. גם כמה אחרים נמנעו מההצדעה, אבל הם לא נראים בתמונה כמתריסים בצורה ברורה. אולם, עד היום יש המפקפקים בעניין זהות האיש שבתמונה.

כיום משתמשים בתמונה זו במטרה להדגיש ולחזק את החשיבות המוסרית בעולמינו, התמונה מוכיחה שלא תמיד חייב ללכת עם הזרם וגם אם זה מפחיד, מסוכן או מאיים חשוב לשמור על הערכים והאמונות. בזכות מחאתו האמיצה אוגוסט לנדמסר הינו אדם יוצא דופן בשמירת אמונותיו.