אוניברסיטת ביר זית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: דרושה הגהה ובדיקת הניסוחים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אוניברסיטת ביר זית
סמל אוניברסיטת ביר זית.png
מוטו: Building a Better Palestinian Future
תאריך ההקמה: 1924 - הוקמה

1977 - קיבלה מעמד של אוניברסיטה

סוג: אוניברסיטה ציבורית
צוות: 653
נשיא: ח'ליל הינדי
סטודנטים לתואר ראשון: 8,465
סטודנטים לתארים מתקדמים: 1,388
מיקום: ביר זית
אתר האוניברסיטה

אוניברסיטת ביר זית (ערבית: جامعة بيرزيت) היא אוניברסיטה פלסטינית הממוקמת בכפר ביר זית, צפונית לרמאללה. האוניברסיטה הוקמה בתחילה כבית ספר לבנות על ידי משפחת נאסר וקיבלה מעמד של אוניברסיטה בשנת 1977.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוניברסיטת ביר זית נוסדה בשנת 1924 על ידי נביהה נאסר כבית ספר לבנות הכפר ביר זית והכפרים הסמוכים. בית ספר זה היה מן הראשונים מסוגו. בין השנים 1930-1932 הפך לבית ספר תיכון מעורב. בשנת 1953 נפתחה הכיתה האוניברסיטאית הראשונה בבית הספר באחריותו ובעידודו של מוסא נאסר, ובשנת 1961 נפתחה כיתה אוניברסיטאית נוספת, ובית הספר החל לפעול כאוניברסיטה שהכינה את תלמידיה למעבר נוח לאוניברסיטאות ערביות אחרות. בשנת 1972 הוחלף שם בית הספר ל"אוניברסיטת ביר זית" כדי להצביע על ייעודו, אך רק באפריל 1976 הוכר כאוניברסיטה על ידי אגודת הסטודנטים הערבית. בשנת 1977 הוכרז המוסד רשמית כאוניברסיטה על ידי אגודת הסטודנטים העולמית.

משפחת נאסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסא נאסר (באנגלית: musa nasir, בערבית: موسى ناصر) (1895-1971) היה מחנך ופוליטיקאי שהיה מעורב רבות בחיים הציבוריים, בעיקר בתחומי החינוך. בית הספר התיכון בביר זית היה עבורו המעבדה בה ניסה שיטות חינוך שונות כדי לעזור לתלמידים המתקשים בלימודים, ולעודד תלמידים מצטיינים. הוא גם איפשר לנשים ללמוד, דבר שלא היה מקובל בתקופתו. הוא פעל יחד עם אחותו נביהה נאסר, מייסדת בית הספר התיכון ואחר כך מנהלת מ-1951, אשר שיטות החינוך הליברליות שלה משכו תלמידים רבים לבית הספר ואחר כל לאוניברסיטה הצעירה.

נאסר היה בדעה כי עדיפה אוניברסיטה קטנה, אשר תהיה ידידותית יותר לתלמידים הבאים היישר מבית ספר תיכון, הן מבחינה חברתית וחינוכית. פרסומי האוניברסיטה עודדו סטודנטים פלסטינים ערבים וזרים מכל העולם לבוא ללמוד באוניברסיטה באווירה טובה ונינוחה. לתלמידים זרים שאינם דוברי ערבית, הוצעו קורסים ללימוד השפה וקורסים במדעי ההתנהגות בנושא הפלסטיני, העולם הערבי ותרבות המזרח. קורסים אלה חושפים את התלמידים למציאות הפוליטית הקיימת במזרח התיכון ולתרבותה. לימודי הערבית מהווים יסוד להכרת התרבות המוסלמית. יעודה של האוניברסיטה לסייע בפיתוח החברה הפלסטינית. אוניברסיטת ביר זית ואוניברסיטת בית לחם הן הבולטות בתחום ההשכלה הגבוהה ברשות הפלסטינית ומאז היווסדן נטלו תפקיד בולט בגיבוש המדיניות הפלסטינית.

האוניברסיטה תחת שלטון ישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוניברסיטת ביר זית הגישה בשנת 1972 לממשל תוכנית להרחבת האוניברסיטה אשר תאפשר לימודים במשך 4 שנים לקראת תואר ראשון. במסגרת ההרחבה החלה בניית קמפוס חדש מול העיירה ביר זית. תוכנית ההרחבה מומנה בעזרת ממשלת צרפת בשני מיליון פרנק ובמסגרתה שופצו וניבנו מבנים נוספים באוניברסיטה. בשנת 1976 החלו ראשוני התלמידים לסיים תוכניות לתואר באמנות וטבע.

לרבים מבין בוגרי האוניברסיטה היה תפקיד מכריע בהנהגה הפוליטית בגדה בין בוגרי האוניברסיטה בולטים מרואן ברגותי, מנהיג פלסטיני אשר שימש נשיא התאחדות הסטודנטים באוניברסיטה, ויחיא עיאש ("המהנדס"), פעיל חמאס.

האוניברסיטה הייתה סגורה מנובמבר 1981 עד ינואר 1982. חברי מועצת התלמידים היו רתוקים למקומות מגוריהם ובמקומם הובאו פקידים מהממשל לנהל את האוניברסיטה. תומכי אוניברסיטת ביר זית בישראל מחו נמרצות על פגיעה בתרבות ובחינוך. אורגנה מחאה ציבורית ובכרוז שהוצא בשבת 20 בפברואר 1982 על ידי הוועד לסולידאריות נאמר:

"אנו תובעים מן השלטונות הישראלים לבטל מיד את צו הסגירה לאוניברסיטה ולהפסיק את ההתעללות בתלמידי המוסד, מתוך הכרה בצורך לחסל את הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בצד מדינת ישראל. אנו פונים לכל שוחרי השלום בישראל שדו-קיום בין ישראלים ופלסטינים יקר בעיניהם להרים את קולם לפתיחה המיידית של האוניברסיטה".

בזמן האינתיפאדה הראשונה, חנא סניורה, שלימד באוניברסיטה, קרא לתושבים הפלסטינים לא לעבוד בישראל ולא לשלם מיסים לממשלת ישראל, וכן להחרים סיגריות ומשקאות קלים המיוצרים בישראל. בתקופת האינתיפאדה הראשונה סגר צה"ל את שערי האוניברסיטה.

באפריל 2007 התקיימו בחירות להנהלת האוניברסיטה ומפלגת החמאס נצחה. אוניברסיטת ביר זית מקיימת קשרים עם אוניברסיטאות רבות בעולם ומקבלת מהם סיוע כספי.

תמונה פנורמית של קמפוס האוניברסיטה (1997)
Magnify-clip.png
תמונה פנורמית של קמפוס האוניברסיטה (1997)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]