אוקספם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מסע של ארגון אוקספם להגברת המודעות למלחמה בכולרה, מבנדנקה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

אוקספםאנגלית: oxfam) היא קונפדרציה בינלאומית של 15 ארגונים הפועלים ב-98 מדינות ברחבי העולם במטרה למצוא פתרון בר קיימא לעוני ולבעיות חוסר צדק נלוות. המטרה האולטימטיבית של אוקספם בכל פעילויותיו היא לאפשר לאנשים לממש את זכויותיהם ולנהל את חייהם. אוקספם פועל ישירות מול הקהילות הרלוונטיות ושואף להשפיע בצורה משמעותית על מנת שעניים יוכלו לשפר את פרנסתם וחייהם ויוכלו להשמיע את דעתם ביחס לתהליכי קבלת החלטות שמשפיעים על חייהם.

אוקספם הוקם באוקספורד שבממלכה המאוחדת ב-1942 על ידי קבוצה של קווייקרים, פעילים חברתיים ואנשי אקדמיה מאוניברסיטת אוקספורד. התארגנות זו הפכה לבסיס של הסניף הבריטי של אוקספם. ההתארגנות הייתה אחת מכמה ועדות מקומיות שקמו על מנת להילחם ברעב. המשימה שראו לנגד עיניהם הייתה לשכנע את ממשלת בריטניה לאפשר העברת מזון לאזרחי יוון שגוועו מרעב, מבעד למצור שהטילו בעלות הברית על יוון במלחמת העולם השנייה.

הסניף הראשון של אוקספם מעבר לים הוקם בקנדה ב-1963. הארגון שינה את שמו לכתובת הטלגרפיה שלו, Oxfam, ב-1965.

היסטוריה ומקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועד אוקספורד הראשון להקלה ברעב הורכב מקבוצה של אזרחים מודאגים כמו פרופסור גילברט מארי ורעייתו, ססיל ג'קסון קול וסר אלאן פים. הוועד נפגש בספרייה הישנה של אוניברסיטת כנסיית סנט מרי הבתולה שבאוקספורד ומטרתו הייתה להקל על הרעב ששרר ביוון עליה הוטל מצור ימי על ידי בעלות הברית. עד 1960 הפך הוועד לארגון חוץ-ממשלתי גדול. הארגון נרשם על פי החוק הבריטי ב-1943. הקונפדרציה הוקמה בשנת 1995 על ידי קבוצה של ארגונים לא ממשלתיים עצמאיים. קרן אוקספם אינטרנשיונל רשומה בהאג, הולנד, כמוסד ללא כוונות רווח.

אוקספם אינטרנשיונל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזכירות אוקספם אינטרנשיונל מובילה, מאפשרת ותומכת בשיתוף פעולה עם הסניפים השונים על מנת להגביר את אפקטיביות הטיפול של אוקספם בבעיות עוני וחוסר צדק באמצעות מסעות הסברה, תוכניות פיתוח ומתן מענה למצבי חירום.

המזכירות הבינלאומית כוללת את המנכ"ל, יו"ר כל אחד מהשותפים ויו"ר אוקספם אינטרנשיונל. היושבי ראש של הסניפים השותפים עושים עבודתם ללא תגמול, אולם יש להם זכות הצבעה. הדירקטורים ויו"ר אוקספם אינטרנשיונל הם חברים ללא זכות הצבעה. מועצת המנהלים גם בוחרת סגן יו"ר וגזבר מקרב החברים בעלי זכות הצבעה.

מועצת המנהלים אחראית על הבטחת השקיפות, החבות ועל עמידתו של אוקספם במטרותיו. חוקת הארגון והתוכנית האסטרטגית שלו, מאושרים אף הם ברמת הדירקטוריון. מועצת המנהלים מקבלת המלצות מהדירקטורים בשאיפה להבטיח כי הקונפדרציה פועלת בהתאם למטרות המוסכמות שלה. מועצת המנהלים גם מסכימה על החברות בקונפדרציה, ובוחרת את נשיא הכבוד ואת היועץ לשם כבוד, את חברי הוועד ואת מנכ"ל אוקספם אינטרנשיונל. למספר ועדות משנה המורכבות ממומחים ישנו מנדט לסייע בתחומים ספציפיים.

שפתו הרשמית של אוקספם היא אנגלית והשפות בהן הוא פועל הן אנגלית, ספרדית וצרפתית. מימון הארגון מגיע מהארגונים השותפים.

שליחות וערכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שליחות: תוכניות אוקספם פונות לטפל בסיבות המבניות של העוני וחוסר הצדק והפעילות מתבצעת בעיקר באמצעות ארגונים מקומיים המבקשים לשפר את האפקטיבות שלהם. אוקספם מכוון לסייע לאנשים ישירות במקומות בהם היכולות המקומיות אינן הולמות או שהן בלתי מספקות מבחינת יעדיו של אוקספם, ולסייע בפיתוח מבנים אשר יביאו תועלות ישירות לאנשים הניצבים מול מציאות של עוני וחוסר צדק.

ערכים: בנובמבר 2000 אימץ אוקספם גישה מבוססת זכויות כמסגרת לכל פעולותיה של הקונפדרציה ושותפיה. אוקספם מכיר באוניברסליות של זכויות האדם ואימץ מטרות על אלו על מנת להביע זכויות אלו במונחים מעשיים:

  • הזכות לפרנסה בת קיימא.
  • הזכות לשירותים חברתיים בסיסיים.
  • הזכות לחיים וביטחון.
  • הזכות להישמע.
  • הזכות לזהות.

אוקספם מאמין שחוסר אונים ועוני ניתנים למניעה וניתן לחסלם על ידי פעולה אנושית ורצון מדיני. הזכות לפרנסה בת קיימא והזכות להשתתף בתהליכים חברתיים ולבצע שינויים חיוביים בחייהם של אנשים הן זכויות וצרכים בסיסיים אשר ניתן לספקם. אוקספם מאמין ששלום והפחתה בתפוצת כלי נשק הם תנאי הכרחי לפיתוח ושניתן לצמצם בצורה משמעותית את אי השוויון, הן בין המדינות העשירות לעניות, הן את אי השוויון בתוך המדינה.

פועלו של אוקספם[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שדאגתו הראשונית של אוקספם הייתה אספקת מזון על מנת להקל על הרעב, עם השנים פיתח הארגון אסטרטגיות פעולה על מנת להילחם בגורמי הרעב. נוסף על אספקת מזון ותרופות, אוקספם מספק כלים שיאפשרו לאנשים לפרנס את עצמם והוא פותח בעבורם שווקים של סחר בינלאומי בהם מלאכה שנעשתה באזורים העניים יותר של העולם יכולה להימחר במחיר הוגן שייטיב עם היצרן.

לתוכנית של אוקספם שלושה מוקדים עיקריים:

אוקספם פועל בין היתר בתחומי הסחר ההוגן, חינוך, סיוע בינלאומי, קיימות, בריאות, איידס, שוויון מגדרי, אסונות טבע וסכסוכים (קמפיין לקידום הסכם בינלאומי בנוגע לסחר בנשק), דמוקרטיה וזכויות אדם ושינויי אקלים.

אוקספם מספק סיוע הומניטרי לנפגעי הרעב שהכה ב-2011 בקרן אפריקה - בקניה, אתיופיה וסומליה.

גיוס כספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאוקספם מספר ערוצים מוצלחים לגיוס כספים, נוסף על חנויותיו. מעל חצי מיליון אנשים בבריטניה לבדה תורמים לאוקספם בקביעות, ופעולות חיוניות ממומנות מצוואות שמצווים אנשים לביצוע בסמוך למותם. מתחרים רבים משתתפים במרתון לונדון לצורך גיוס כספים לאוקספם ואוקספם אף זוכה למשאבים בתמורה לסיוע שהוא מגיש לארגון פסטיבל גלסטונברי. בשילוב עם גופים נוספים אוקספם מפעיל מספר אירועי הליכה שנתיים בהונג קונג, אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה, יפן ומדינות נוספות.

בכל שנה ב-8 במרץ, יום האישה הבינלאומי, מבקש אוקספם בריטניה מאנשים להתאסף ולארח את חבריהם ועמיתיהם לצורך גיוס כספים.

באוגוסט 2009 נודע כי הארקטיק מאנקיז ישחררו גרסה מיוחדת של הסינגל שלהם, "Crying Lightning" שתופץ בלעדית בחנויות אוקספם והתמורה תופנה לצדקה.[דרוש מקור]

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דו"ח שנתי, תוכנית אסטרטגית, מסמכי מחקר ומדיניות http://www.oxfam.org/en/about/annual-reports.
פרסומים מדיניים ומחקריים אשר ניתן לסנן לפי נושא ו/או תאריך https://www.oxfam.org/en/policy.

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכסוך עם סטארבקס על ייצור קפה באתיופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 באוקטובר 2006 האשים אוקספם את סטארבקס שביקש מהאגודה הלאומית לקפה לחסום רישום שלושה זני קפה אתיופים מובחרים כסימנים מסחריים בארצות הברית. התוכנית הייתה מאפשרת לאתיופיה לזכות בנתח גדול יותר מהרווחים במסחר בקפה, באמצעות שליטה בשימוש שנעשה בו בשווקים הבינלאומיים. נטען, שהתוצאה עלולה להיות שלילת הכנסות בסך 47 מיליון אירו לשנה ממגדלי קפה אתיופים.

נוכח יותר מ-90,000 מכתבים שהביעו דאגה, הניחה סטארבקס בסניפיה עלונים בהם האשימה את אוקספם ב"התנהגות מוליכת שולל" ודרשה שהקמפיין של אוקספם ייפסק.

ב-7 בנובמבר טען האקונומיסט שעמדת אוקספם פשטנית, שממשלת אתיופיה סובלת מאנאלפביתיות כלכלית ושהגישה מבוססת הסטנדרטים של סטארבקס תפעל בסופו של דבר לטובת החקלאים.

אף על פי כן, ב-20 ביוני 2007 הודיעו נציגים בכירים של אתיופיה ושל סטארבקס כי הגיעו להסכם בדבר הפצה, שיווק ורישוי אשר מבטיח הגנה על זכויות עובדים ועל סימן המסחר של המגדלים.

הסכסוך הישראלי-פלסטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2003 פרסם אוקספם-בלגיה כרזה של תפוז ישראלי נוטף דם. הכיתוב שנלווה לפוסטר היה: "לפירות הישראלים יש טעם מר". המודעה כוונה להביא להחרמת פירות וירקות ישראלים בשל שליטת ישראל בשטחי יהודה ושומרון. על אוקספם נמתחה ביקורת רחבה בשל המסר הפוליטי האנטי-ישראלי של הכרזה. בעקבות לחץ מצד NGO Monitor הסיר אוקספם את הכרזה מאתר האינטרנט שלו ויאן אנדרסון, יו"ר אוקספם אינטרנשיונל, פרסם מכתב התנצלות. עם זאת, אוקספם ממשיכה לתמוך בחרם על מוצרי ההתנחלויות.

ב-7 באוגוסט 2009 ויתר אוקספם על שירותיה של השחקנית האמריקנית קריסטין דייוויס אשר שימשה כדוברת של הארגון, בשל חוזה פרסום שחתמה דייוויס עם חברת הקוסמטיקה הישראלית AHAVA. החברה ממוקמת באזור יהודה ושומרון המוגדר על ידי אוקספם כ"שטח במחלוקת".

בינואר 2014 התפטרה כוכבת הקולנוע סקרלט ג'והנסון מתפקידה כשגרירת הארגון בשל תמיכתו בחרם על ההתנחלויות והלחץ שהפעיל עליה עקב כך, לעזוב את תפקידה כפרזנטורית של מפעל סודה סטרים שמעבר לקו הירוק.‏[1]

במרץ 2014 פרסם "שורת הדין" דו"ח המאשים את אוקספם בתמיכה ארגונית וכספית בארגונים הפלסטיניים UHWC ו-UAWC המופעלים על ידי ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין", ובכך למעשה מסייע ותומך בטרור, דבר המהווה עבירה על החוק.‏[2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוקספם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רונית דומקה, גרדיאןסקרלט ג'והנסון לא נכנעת ללחץ: ניתקה קשר עם אוקספם, באתר TheMarker‏, 30 בינואר 2014
  2. ^ OXFAM Report, ארגון שורת הדין, מרץ 2014.