אורוקו "שרדר" סאקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אורוקו "שרדר" סאקי הוא דמות בדיונית מסדרת הקומיקס וסדרות הטלוויזיה השונות של צבי הנינג'ה, נבל על. שרדר (בתרגום חופשי "הקוצץ") הוא נינג'ה רב עוצמה, מפקד שבט "הרגל" ואויבם המושבע של המטאו יושי וצבי הנינג'ה.

לפי רוב הגרסאות, סאקי גדל ביפן, והיגר לניו יורק בסוף המאה ה-20 בעקבות אויבו המושבע המאטו יושי. הוא מפקד צבא נינג'ות שנקרא שבט הרגל. שרדר גרם בעקיפין ליצירת צבי הנינג'ה, וניסה בהתחלה לגייסם לשורותיו למרות שם סירבו.

דמותו של שרדר מדורגת במקום ה-39 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN[1].

קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרדר היה תלמיד של המאטו יושי. אחיו הבכור, נאגי, נהרג על ידי המאטו בדו-קרב (על ליבה של בחורה, טאנג שן). המאטו עזב את שבט הרגל ואורוקו הפך לסנסיי, כשהוא מנהיג את השבט למעשיי פשע. הוא קרא לעצמו "the shredder", שפירושו- המרטש.

שרדר רצח את טאנג שן, אשתו של המאטו, ואחר כך גם את המאטו יושי עצמו, לעיניי עכברוש המחמד שלו (שלאחר מכן נהפך למוטציה ספלינטר - שאימן את צבי הנינג'ה). ספלינטר ברח מיפן לניו יורק ומצא את עצמו בביבים, שם מצא ארבעה צבים זוחלים בתוך חומר רדיואקטיבי בוהק ירוק בשם "ריר" ("ooze") שגם להם לגדול ולהפוך למוטציות דמויות-אדם, אך גם ספלינטר נדבק וגם הוא הפך למוטציה. בינתיים שרדר השתלט על מרכז אמנות הלחימה של המאטו יושי - שבט הרגל, ואימן אותם למטרותיו המרושעות בתור כנופיה. באמצא שנות ה-80 של המאה ה-20 הוא היגר לארצות הברית עם כנופייתו, כדי להביא פשע גם למנהטן. מאוחר יותר שרדר גם שיתף מוטציות משלו ושיתף פעולה עם חוצנים מחלל החיצון כדי להשמיד את צבי הנינג'ה ולכבוש את העולם.

סדרה ישנה (1987)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרדר (סדרה ישנה).

בסדרה הישנה מ-1987 שרדר היה תלמיד של המאטו יושי. בעקבות מאבקי כוח גרם סאקי ליושי לבייש את המאסטרים של שבט הרגל, וכתוצאה מכך לגירושו. המאטו יושי נאלץ לברוח לארצות הברית ומצא עצמו בניו יורק כאדם עני, שם הוא התחבא בתעלות הביוב. בעודו חי בתעלות הביוב לצד חולדות אשר הפכו לידידיו, יושי מוצא יום אחד ארבעה צבים אשר נקנו מחנות חיות מחמד על ידי ילד אשר במקרה הפיל אותם אל תוך הביוב. יושי שב יום אחד משיטוט ברחבי ניו יורק ומגלה כי הצבים מכוסים בנוזל ירוק בוהק. הנוזל המסתורי גורם לצבים - בשל העובדה שנחשפו לאחרונה ליושי - להפוך לדמויי אדם, בעוד שיושי אשר נחשף לאחרונה לחולדות - הופך לעכברוש דמוי אדם, אשר בהמשך מכונה בשם הבדוי "ספלינטר". הנוזל הירוק היה במקור תוכנית של שרדר להרוג את יושי שהגיע לניו יורק. מאז שדרדר הוא אויב מושבע של ספלינטר וצבי הנינג'ה. סאקי אשר מחליט לשנות את תדמיתו לובש כעת חליפה מכוסה תערים, גלימה ארוכה, מסכת מתכת על פיו ונקרא כעת בשם הבדוי "שרדר".

בעוד בקומיקס ובסדרה החדשה של 2003 שרדר הוא דמות עוצמתית ומטילת מורא, בסדרה הישנה של 1987 הוא הופך מהר לדמות של רשע לא-יוצלח, והאופי האפל והרציני שלו מהקומיקס לא נשמר.

הוא משתף פעולה עם קראנג - מוח חייזרי מדבר חסר גוף אשר גורש מביתו במימד X, שם הוא היה מצביא גדול. מהר מאוד קראנג הופך לבוס של שרדר, שכן הוא מספק לו טכנולוגיה וציוד. קראנג אחראי על ה"טכנודרום", שילוב של טנק ענק בצורת כדור ובסיס נייד שמהווה גם בסיס חייזרי, ומכיל טכנולוגיות רבות וכלי נשק, בהן שער בין-ממדי.

כדי להביס את הצבים הוא יצר מוטציות משלו: הוא בחר שני בריונים והפך אותם למוטציות, אחד לקרנף דמוי אדם בשם "רוקסטדי" וחזיר בר לדמוי אדם בשם "ביבופ", שניהם בעלי כוח פיזי רב יותר מהצבים אבל מגושמים וטיפשים לעומתם. מאוחר יותר יצר שרדר 4 צפרדעים מוטנטיים, שנקראו "צפרדעי הפאנק" ואימן אותם להילחם כנגד הצבים, אך ספלינטר משכנע אותם ששרדר רשע ומנצל אותם, והללו מפסיקים לשרת אותו.

המטרה של שרדר היא להביס את צבי הנינג'ה ולנסות לכבוש את ניו יורק ואת העולם. פרט לרצונו להיות שליט העולם הודה פעם שרצה להיות סופר. כשהתנסה בשליטה על ניו יורק ליום אחד בעונה 3 הוא פשוט ברח מהשלטון מרוב הדאגות. יש לו אח בדרגת סגן במשטרת טוקיו (קאזו), ואמא שיותר מרשעת ממנו (מיוקו), שהתחבבה על קראנג.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • צבי הנינג'ה: הסרט (1990) - סרט קולנוע באורך מלא עם שחקנים בשר ודם. בסרט שרדר הוא המנהיג של שבט הרגל שרוצה להביא פשע בניו יורק. העלילה יותר מבוססת על הקומיקס ולא הסדרה הישנה, שרדר רצה להרוג את אפריל אוניל כתבת חדשות של "ערוץ 3" (בסדרה הישנה זה ערוץ 6) שהציגה לציבור את "שבט הרגל" בתור ארגון פשע מסודר בניו יורק, כנופיתו נכשלה במשימה בגלל רפאל שתקף אותם הציל אותה מפניהם ולקח אותה לביתם. אבל חייל רגל אחד גילה את מסתורם על הצבים, אז חיילי הרגל פרצו לביתם הרסו הכל וחטפו את ספלינטר, שרדר זעם על ספלינטר בקשר לצבים שתקפו את אנשיו, בהמשך קייסי ג'ונס עקב אחרי אחד האנשים לבסיס שבט הרגל ושחרר את ספלינטר, בינתיים שרדר תקף את הצבים על אחד הבניינים עד שראה ספלינטר משוחרר ותקף אותו ואז נפל מהבניין לתוך משאית זבל.
  • צבי הנינג'ה 2: מסתוריו של הריר (1991) - סרט המשך לקודם. שרדר קם לתחייה מהמזבלה, ומצא את המסתור של שבט הרגל שלאחר בסרט הקודם המשטרה תפסה כמעט את כל השבט הרגל. שרדר אימץ כמה אנשים עם כישרון של אמנות לחימה לשבט שלו שכמעט נמחק ולקח שתי חיות רגילות ולהפוך אותם למוטציות בעזרתם של פרופסור שהפך לאסיר של שרדר למוטציות שקוראים "טוקה" ו"רייזאר".

צבי הנינג'ה הדור הבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה הזו שהיא מעין המשך לשלושת הסרטים הראשונים. שרדר ניהל עדיין את כנופיית הרגל עד שצבי הנינג'ה בתוספת החדשה של ונוס נלחמו בו, וונוס שלטה על מוחו וכך חיסלה אותו ופרקים מאוחרים של הסדרה שרדר שוטט כחסר בית .

סדרה חדשה (2003)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרדר (סדרה חדשה).

בסדרה החדשה מ-2003 טורנון "שַרְאֵל" קקונסו הוא אוטראן (חייזר מרושע דמוי מוח) מרושע שאחראי למות מיליון תושבים בכוכב אנליף, וגרם למלחמת אזרחים בכוכב אנולד2 , שבה מתו 3 מיליון תושבים. בשנת 300 לפי שנות כדור הארץ הוא נתפס על ידי שלטונות האוטראנים והועבר בחללית לגלות, אבל הצליח לחבל בחללית וגרם לנחיתת אונס בכדור הארץ. כמו שאר האוטראנים גם הוא מצא לו גוף שישמש למוח שלו כיסוי, וכינה את עצמו בשם היפני אורוקו סאקי.

מכיוון שהיה מבוקש בגלקסיות שלמות הוריד פרופיל, והשתמש בזהותו הבדויה ובאמנויות הלחימה שרכש כדי להצטרף לארבעה לוחמי נינג'ה במאבקם נגד שד נורא בשם שרדר, שתקף את יפן בשנת 300. אורוקו היה זה שהצליח להביס את השד, אבל השד הצליח לשכנע אותו לא להרוג אלא שיתאחדו, וייהפכו לזוג בלתי מנוצח. אורוקו הסכים וביים את הריגת השד, כשבעצם שאב לתוכו את ישותו. לאחר שקיבלו תוארי כבוד מקיסר יפן, הוא גילה את פרצופו האמיתי, ותקף את יפן, הפעם בתור שרדר. ארבעת הנינג'ות למדו אצל טובי מורי אמנויות הלחימה, ובסוף הביסו אותו בקרב דרקונים ענק. השד נכלא, אבל אורוקו סאקי עצמו הצליח לברוח. מאות שנים אורוקו סאקי חי ביפן ואימן את שבט נינג'ות הרגל (שנוסד ב-1583), עד שבשנות השישים של המאה העשרים קיבל מידע יקר: יוקיו מאשימי, חבר לשעבר של המאטו יושי והאוטראנים, בגד בהם והסגיר לאורוקו את מיקום מחבואם ביפן. אורוקו, שוב בשם שרדר, פקד על פלישה גדולה של הנינג'ות למחבוא, וגרם למותם של עשרות אוטראנים. המאטו פלש לפגודה של אורוקו והרג את יוקיו בדו-קרב מול עיניו של שרדר, וברח עם האוטראנים למנהטן. אורוקו רדף אחריהם לשם, ורצח את המאטו מול עיניו של עכברוש המחמד שלו, ספלינטר. ספלינטר נאלץ לרדת למחתרת ופגש בביוב ארבעה צבים שנשטפו במוטגן, והפכו לצבי הנינג'ה. כשאורוקו נכשל בלגייס את לאונרדו והצבים לעזרתו נגד האוטראנים, הוא התחיל להילחם בהם, וארבע פעמים הוא נחשב למת:

  • ספלינטר הפיל עליו מגדל מים בקרב הראשון.
  • לאונרדו כרת את "ראשו", מה שהסתבר בדיעבד שהיה רק הראש של הבובה האנושית אותה המוח מפעיל מבפנים.
  • דונטלו גרם ל"מותו" בסוף העונה הראשונה בכך שהשאירו מאחור בבניין שעומד להתפוצץ.
  • טרקסימוס, תלת קרן, ניסה להטביע אותו במהלך עונה שנייה.

בהיותו ביפן אימץ בת יתומה בשם קראי, וכשנסע לארצות הברית היא החליפה אותו בראשות השבט. היא הגיעה לניו יורק ב-2004 בעקבות "מותו" בסוף העונה הראשונה, אבל למעשה הצילה את חייו.

בעונה השלישית אחרי הקרב עם תלת הקרן הוא שיקם את ניו יורק והפך ליקיר העיר, אבל נתפס בסוף העונה על ידי האוטראנים ונשפט לגלות-עולם על אסטרואיד-קרח בחלל.

בעונות הרביעית והחמישית נינג'ות מיסטיות המחזיקות ביסודות הטבע החזירו את השד לחיים אחרי 1700 שנה וגרמו הרס ברחבי מנהטן.

בדמותו המכושפת שרדר דיבוק-השד נראה כמו דרקון ענקי בצבע כחול כהה, בעל 2 זנבות. הוא רושף להבה ירוקה, ויורה כדורי אנרגיה שחורה-אדומה.

בעונה השביעית יצאה דמות וירטואלית של שרדר, שנוצרה על ידי שרדר המקורי אשר אמורה להילחם בצבים למקרה לשרדר המקורי יקרה משהו . השרדר הווירטואלי יוצא מהעולם הממוחשב, ומתחיל להלחם בצבים בעולם האמיתי ,אך בסוף הושמד על ידיהם בפרק החתונה של אפריל וקייסי.

"צבים לנצח"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט הטלוויזיה "צבי הנינג'ה - צבים לנצח", שרדר המקורי שוחרר מכלאו והוחזר לכדור הארץ על ידי שרדר מהסדרה הישנה. שרדר המקורי משתלט על כל הטכנולוגיה שמצוייה בטכנודרום והופך אותה לשלו על ידי כך שהוא משנה את חיילי הרגל של הסדרה הישנה לצבא של חיילי רגל חזקים. הוא משפץ את הטכנודרום, ואחרי שהוא מגלה את השער הבין-ממדי, הוא מנסה לחסל את כל הגרסאות של צבי הנינג'ה שנוצרו עד כה. אך הוא הושמד על ידי תותח החזק שהתקין בטכנודרום לאחר שביבופ ורוקסטדי חיברו אותו מחדש .

סדרה חדשה (2012)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה החדשה מצוין ששרדר (אורוקו סאקי) והמאטו יושי היו חברים בילדותם. שניהם התאהבו באותה נערה שהעדיפה את יושי על פניו של סאקי. כמה שנים אחרי שיושי עצמו השפיל אותו בעת קרב, שרדר (בתור מעשה נקם) היה אחראי למותן של אשתו של יושי (הנערה ששניהם התחרו על ליבה) ושל ביתם המשותפת מיווה. אחרי שיושי נמלט מיפן לאמריקה והפך שם, בזכות המוטגן (כך נקרא בגרסה זאת ה"אוז"), לעכברוש המוטנטי ספלינטר שרדר גילה את מקום מחבואו באמצעות הטלוויזיה שהייתה במפקדה שלו ששכנה בבניין גבוה ביפן, וגילה את צבי הנינג'ה. אז שרדר העתיק את המפקדה שלו לניו-יורק מתוך מטרה שהצבים יסגירו לידיו את ספלינטר ומתוך מטרה זו הוא שכר לוחם בשם "כריס ברדפורד" ואיש רחוב בשם "זבר" על מנת שהם הילחמו בצבים. אחרי מספר ניסיונות כושלים זבר וברדפורד ניסו להביס אותם עם המוטגן ובטעות ברדפורד הפך למוטנט של כלב שזכה לכינוי "פני-כלב " (מאוחר יותר זכה לכינוי "ראזאר" בעקבות חשיפה נוספת למוטגן) וזבר הפך למוטנט של דג וזכה לכינוי " פני-דג", שרדר התעמת עם הצבים בעצמו בפעם הראשונה וידו הייתה כמעט על העליונה. בנוסף לכך הביא את ביתו קראי שבינה לבין לאונרדו יש יחסי אהבה -שנאה, ובנוסף הוא שכר את שירותיו של מדען מובטל בשם "בקסטאר סטוקמן" מתוך מטרה משותפת של שניהם להביס את הצבים. באחד הפרקים בעונה הצליח לשים יד על טכנולוגיית של יצורי הקרנג, מבלי שהוא ידע קודם לכן עליהם , על ידי כך הוא קיבל מקראי את אחד מהחליפות הרובוטיות שלהם. שרדר בפרקים מאוחרים יותר מתואר בתור אחד שעושה עסקאות עם אוליגרכים שסוחרים בנשק, ואחת מהעסקאות האלה מופרת על ידי הצבים ויצורי הקרנג שתוקפים אותם. במהלך התקרית שרדר נופל למים ונמשה בריא ושלם, תוך כדי שהוא מספח לעצמו את יצורי הקרנג, לאחר שלאונרדו משמיד את הספינה שלהם עם הנשק ששרדר עמד לקנות אותו מהאוליגרך הרוסי .

מאוחר יותר מתגלה שקראי היא למעשה ביתו של ספלינטר מיווה , ששרדר השאיר אותה בחיים וסיפר לה שספלינטר אחראי למות אימה . כמו כן בעזרת יצורי הקרנג הוא הקים צבא רגל רובוטי שמיומן יותר מצבא הרגל הרגיל . במקום צבא המוטגן שרצה להקים ,כשמשלוח המוטגן נעצר על ידי הצבים ופוזר ללא כוונה בכל רחבי ניו יורק וגרם לחלק מהאנשים והחיות להפוך למוטנטים ,כשבין הקורבנות היה אביה של אפריל שניסה להגן על ביתו והפך ללא כוונה למוטנט של עטלף אנושי.

לשרדר בגרסה זו ישנם טפרים נשלפים, בשונה משאר הגרסאות שבהם הטפרים, שהוא מתקיף עימם, היו מקובעים בחליפה שלו.

צוות המדובבים של שרדר בגרסה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]