אולימפיאדת סוצ'י (2014)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אולימפיאדת החורף סוצ'י (2014)
Sochi-2014-host-city-logo.jpg

סמל אולימפיאדת סוצ'י (2014)
עיר מארחת סוצ'י, רוסיה
מדינות משתתפות 87
ספורטאים משתתפים 2,900
טקס הפתיחה 7 בפברואר 2014
טקס הנעילה 23 בפברואר 2014
נפתח רשמית על ידי ולדימיר פוטין
השביע את המשתתפים רוסלאן זכרוב
הדליק את הלפיד האולימפי ולדיסלב טרטיאק ואירינה רודנינה
האצטדיון הראשי אצטדיון פישט
הערים שהתמודדו על האירוח פיונגצ'אנג, זאלצבורג

המתחמים האולימפיים בסוצ'י ודרכי תעבורה

המתחם האולימפי לחוף הים באדלר

אזור קרסנאיה פוליאנה, אסטו-סאדוק ורוזה חוטור
הלפיד האולימפי בטקס הפתיחה של האולימפיאדה

משחקי החורף האולימפיים ה-22 במספר (רוסית XXII Зимние Олимпийские игры) נערכו בין ה-7 בפברואר 2014 ל-23 בפברואר 2014 בעיר סוצ'י ברוסיה. בחודש יוני 2006 הכריז הוועד האולימפי הבינלאומי כי סוצ'י היא בין הערים המתחרות על אירוח משחקי החורף האולימפיים ה-22 אשר עלו לשלב הגמר. שנה לאחר מכן, ב-4 ביולי 2007, בישיבת הוועד האולימפי ה-119 בגואטמלה סיטי בגואטמלה הוכרז על זכייתה של העיר,‏[1] וזוהי הפעם הראשונה בה מארחת רוסיה את משחקי החורף האולימפיים.

תשתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתחמים האולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחקים נערכו בשני מתחמים - האחד על חוף הים השחור ברובע אדלר, בין שדה התעופה והגבול הבינלאומי עם גאורגיה, והאחר באזור אתר קרסנאיה פוליאנה שבהרי הקווקז, 48 ק"מ ממרכז העיר. בין שני המתחמים יקשר קו רכבת קלה.

המתחם על חוף הים קם סביב בריכה וכיכר מרכזית שנקראת "כיכר המדליות", ואשר בה נערכים טקסי הענקת המדליות. אצטדיון פישט, האצטדיון האולימפי, והאולמות השונים במתחם זה שוכנים סביב הכיכר, וממערב לו נמצאים הכפר האולימפי ומרכז התקשורת. אצטדיון פישט מכיל 40,000 איש ושוכן מדרום לכיכר, על חוף הים. האצטדיון נכלל גם ברשימת האצטדיונים של גביע העולם בכדורגל שרוסיה תארח בשנת 2018.

סמוך לו הוקמו עם כיוון השעון האולם הקטן להוקי קרח (Малая ледовая арена המכיל 7,000 צופים), והיכל הקרח בולשוי שנועד ל-12,000 צופים, אולם לתחרויות החלקה מהירה על קרח (Конькобежный центр שלו קיבולת של 8,000 איש), אולם להחלקה אמנותית ותחרויות החלקה מהירה במסלול קצר (Ледовый дворец спорта שבו מקומות ל-12,000 איש) ומרכז קרלינג (Арена для керлинга שנועד ל-3,000 צופים).

באזור קרסנאיה פוליאנה נערכו כל תחרויות הסקי והסנובורד, סקי למרחקים וסקי נורדי משולב, מזחלות, סקלטון, לוז', בובסלי, ביאתלון וכן קפיצות סקי. כל אלה נערכו בחמש זירות שונות שכל אחת מהן מכילה בין 11,000 ל-20,000 צופים, וכן שוכן בקרסנאיה פוליאנה כפר אולימפי נוסף המלין את העוסקים בענפי הספורט המתקיימים במקום.

פיתוח ובנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת המשחקים עברה העיר מתיחת פנים כוללת בכל התחומים:

 • תחבורה ציבורית - שדה התעופה, הנמל ומסילת הרכבת החוצה את העיר שודרגו והוקמה רשת של שלושה קווי רכבת קלה.
 • לבתי המלון וההארחה בעיר נוספו 25,000 חדרים‏[2], ועלו תוכניות לבניית חלק מהמלונות על אי מלאכותי בים השחור,‏[3] שלא יצאו אל הפועל. סך הכל תוכננו בעיר בזמן המשחקים יותר מ-57,000 חדרי מלון בטווח של 40 ק"מ משדה התעופה ובקרסנאיה פוליאנה.‏[4]
 • הספק תחנות הכוח לייצור חשמל בסביבת העיר הגיע עד שנת 2011 ל-1,129 מגהוואט. נערך שיפוץ בתחנות כוח קיימות והוקמו ארבע תחנות כוח הידרואלקטריות נוספות לאורך נהר מזימטה.‏[5]
 • הושקעו סכומים גבוהים בפיתוח תשתיות התקשורת בעיר ובסביבותיה, ובין היתר הנחת 700 ק"מ של סיבים אופטיים והקמת רשת רדיו סלולרית בהיקף של 10,000 מנויים אשר משמשת לארגון ולפיקוח על המשחקים.

עלויות קיום האולימפיאדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקציב שאושר לאולימפיאדת החורף עמד על 11.7 מיליארד דולר‏[2]. 60% ממנו מכספי ציבור, רובם המכריע מתקציב הממשלה הפדרלית ומיעוטם מתקציביהם של מחוז קרסנודר ושל עיריית סוצ'י. 40% נוספים הגיעו מהשקעה פרטית שגם לה ערבה הממשלה הרוסית. בפועל, הושקעו מעל 50 מיליארד דולרים (כטריליון רובל רוסי) באולימפיאדה, מה שהפך אותה לאולימפיאדה היקרה ביותר מאז ומעולם (חורף וקיץ).‏[6] עלות הבנייה של האצטדיון האולימפי "פישט" הייתה כ-800 מיליון דולר.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו המועמדות של סוצ'י על כרזה בחוף הים של העיר
חגיגות ההודעה על הזכייה באירוח האולימפיאדה

ביקורת נמתחה על קיומה של האולימפיאדה בסוצ'י במספר מישורים. בראש ובראשונה נטען כי עבודות בנייה בהיקף נרחב בקרסנאיה פוליאנה עשויות להסב נזקים לאוצרות הטבע שבפארקים ובשמורות הטבע של אתר המורשת העולמית, שהוכרז בשנת 1999 בשם הקיבוצי הקווקז המערבי.‏[7] קרסנאיה פוליאנה שוכנת בגבולו של האזור המוכרז ובתחומי שטח המעטפת שלו. נזקים נוספים צפויים לנהר המזימטה שבמערב העיר, ואשר לאורכו מתוכננות לקום ארבע תחנות כוח הידרואלקטריות, וכן קיים חשש מנזק שיגרם כתוצאה מהקמת מפעל לטיפול בשפכים ומהפיתוח המואץ של תשתית התחבורה המסילתית באזור. לצד כל אלה קיים חשש גם מבנייה פרטית מואצת אשר אינה קשורה ישירות למשחקים האולימפיים, ומהתייקרות חסרת פרופורציות של מחירי הנדל"ן אשר תביא לירידה באטרקטיביות התיירותית של העיר.‏[8]

ביקורת מסוג שונה לחלוטין הגיעה מצידם של ארגונים ופעילים צ'רקסיים אשר העלו על נס את ההתעלמות מגירוש אבותיהם מהאזור במאה ה-19, אירוע אותו הם רואים כרצח עם. העניין זוכה בעיניהם לדגש מיוחד בשל כך שהמשחקים יתקיימו בשנת 2014, היינו 150 שנים בדיוק לאחר שמלחמת קווקז הסתיימה בתבוסתם ובגירושם. עוד טענו כי התרבות וההיסטוריה הצ'רקסיות לא זכו לתשומת לב ודרשו את קיומו של סקר ארכאולוגי שימנע פגיעה בקברים הנמצאים לדבריהם בשטח המיועד לבנייה.‏[9]

ארגונים שונים מחו על היחס לאוכלוסייה המקומית. לצורך בניית הכפר האולימפי, התשתיות והמתקנים, פונו יותר מאלפיים משפחות מבתיהן, בתיהם הופקעו ורכושם נהרס. רבות ממשפחות המפונים קיבלו במקום בית פרטי דיור בבתי קומות שנבנו במיוחד, בסטנדרטים נמוכים מאלה בהם חיו קודם.‏[10] הועלו גם ביקורות על כשלים טכניים מהותיים בבנייה. עם פתיחת הכפר האולימפי והמתקנים לציבור הרחב, התגלו כשלים תכנוניים שונים, חלקם נראו כמבדחים, לדוגמה- קביעה של כיסאות מול אסלות בתוך חדרי שירותים, ועוד.‏[11] כשלים אחרים נראו בבניית התשתיות ובדיווחים על מפגעים שונים. לדוגמה, חלק מהעיתונאים שסיקרו את המשחקים במהלך האולימפיאדה נאלצו להתגורר במקומות ללא זרם מים, ועוד.‏[12]

ביקורת נוספת כנגד המשחקים, הושמעה על ידי קהילת הלהט"ב ברוסיה ובעולם,‏[13] לאחר שבמהלך שנת 2013 הוביל השלטון הרוסי, שורה של חוקים הפוגעים בזכויותיהם של אנשי הקהילה ובין היתר הובילו לאלימות גוברת כלפיהם.‏[14] בין היתר הופעלו לחצים על מדינות העולם המשתתפות במשחקים האולימפיים, לצאת נגד המדיניות המתפתחת ברוסיה. מנהיגי מדינות רבות, בהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נשיא גרמניה יואכים גאוק ונשיא צרפת פרנסואה הולנד, הודיעו כי לא יגיעו לכבד את המשחקים האולימפיים כמקובל, בשל האווירה ההומופובית השוררת במדינה והחוקים כנגד הקהילה.‏[15] נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הודיע כי כל הספורטאים יתקבלו בסוצ'י בברכה "ללא קשר לנטייה מינית".‏[16]

השילוב בין הביקורת הפוליטית לביקורת הסביבתית, והכספים הרבים שהושקעו כדי להביא עיר קיט קטנה לחוף הים השחור, לאירוח המשחקים האולימפיים, ואף אופן הבניה שחלקה לא נשלם גם ביום פתיחת המשחקים, הביאו לביקורת חריפה על הפרויקט. חלק מהמבקרים אף הישוו את אולימפיאדת סוצ'י ל"מיזמים סובייטים מופרכים" מהעבר.‏[17] עם זאת, בימים שלאחר פתיחתה, נשמעו גם ביקורות חיוביות.‏[18]

מהלך האולימפיאדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרוץ הלפיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלפיד האולימפי עובר במוסקבה, אוקטובר 2013

מרוץ השליחים של העברת הלפיד התחיל במוסקבה ב-7 באוקטובר 2013, 123 ימים לפני תחילת האולימפיאדה, והגיע לטקס הפתיחה ב-7 בפברואר 2014. היה זה מרוץ הלפיד הארוך ביותר שנעשה, עד לאולימפיאדה זו. המרוץ עבר דרך 2,900 ערים וכפרים ב-83 מחוזות ברוסיה, בשלל כלי תחבורה - ברגל, מכונית, רכבת, מטוס, וטרויקה - מזחלת כלבים רוסית. הלפיד עבר 65,000 ק"מ,‏[19] כשהוא נישא לאורך המסלול על ידי 14,000 שליחים.

במהלך המרוץ, הגיע הלפיד למספר מקומות מיוחדים לראשונה: ב-20 באוקטובר הוא הובל לקוטב צפוני. ב-6 בנובמבר הוא הוטס לחלל על ידי החללית סויוז, שם האסטרונאוטים ביצעו עמו הליכת חלל המקיפה את תחנת החלל הבינלאומית.‏[20] הלפיד הגיע להר הגבוה ביותר ברוסיה, הר אלברוס, וכן גם לימת באיקל.

אירועים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנצחים מהולנד בהחלקה מהירה על קרח, 500 מטר גברים, אולימפיאדת סוצ'י
מזחלות קרח (Luge) באולימפיאדת סוצ'י
המחליק הרוסי יבגני פלושנקו, במהלך תחרות ההחלקה על הקרח לקבוצות
 • בשתי תחרויות זכו שני אחים ושתי אחיות, לעלות על דוכן מנצחים בו זמנית תוך כדי זכייה גם במדליית הזהב. האחיות ג'סטין וקלואי דופור-לפוינט זכו במדליות זהב וכסף בהתאמה בסקי חופשי בסגנון מוגולס, והאחים התאומים מישל ורונלד מולדר זכו במדליות זהב וארד בהתאמה בהחלקה מהירה בתחרות למרחק של 500 מטר.

ביאתלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקי קרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בטורניר ההוקי קרח לגברים, במשחק שלב הבתים בין רוסיה נגד ארצות הברית, נפסל שער חוקי של הרוסים, בהחלטה שעוררה ביקורת רבה על איכות השיפוט, שנטען והיה מוטה לטובת האמריקאים.
 • במהלך אימון לקראת התחרות נפצעה באורח קשה, גולשת הפריסטייל הרוסייה, מריה קומיסרובה. הגולשת בת ה-23, נפגעה קשה בעת אימון במרכז הספורט האקסטרימי שברוזה חוטור הסמוך לסוצ'י, שם נערכות תחרויות השלג. בשל חומרת הפגיעה היא הוכנסה מיד לחדר הניתוח לצורך טיפול חירום.

החלקה מהירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המחליקים ההולנדים שלטו באופן מוחלט (8 מדליות זהב מתוך 12 ו-23 מדליות בסך הכל מתוך 32 אפשריות), בתחרויות החלקה מהירה, לאחר שזכו 4 פעמים בכל שלוש המדליות, הגברים זכו 3 פעמים והנשים פעם אחת. הגברים, בתחרות למרחק של 500 מטר, למרחק של 5000 מטר ולמרחק של 10000 מטר והנשים, בתחרות למרחק של 1500 מטר.
 • איירין ווסט, מהולנד שהתחרתה בהחלקה מהירה, זכתה ב-5 מדליות, 2 זהב ו-3 כסף ובכך הייתה לספורטאית שזכתה במספר המדליות הרב ביותר במשחקים אלו.

החלקה מהירה במסלול קצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלקה על הקרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בתחרות ההחלקה על הקרח לקבוצות זכתה הנבחרת הרוסית, ובינם יוליה ליפניצקיה, ובכך הפכה לאלופה האולימפית הצעירה ביותר בתולדות ההחלקה על הקרח לנשים, והיא בת 15, כשהיא צעירה ששה ימים בלבד מהמתחרה הקודמת, האמריקאית טרה ליפינסקי.

סנואובורד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקי אלפיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לראשונה בתולדות תחרות סקי אלפיני, במשחקים האולימפיים, שתי ספורטאיות זוכות במדליית זהב כל אחת, בתחרות גלישה במורד ("דאון היל"), דומיניק גיסין משווייץ וטינה מזה מסלובניה.
 • טינה מזה מסלובניה זכתה בשתי מדליות זהב בדלישה במורד ובסלאלום ענק.

סקי חופשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • במסגרת התחרויות בסקי חופשי, במקצים לגברים ב"סלופ סטייל" וב"סקי קרוס", זכו האמריקאים והצרפתים בהתאמה, בכל שלושת המקומות הראשונים.

סקי למרחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • במסגרת התחרויות בסקי למרחקים במקצה לגברים ל-50 ק"מ קלאסי ובמקצה לנשים ל-30 ק"מ קלאסי, זכו הן הרוסים והן הנורבגיות בהתאמה בכל שלושת המקומות הראשונים.

קפיצות סקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס הפתיחה   מוקדמות 1 גמרים מופע ראווה טקס הנעילה
תאריך 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
טקסים                  
ביאתלון    2       1       1       1       1       1       1       2   
בובסלי             1       1                1   
קרלינג                                                                                     1       1   
הוקי קרח                                                                                     1                                           1   
החלקה אמנותית             1                1                         1                1            
סקי למרחקים    2       2       2       1       1       2       1       1   
סקי נורדי משולב    1       1       1   
לוז'             1                1       1   
החלקה מהירה    1       1       1       1       1       1       1       1       1       1                2   
החלקה מהירה במסלול קצר    1       1       2       1       3   
סקי אלפיני    1       1       1       1       1       1       1       1       1       1   
סקי חופשי    1       1                         1       1   
קפיצות סקי             1                1       1   
סקלטון    1       1   
סנובורד    1       1                2       1       1   

טבלת מדליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקום מדינה זהב כסף ארד סה"כ
1 Flag of Russia.svg  רוסיה (מארחת) 13 11 9 33
2 Flag of Norway.svg  נורבגיה 11 5 10 26
3 Flag of Canada.svg  קנדה 10 10 5 25
4 Flag of the United States.svg  ארצות הברית 9 7 12 28
5 Flag of the Netherlands.svg  הולנד 8 7 9 24
6 Flag of Germany.svg  גרמניה 8 6 5 19
7 Civil Ensign of Switzerland.svg  שווייץ 6 3 2 11
8 Flag of Belarus.svg  בלארוס 5 0 1 6
9 Flag of Austria.svg  אוסטריה 4 8 5 17
10 Flag of France.svg  צרפת 4 4 7 15
11 Flag of Poland.svg  פולין 4 1 1 6
12 Flag of the People's Republic of China.svg  הרפובליקה העממית של סין 3 4 2 9
13 Flag of South Korea.svg  קוריאה הדרומית 3 3 2 8
14 Flag of Sweden.svg  שבדיה 2 7 6 15
15 Flag of the Czech Republic.svg  צ'כיה 2 4 2 8
16 Flag of Slovenia.svg  סלובניה 2 2 4 8
17 Flag of Japan.svg  יפן 1 4 3 8
18 Flag of Finland.svg  פינלנד 1 3 1 5
19 Flag of the United Kingdom.svg  הממלכה המאוחדת 1 1 2 4
20 Flag of Ukraine.svg  אוקראינה 1 0 1 2
21 Flag of Slovakia.svg  סלובקיה 1 0 0 1
22 Flag of Italy.svg  איטליה 0 2 6 8
23 Flag of Latvia.svg  לטביה 0 2 2 4
24 Flag of Australia.svg  אוסטרליה 0 2 1 3
25 Flag of Croatia.svg  קרואטיה 0 1 0 1
26 Flag of Kazakhstan.svg  קזחסטן 0 0 1 1
בסך הבכל 99 97 99 295

ישראל באולימפיאדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ישראל באולימפיאדת סוצ'י (2014)

המשלחת הישראלית כללה 5 ספורטאים, שהתחרו בשלושה ענפים.‏[21]

החלקה אמנותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסיי ביצ'נקו סיים במקום ה-21, לאחר שהשיג 177.06 נקודות.

יבגני קרסנופולסקי ואנדריאה דוידוביץ' התחרו בהחלקה אמנותית לזוגות. הם סיימו את התחרות במקום ה-15 לאחר שהשיגו 94.35 נקודות בתרגיל החופשי, ובסך הכול השיגו בניקוד מצטבר של 147.73 נקודות. בכך היו לזוג הישראלי הראשון בישראל שמגיע לשלב הגמר בתחרות לזוגות ספורטיביים בהחלקה אמנותית.‏[22]

סקי אלפיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

וירג'יל ואן דה פוט היה אמור להתחרות בסלאלום וסלאלום ענק, אך נפצע בחימום שלפני תחרות הסלאלום ולא הופיע לתחרות.

החלקה מהירה במסלול קצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ולדיסלב ביקנוב מתחרה בשלושה מקצים - 500 מטר, 1000 מטר, ו-1500 מטר. הוא הספורטאי (גבר) הראשון המתחרה בענף זה. ב-1000 מטר לא עבר את המוקדמות וסיים במקום ה-24. ב-1500 מטר הגיע לחצי הגמר וסיים במקום ה-25.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אתר התנועה האולימפית
 2. ^ 2.0 2.1 אתר המשחקים
 3. ^ К Олимпиаде Россия получит новые земли
 4. ^ אתר המשחקים
 5. ^ Энергомощности Сочинского региона вырастут к Олимпиаде вчетверо
 6. ^ אולימפיאדת החורף בסוצ'י תצא מחר לדרך, מערכת one‏, 6.2.2014
 7. ^ Всемирное наследие в опасности
 8. ^ Сочи – место не для отдыха
 9. ^ Circassians Voice Olympian Anger
 10. ^ אלון זנדר, פחד ותיעוב בסוצ'י, גלובס, 5 בפברואר 2014
 11. ^ לילה אודינייב, רוסיה מציגה: למי נועדו שלושת הכיסאות מול האסלה?, מאקו-nexter‏, 5 בפברואר 2014
 12. ^ קיילטן דיואי, "עיתונאים באולימפיאדת סוצ'י מצייצים בטוויטר על חוויותיהם", וושינגטון פוסט, 4 בפברואר 2014 (באנגלית).
 13. ^ פז חסדאי, הרוח האולימפית בשיא צביעותה, באתר וואלה!, 16 באוגוסט 2013
 14. ^ ברוסיה גילו את הסקס - אבל רק בין גבר לאישה
 15. ^ אובמה מחרים את אולימפיאדת החורף שמארחת רוסיה, באתר וואלה!, 18 בדצמבר 2013
 16. ^ ולדימיר פוטין: "הומואים רצויים באולימפיאדת החורף"
 17. ^ אילן גורן, אולימפיאדת החורף בסוצ'י נפתחת על קרקע לא יציבה, הארץ, 07.02.2014
 18. ^ אמיר ענבר, האם סוצ'י 2014 תיזכר כהצלחה?, הארץ, 22.2.2014
 19. ^ "Russia unveils torch relay route of 2014 Sochi Winter Olympics". English.news.cn. 8 October 2012. Retrieved 17 February 2013. 
 20. ^ אבי בליזובסקי, ‏הלפיד האולימפי יצא להליכת חלל * ישוב מחר לכדור הארץ, באתר "הידען", 9 בנובמבר 2013
 21. ^ דני בורשבסקי, סוצ'י 2014: הכירו את הישראלים, באתר וואלה!, 07 בפברואר 2014
 22. ^ ניר שועלי, סוצ'י: קרסנופולסקי ודוידוביץ' סיימו במקום ה-15, באתר nrg‏, 12 בפברואר 2014


משחקי החורף האולימפיים

שאמוני (1924)סנט מוריץ (1928)לייק פלאסיד (1932)גרמיש פרטנקירשן (1936)סנט מוריץ (1948)אוסלו (1952)קורטינה ד'אמפצו (1956)סקוו ואלי (1960)אינסברוק (1964)גרנובל (1968)סאפורו (1972)אינסברוק (1976)לייק פלאסיד (1980)סרייבו (1984)קלגרי (1988)אלברוויל (1992)לילהאמר (1994)נאגנו (1998)סולט לייק סיטי (2002)טורינו (2006)ונקובר (2010)סוצ'י (2014)פיונגצ'אנג (2018)
אולימפיאדות שבוטלו: 19401944