אולאודה אקוויאנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. סיבה: הערך נקטע עם הגעתו של אקוויאנו לאיים הקריביים. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אולאודה אקוויאנו - כריכת הספר מהדורה ראשונה 1789

אולאודה אקוויאנו (Olaudah Equiano) נודע גם בשם גוסטבוס וואסה (Gustavus Vassa)‏ (1745, ממלכת דהומיי, יבשת אפריקה - 31 במרץ 1797, לונדון, הממלכה המאוחדת).

היה עבד אפריקאי, שעבר תלאות רבות ברחבי העולם, ולבסוף קנה את חירותו בכסף שהצליח לחסוך. אקוויאנו לקח חלק בפעילות ממשלתית בבריטניה, הצטרף לתנועה לביטול העבדות ובכך סייע לשנות את חייהם של רבים. היה בעל כושר ביטוי מעולה, והעלה על הכתב את קורות חייו, כך הוצגה לראשונה, מסכת חייו של עבד אפריקאי, בפני קוראים בריטים לבנים, דבר שאף השפיע על מקבלי ההחלטות בפרלמנט של בריטניה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולאודה אקוויאנו נולד בשנת 1745 בכפר של בני שבט האיבו הנמצא בניגריה של היום (בעבר ממלכת הארדרה), וגדל במשפחה בעלת מעמד, כבן של צ'יף בכיר. כילד נחשף לתרבות האפריקאית הטבעית שכללה מזון מיוחד, לבוש אופייני, ריקודים ומנהגים ייחודיים. בהיותו כבן 11 שנים, נחטף אקוויאנו ביחד עם אחותו הצעירה בידי אפריקאים מכפר אחר במחוז‏[1].

אקוויאנו ואחותו נחשפו לראשונה לאדם הלבן, תוך שהם עוברים מיד ליד ומכפר לכפר. בשלב מסוים, הופרד אקוויאנו מאחותו, התגלגל בין סוחרים בתוך היבשת, הובא אל החוף, ונמכר לסוחרי עבדים טרנס אטלנטיים ממוצא אירופאי. אלו, במסגרת תהליך המכונה מעבר הביניים העלו את אקוויאנו, ביחד עם 244 עבדים אפריקאים נוספים, על ספינה שחיכתה בנמל ניגרי, חצתה את האוקיינוס האטלנטי והביאה את העבדים לאיים הקריביים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בשנים אלו, (המאה ה-18), לא שררה בין הכפרים האפריקאים תחושת אחווה או אחדות, וחטיפות מעין אלו, וסחר בחטופים כאילו היו זרים גמורים, היה דבר מקובל.