אוגר זהוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאוגר זהוב
Peach 2.jpg
מצב שימור

מצב שימור: פגיע (VU)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: פגיע
מיון מדעיעריכה
סדרה: מכרסמים
משפחה: אוגריים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Mesocricetus auratus

אוֹגֵר זָהוֹב או אוֹגֵר זָהֹב (שם מדעי: Mesocricetus auratus), הידוע גם כאוגר סורי, הוא מין מכרסם ממשפחת האוגריים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורך גופו של האוגר הזהוב הוא כ-18 סנטימטרים, ומשקלו נע בין 130 ל-180 גרם. הזכר קטן במעט מן הנקבה ניזון מצמחים, ובעיקר מזרעים. תפוצתו בטבע כוללת את סוריה (אף שייתכן שנכחד באזור זה). תוחלת חייו היא 2 עד 3 שנים בממוצע אם כי תועדו מקרים נדירים של פרטים שחיו 8 שנים.

שמו של האוגר בא לו משום אגירת המזון בכיסי הלחיים הגדולים, המאפשרת העברת מזון בכמות גדולה למחילתו ובכך גם חסכון באנרגיה. את מנות המזון הוא מוציא מפיו בלחיצה בכפות רגליו הקדמיות על הלחיים. חרטומו מוארך ומחודד, ובקצהו זיפי שיער, המשמשים כאברי חישה. בפיו זוג שיניים חותכות גדולות בכל לסת, שצומחות ללא הפסקה ומשמשות לחיתוך המזון שכותשות השיניים הטוחנות. שיני הלסת העליונה מושחזות בשיניים המקבילות בלסת התחתונה ואם נפגעת שן, צומחת השן המקבילה לה צמיחת יתר. הרגליים קצרות ובקצותיהן ציפורניים חזקות קהות. הרגליים הקדמיות משמשות לאחיזה המזון והגשתו לפה, וכן לנבירה באדמה כדי לחפש זרעים. בגחון הנקבה ישנם ארבעה זוגות של פטמות.

מחזור רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוגר הזהוב מגיע לבגרות מינית בין הגילאים חודש לחודשיים (אצל הנקבות לרוב עד שישה שבועות).

הנקבה נכנסת להריון שמשכו בממוצע 16 ימים, ובסופו היא ממליטה בין ארבעה לתריסר וולדות שמשקלם כשני גרמים.

האוגר הסורי והאדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של האוגר הזהוב בסוריה, שם נתגלה לראשונה בשנת 1839. בשנות ה-30 של המאה ה-20 נלכדה במדבר הסורי על ידי החוקר ישראל אהרוני נקבה מעוברת אחת. מקור כל האוגרים הזהובים בשבייה עד העשור האחרון הוא מאותה אם וגוריה.

בשנת 1971 יצא מסוריה משלוח של אוגרים זהובים שהיה אמור להעשיר את המאגר הגנטי של האוגרים בשבי, אך מחקרים אחרונים לא גילו שום שינוי גנטי משמעותי.

אחת הסברות גורסת כי בכלל אותם אוגרים שנשלחו מסוריה הם צאצאים של אותה האוגרת שנתפסה על ידי ישראל אהרוני. בסוף שנות התשעים, משלחות לצפון סוריה ולדרום טורקיה איתרו פרטים של אוגר זהוב בטבע. אותן משלחות לכדו בסך הכל 19 פרטים והעבירו אותם לגרמניה לחדש את המאגר הגנטי של האוגרים הזהובים בשבי. ייתכן שהאוגר הזהוב נכחד בטבע באזור סוריה.

מזונו בטבע הם לרוב זרעים שאותם אוסף לתוך כיסי הלחיים גדולים ואלה עשויים להכיל חופן זרעים ואחר כך מעביר אותם האוגר אל מחסניו התת-קרקעיים. בהיות האוגרים שוכנים בשדות פתוחים וגם באדמות חקלאיות, הם גורמים נזקים לדגן שמזרעיהם הם ניזונים.

בטבע אורח חייו יחידאי. האוגר פעיל לילה וביום הוא שוהה במחילתו. לכל פרט מחילה משלו, המסתעפת לחדרים, המשמשים למטרות מוגדרות כמו אגירת מזון לחורף, מגורים, חדר לגורים וקן המלטה.

הזכר והנקבה נפגשים רק למטרת הזדווגות, שטרם התרחשותה ישנו טקס חיזור קצר, ובסופה עוזב הזכר את מחילת הנקבה. ההזדווגות מתרחשת לרוב כשעה לאחר רדת החשיכה. לקראת ההמלטה חופרת הנקבה תא המלטה בעומק רב, המרופד בעשבים. משך הריונה של נקבת האוגר הזהוב הוא 16 יום, הקצר ביותר בין היונקים בעלי שליה. הנקבה ממליטה פעמים אחדות בשנה, וגודל השגר נע בין ארבעה לשבעה ואפילו 12 ולדות. הגורים נולדים חסרי ישע, עיוורים ועירומים וגופם ורוד. הם יונקים כשלושה שבועות. עיניהם נפתחות בגיל שבועיים וגופם מתכסה בפרווה חומה. בגיל חודשיים בקירוב מגיעים הם לבגרות מינית, עוזבים את הקן, חופרים לעצמם מחילות משלהם ומתחילים להתרבות. יכולת ההתרבות של הנקבה עצומה, בשל העובדה שהביוץ אצלה קשור בהזדווגות ולא מחזורי, בדרך כלל בתחילת הייחום, ומשום כך יכולה היא להיכנס להריון נוסף בעת שהיא עדיין הרה ואז תמליט שתי המלטות רצופות. מחזור ייחום הוא כל ארבעה ימים ומשכו 4-23 שעות.

האוגרים מסוגלים לנשוך בחוזקה ובתנאים של מרחב מחיה מצומצם מתפתחים ביניהם קרבות אכזריים. לעתים טורפים הבוגרים את גוריהם. בעומדם מול אויב מתגוננים האוגרים בעוז. הצעירים משמיעים קולות צרודים צורמים ובהיתפסם הם נושכים, על כן יש לטפל בהם בזהירות ולהרגילם בהדרגה למגע יד אדם. אפשר להרימם בעור הרפוי שבעורפם.

ברחבי רוסיה נערך מדי שנה מרוץ הכרכרות של האוגרים. לגלגל הריצה המוכר מכל כלוב של מכרסמים מחובר בסיס בעל גלגלים, וכאשר מושם האוגר בתוך גלגל ריצה שכזה, הסגור משני עבריו, הוא מתחיל לרוץ והכרכרה דוהרת קדימה. התחרויות נערכות בתוך מסלולים שנוצקו במיוחד לשם כך.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]