אודמורטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת אודמורטיה
דגל אודמורטיה סמל אודמורטיה
דגל סמל
המנון: המנון אודמורטיה
מיקום אודמורטיה
מיקום אודמורטיה בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית, אודמורטית
עיר בירה איז'בסק
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של הוולגה
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של אורל
נשיא / מושל אלכסנדר אלכסנדרוביץ' וולקוב
תאריך הקמה 4 בנובמבר 1920
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-57 ברוסיה
42,100 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-29 ברוסיה
1,522,000 נפש
36.2 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+4
www.udmurt.ru
(למפת אודמורטיה רגילה)
מיקום אודמורטיה במפת אודמורטיה
 
סרפול
סרפול
ווטקינסק
ווטקינסק
גלזוב
גלזוב
מוז'גה
מוז'גה
איגרה
איגרה
אווה
אווה
בלזינו
בלזינו
קז
קז
קמברקה
קמברקה
אודמורטיה

רפובליקת אודמורטיה (רוסית: Республика Удмуртия, אודמורטית: Удмурт Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית הממוקמת במזרח החלק האירופאי של רוסיה. שטח הרפובליקה כ-42,100 קמ"ר, אוכלוסייתה: 1,552,800 תושבים (נכון ל-2005). בירת הרפובליקה היא איז'בסק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבל אודמורטיה היה חלק מהנסיכויות הטטריות אשר התקיימו באזור, עד שנכבש ב־1554 על ידי איוואן האיום, נסיך מוסקבה. אודמורטים, שלא הייתה להם מדינה משלהם לא התנגדו בצורה פעילה לשלטון החדש. בתקופת האימפריה הרוסית האזור היה חלק של גוברניה שמרכזה בעיר ויאטקה.

ב־1918 כל הרפובליקות בין אורל וולגה התאחדו למדינת אידל-אורל, שהכריזה על עצמאותה מרוסיה. בשנת 1919 הכוחות הקומוניסטיים כבשו את המדינה הצעירה, חילקו אותה לרפובליקות והפכו את אודמורטיה ל"מחוז האוטונומי הווטי" (רוסית: Вотская автономная область). ב-1932 שם החבל שונה לאודמורטיה, וב-1934 החבל נהפך לרפובליקה אוטונומית בפדרציה הרוסית הסובייטית. ב־1991 השלטונות הגדירו אותה כרפובליקה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין שאר הסובייקטים בפדרציה היא במקום ה־57 בשטחה. היא גובלת מצפון ובמערב במחוז קירוב, מדרום ברפובליקת טטרסטן, ובשקיריה, וממזרח במחוז פרם.

הנהרות החשובים של הרפובליקה הן קאמה, ויאטקה ואיז'. קמה וויאטקה מתחילות באודמורטיה בגבעות שבצפון הרפובליקה, אך רוב מסלולן עובר מחוץ לגבולות הרפובליקה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוכלוסייה מורכבת מרוסים, המהווים 60.1% מהאוכלוסייה, אודמורטים המהווים 29.3% מהאוכלוסייה, וטטרים המהווים 6.9% מהאוכלוסייה, ועמים נוספים, שהגדולים בהם הם מארי ואוקראינים, המהווים 3.7% מהאוכלוסייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]