אודילו גלובוצניק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אודילו גלובוצניק (1938)

אודילו לוטאריו גלובוצניק (Odilo Lotario Globocnik;‏ 21 באפריל 1904 - 31 במאי 1945), היה פושע נאצי בולט, אחראי לרציחתם של כשני מיליון בני אדם במלחמת העולם השנייה, רובם המוחלט יהודים.

הוא נולד בעיר טריאסט למשפחה ממוצא סלובני. בגיל צעיר עברה משפחתו לקלגנפורט באוסטריה, שם סיים בית ספר תיכון ועסק במסחר בחמרי בניין.

בשנת 1922 הצטרף לארגונים פרו נאצים בקרינתיה והחל לענוד את סמל צלב הקרס. ב-1930 הצטרף למפלגה הנאצית וב-1 בספטמבר 1934 הצטרף לאס אס. הוא מילא תפקיד של מקשר בין המפלגה הנאצית בגרמניה ובאוסטריה. הוא נעצר מספר פעמים וישב כשנה בכלא. ב-1933, בהיותו בן 29, נתמנה לסגן הגאולייטר (Gauleiter; מפקד מחוז) של אוסטריה, וב-24 במאי 1938, חודשיים לאחר סיפוח אוסטריה, הוא נתמנה על ידי אדולף היטלר לגאולייטר של וינה.

גלובוצניק הואשם בשחיתות ובגניבת כספים. הימלר הדיח אותו מתפקידו, והעביר אותו לוואפן אס אס בדרגה של קורפורל.

הימלר חיבב את גלובוצניק, ובסוף 1939 הוא חנן אותו העלה אותו לדרגת בריגדפיהרר ומינה אותו למפקד האס אס והמשטרה (SS- und Polizeiführer) במחוז לובלין. הוא וצוותו היו כפופים ישירות להימלר.

ב-13 באוקטובר 1941 קיבל גלובוצניק הוראה מהימלר להתחיל לבנות מחנות השמדה. גלובוצניק היה אחראי לבניית מחנות ההשמדה בלז'ץ, מיידנק, סוביבור וטרבלינקה בהם נרצחו למעלה מ-1,500,000 בני אדם, רובם יהודים.

גלובוצניק היה אחראי גם על תפיסת הרכוש של הנרצחים, ולאחר נפילת מוסוליני הוא הואשם בשדידת רכוש לעצמו, והועבר בספטמבר 1943 לשמש כמפקד האס אס והמשטרה באזור המבצעי החוף האדריאטי שמפקדתו הייתה בטריאסט. תפקידו היה לתפוס יהודים, פרטיזנים ומתנגדי הנאצים. הוא הקים את מחנה הריכוז וההשמדה ריזיירה די סן סאבה בטריאסט, שהיה מחנה ההשמדה היחיד באיטליה, ובו נרצחו למעלה מ-5,000 בני אדם.

בסוף המלחמה נסוג גלובוצניק עם אנשיו לדרום אוסטריה, שם נעצר על ידי משמר בריטי ב-31 במאי 1945, והתאבד על ידי נשיכת קפסולת ציאניד.