אוגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאוגר
Ogertt.JPG
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכרסמים
משפחה: אוגריים
תת־משפחה: אוגרים
סוג: אוגר
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Mesocricetus

האוגר (שם מדעי: Mesocricetus) הוא סוג מכרסם בתת-משפחת האוגרים ממשפחת האוגריים. הסוג כולל ארבעה מינים ונפוץ באזור דרום-מזרח אירופה .

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלוב ביתי לאוגרים

האוגר קיבל את שמו עקב נטייתו לאגור מזון. הוא נוהג להסתייע בכיסי הלחיים שלו למטרה זו. כאשר אוגר האוגר את מזונו הוא מרגיש בנוח לפלוט את שאגר רק במקום מוכר לו. שקי הלחיים של האוגר יכולים להכיל אף שגר גורים (האימהות נוהגות לעשות פעולה זו כאשר הן חוששות) אך פעולה זו יכולה להיגמר בחניקה או עריפת ראשיהם של הגורים.

לאוגר גוף קטן מאוד - כ-17 ס"מ בלבד אורכו, הזכר קטן אך במקצת מן הנקבה. אוזניו קטנות אך חוש השמיעה שלו מפותח מאוד. גם חוש הריח שלו מפותח מאוד. לעומתם, חוש הראייה אינו מפותח. שיני האוגרים, כדרכם של המכרסמים, צומחות כל הזמן.

האוגר בטבע אוכל בעיקר זרעים אך הוא לא יבחל גם בחרקים ובפירות למיניהם.

האוגר מגיע לבגרות מינית בגיל 11 שבועות לערך. עונת הייחום בטבע היא בחורף. ההריון הוא הקצר ביותר במחלקת היונקים - 16 יום בלבד. האוגרים ממליטים פעמים אחדות בשנה; בכל המלטה יופיעו בין 5 ל-10 גורים חסרי ישע, עיוורים וערומים.

האוגר בשביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב האוגרים שמחזיקים בשביה הם אוגרים ממין אוגר סורי זהוב ואוגר סיבירי (סיבירי קרמפל וסיבירי מלבין). אך יש גם מינים נוספים, כגון אוגר מונגולי, אוגר רובורובסקי, אוגר סיני ואוגר טיבטי.

מלבד הוצאות הקנייה הראשונית הטיפול באוגר אינו כרוך בהוצאה כספית גדולה. הטיפול הוא קל, וגם ילדים יכולים לבצעו. על-מנת להבטיח לאוגר חיים בריאים וארוכים יש להקפיד על הכללים הבאים:

  • אסור לרחוץ את האוגר; דבר זה עלול לפגוע באיכות הפרווה וביופיה וגם בבריאותו של האוגר עצמו, ואפילו להביא למותו של האוגר.
  • יש להקפיד לרפד את הכלוב בנסורת רכה ואף להניח מתחת לנסורת נייר סופג. יש להחליף את הנסורת לפחות אחת לשבוע, תלוי במספר האוגרים בכלוב. בטבע האוגר יכול לגמוא מרחקים עצומים ולכן חשוב שהכלוב יהיה גדול, מרווח ומצויד במתקני משחק היכולים להעסיק את האוגר.
  • בשביה, בניגוד לטבע, עונת הייחום מתרחשת כל השנה. דבר זה עלול לגרום לריבוי עצום של גורים אם אין מפרידים בין הזכר והנקבה. ההפרדה חשובה בעיקר אחרי ההמלטה, שכן אז הנקבה עלולה להתעבר שנית, ובנוסף יש להפריד בין הזכר והגורים הצעירים לאחר ההמלטה כי הזכר עלול להיות תוקפני כלפי הגורים, לפצוע ואף להרוג אותם.
  • כדי להבטיח משך חיים ארוך אין להרבות בהריונות ובהמלטות, שכן כל המלטה מתישה את גוף הנקבה, ועלולה לגרום למוות בגיל צעיר.
  • חשוב להקפיד לא לשים יותר מאוגר אחד בכלוב. לשם רבייה יש להכניס את הזכר והנקבה לכלוב אחד, אך לאחר הזיווג יש להעביר את הזכר לכלוב נפרד. לאחר 4 שבועות (הזמן שדרוש לגורים להפוך לעצמאיים ולאכול אוכל מוצק) ואז יש להחזיר את הזכר לכלוב שלו ומומלץ להעביר כל אחד מהגורים לכלוב משלו.

האוגר, בניגוד למכרסמים רבים אחרים, אינו מעביר מחלות לבני אדם. הגורים נולדים בצבע אדום, לאחר יומיים צבעם משתנה לוורדרד, ולאחר כשבועיים הם מצמיחים פרווה. הוא מצוי באזורים חמים.

קניית אוגר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ש לקנות אוגרים רק מגיל 3 שבועות כי עד גיל 3 שבועות הם לא ניזונים לבד וזקוקים לחלב אם, וכן יותר קל להרגילם אליכם.שקונים גור העיניים צריכות להיות נקיות ופתוחות, ללא רטיבות סביב עיניהם. מומלץ לקנות אוגר אחד בלבד. אחרת  כשהם גדלים הם רבים או מתרבים. יש לרכוש אוגר רק אחה"צ כי בבוקר הם לרוב ישנים ולא ניתן לראות כמה הם פעילים.

כלובים – מינימום 50X35 ס"מ ומומלץ כלוב עם צינורות משחק בתוכם שבהם הם יכולים גם להתחבא.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזון – המומלץ ביותר אוכל מוכן לאוגרים שניתן לקנות בחנות לחיות מחמד וכן אספקה טרייה של ירקות ופירות מסוגים רבים כגון:  גרעינים. גרעיני תירס, חיטה, שעורה וכו'אסור שוקולד ודברים מתוקים, יש להרחיק מזון לא טרי, יש לתת אוכל כל יום בשעה קבועה. אוגרים לא אוכלים יותר מצרכיהם אך לעיתים הם אוגרים את המזון העודף בפה בכיסים מיוחדים לכך ואחר כך את אותו אוכל הם מחביאים בכלוב לכן צריך לנקות את הכלוב על בסיס יומי.בגרות מינית בגיל 5-6 שבועות, הריון בין 15-18 ימים, לרוב בהמלטות יש בין 4-8 גורים.

מחלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלות נדירות אצל אוגרים אך מומלץ להתייעץ עם וטרינר על כל שינוי מהנורמלי שלהם כמו למשל הקאות, שיעולים שלשולים הליכה מוזרה רעידות ועוד.לסיום האוגר היא חייה מקסימה, נהדרת אומנם צריך לדאוג להם לאוכל, נוחות, מים פינוק אך התמורה בהחלט שווה את זה.

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]