אוגוסט פאלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוגוסט פאלם

אוגוסט תיאודור פאלם (August Teodor Palm‏; 5 בפברואר 184914 במרץ 1922) היה סוציאליסט שבדי, פעיל חברתי ודמות מפתח בהפצת הרעיונות הסוציאליסטיים ובבניית התנועה הסוציאל-דמוקרטית בשבדיה, והובלתה לכיוון רפורמיסטי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאלם היה בנו של מורה ליד מאלמו והתייתם בגיל 10, ולאחר מכן עבר הכשרה כדי להיות חייט. כשהיה בן 18, ערך מסע לימודי בדנמרק ובגרמניה שלאחריו, ב-1874, התיישב כחייט בהדרסלב בצפון שלזוויג. באותה שנה גם נישא לג'והאנה לרסון.

פעילות פוליטית מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מסעותיו בגרמניה, הוא למד וקלט את הרעיונות הסוציאליסטיים (בעיקר כתוצאה מאיחודן של שתי המפלגות הסוציאליסטיות בגרמניה לכדי מפלגה אחת, ה-SPD ב-1875). ב-1877 גורש מגרמניה לאחר הפצת תעמולה סוציאליסטית. עד 1881 הוא שוהה בדנמרק, וב-1881 חוזר לשבדיה. ב-6 בנובמבר באותה השנה, במאלמו, נאם פאלם את הנאום הסוציאליסטי הראשון בשבדיה והתחיל את מסעו הפוליטי בגטבורג ובסטוקהולם.

תועמלן פוליטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבדיה בסוף המאה ה-19, הייתה מדינה בעלת אחוז אוריינות גבוה כיוון שהדת הנהוגה בה היא לותרניזם (שעל-פיה על כל מאמין להיות מסוגל לקרוא את כתבי הקודש ללא תיווך) - מה שמאפשר הפצת תעמולה ורעיונות באמצעים כתובים בצורה רחבה. עם הידיעה הזאת, במרץ 1882, הקים פאלם את העיתון Folkviljan ("רצון העם"), ושימש כעורכו עד 1885, כשהעיתון נסגר. ב-25 בספטמבר 1885, פאלם עבר לסטוקהולם והחל בהפצת העיתון הSocial-Demokraten ("הסוציאל-דמוקרט"), ושימש כעורכו בשנה הראשונה להפצתו. החל מסתיו 1886, היה היאלמר ברנטינג העורך הראשי של עיתון זה. הממשלה השבדית שלחה אותו לכלא לשלושה חודשים בעוון הצהרות שפרסם בעיתון זה. תרומתו הגדולה ביותר של פאלם הייתה בכך שהביא לאיגוד עובדי תעשיית העץ השבדיים ואיגוד עובדי תעשיית המתכת השבדיים תחת אידאולוגיה סוציאליסטית. ב-1889, ביוזמתו של פאלם, קמה בשבדיה ה-SAP ("מפלגת הפועלים הסוציאל-דמוקרטית של שבדיה") שמהווה איחוד בין שלושה מועדונים סוציאליסטיים גדולים בשבדיה שהוקמו בעזרת פאלם. במבנה הפוליטי של שבדיה באותה התקופה, לא התאפשר למי שאינו בעל רכוש רב להיבחר ולבחור בפרלמנט, ועל כן עיקר עשייתה של הSAP היה בהפצת תעמולה ואיגוד עובדים.

ביקורו בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1900, הוזמן פאלם לבקר בארצות הברית על ידי המועדון הסקנדינבי של מפלגת העבודה הסוציאליסטית של אמריקה בפרובידנס, רוד איילנד, בשיתוף עם מועדונים דומים בניו יורק וברוקלין, במטרה למשוך חברים נוספים למועדונים אלו. מסעו התחיל ב-1 בספטמבר 1900, והוא מתועד בספר "תמונות מטיול לארצות הברית" (Ögonblicksbilder från en tripp till Amerika) שפורסם ב-1901.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Några drag ur mitt lif ("כמה מובאות מחיי") , 1899
  • Ögonblicksbilder från en tripp till Amerika ("תמונות מטיול לארצות הברית"), 1901
  • Ur en agitators lif ("מחייו של תועמלן") 1904

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגת הפועלים הסוציאל-דמוקרטית של שבדיה