אורלנדו גיבונס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אורלנדו גיבונס

אורלנדו גיבונסאנגלית:Orlando Gibbons, הוטבל ב-25 בדצמבר 1583, נפטר ב-5 ביוני 1625) היה מלחין ונגן עוגב אנגלי בשלהי תקופת הרנסאנס. הוא היה מחשובי המלחינים באנגליה של זמנו.

גיבונס נולד באוקספורד. בין 1596 ל-1598 שר במקהלה של קינגס קולג' בקיימברידג', שם היה אחיו ממונה על זמרי המקהלה; בשנת 1598 נכנס לאוניברסיטה וב-1606 סיים את לימודי התואר הראשון במוזיקה. המלך ג'יימס הראשון מינה אותו ל"אציל הקאפלה המלכותית", שם כיהן כנגן עוגב משנת 1615 לפחות ועד מותו. ב-1625 היה לנגן עוגב בכיר בקאפלה המלכותית עם תומאס טומקינס כנגן זוטר לצדו. כמו כן החזיק במשרות נגן כלי מקלדת בלשכה האישית בחצר הנסיך צ'ארלס (לעתיד המלך צ'ארלס הראשון) ונגן עוגב בכנסיית וסטמינסטר. הוא מת בגיל 41 בקנטרברי משבץ ומצבה לזכרו הוקמה בקתדרלת קנטרברי.

גיבונס, אחד המגוונים ורבי-הפנים ביותר בקרב המלחינים האנגלים בני זמנו, כתב כמות גדולה של יצירות לכלי מקלדת, כשלושים פנטזיות לויולים, מספר מדריגלים (שהמוכר ביותר ביניהם הוא "ברבור הכסף") והרבה מזמורים פופולריים. במוזיקה הכוראלית שלו בולטת שליטתו המוחלטת בקונטרפונקט, משולבת בכישרון המופלא שלו למלודיה. המזמור הנודע ביותר שלו הוא כנראה "זו עדות יוחנן", מוזיקה לטקסט מן הברית החדשה לסולו (קונטרה-טנור או טנור), לסירוגין עם מקהלה מלאה. הסולן נדרש להפגין יכולת טכנית גבוהה במקומות אחדים, והיצירה נותנת ביטוי לעוצמה הרטורית של הטקסט בלי לגלוש להפגנת רגשות או בומבסטיות. גיבונס גם כתב שתי יצירות מוזיקליות גדולות לתפילת ערבית, "הטקס הקצר" ו"הטקס השני". הראשונה כוללת Nunc dimittis רב הבעה והשנייה היא חיבור רב-ממדים, המשלב בתי שירה ופרקים שלמים. המזמורים המלאים של גיבונס כוללים את "אלי, בחרון אפך" ואת המזמור ליום העלייה השמיימה (Ascension Day) , "מחאו יחדיו כפיים" לשמונה קולות. הוא תרם ששה קטעים לאוסף המודפס הראשון של מוזיקה באנגליה, "פארתניה" (והיה הצעיר בתורמים, הרבה מתחת לשניים האחרים בשנותיו), שיצא לאור בסביבות 1611.

גיבונס היה "המלחין הנבחר" של הפסנתרן הקנדי גלן גולד. "מאז שנות העשרה שלי המוזיקה שלו נוגעת ללבי יותר מכל חוויה צלילית אחרת שאני יכול לחשוב עליה."[1]. עד עצם היום הזה מציינים את יום מותו מדי שנה בקאפלה של קינגס קולג' בקיימברידג'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Grove Music Online John Harper: 'Gibbons, Orlando', ed. L. Macy (Accessed January 4, 2007)
  • Program notes by Lawrence Dreyfus for the recording of Orlando Gibbons' Consorts for Viols by Phantasm (Avie-32)

האזנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

CD "The Music of Orlando Gibbons" by The Choir of St. John's College, Cambridge. Available here