אזדרכת הודית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאזדרכת הודית
Neemtree.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: סבוננאים
משפחה: אזדרכתיים
סוג: אזדרכת
מין: אזדרכת הודית
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Azadirachta indica

אזדרכת הודית (ידועה גם כעץ הנים; בלטינית: Azadirachta indica) היא עץ ממשפחת האזדרכתיים. מוצאו מהודו ובורמה, גדל באזורים טרופיים וטרופיים למחצה.

זהו עץ מהיר צמיחה, שיכול להגיע לגובה של 15 - 20 מטר, ולעתים נדירות אף ל-35 - 40 מטרים. האזדרכת היא ירוקה, אם כי תחת תנאים חמורים (חוסר מזון ומים) היא עלולה להשליך את רוב או כל עליה. נוף העץ הוא רחב, הצמרת עגולה או סגלגלה, ויכולה להגיע לקוטר של 15 - 20 מטרים.

גזע העץ הוא נמוך יחסית וישר, ויכול להגיע להיקף של 1.5 - 3.5 מטרים. קליפת העץ קשה, מחוספסת או סדוקה, צבעו לבן-אפרפר עד לחום-אדמדם. שכבת העץ שמתחת לקליפה היא לבנה-אפרפרה ומרכז העץ הוא אדום, אך כאשר הוא נחשף לאוויר הופך לחום-אדמדם.

העלים הנוצתיים הם באורך 20 - 40 סנטימטר, והעלעלים בעלי הצבע הירוק כהה עד בינוני (שמספרם מגיע עד ל-31), הם באורך 3 - 8 ס"ב לערך. העלים העונתיים לרוב אינם נמצאים. עוקץ העלה הוא קצר; העלווה היא בצבע אדמדם-סגלגל. צורת עלים בוגרים היא פחות או יותר אסימטרית, ושוליהם משוננות פרט לבסיס אשר לרוב הוא מצומצם ודמוי טריזי.

הפרחים (לבנים וריחניים) מאורגנים בין הענף לגזע בצורת אשכולות, המגיעים לאורך 25 ס"מ. הפריחה המסתעפת עד שלוש דרגות, נושאת 150 - 250 פרחים. פרח הוא באורך של 5 - 6 מילימטרים, ו-8 - 11 מילימטרים ברוחב. פרחים דו-מיניים או זכריים קיימים על אותו יחיד (פוליגמי).

הפרי הוא חד גרעיני בצורת זית, אשר צורתו משתנה מסגלגל מוארך עד לעגלגל וכאשר הוא בשל, הוא מגיע ל- 1.4-2.8x1.0-1.5 סנטימטרים. עור הפרי הוא דק והעסיס המתוק-מר הוא לבן-צהבהב וסיבי. העסיס של עץ הנים הוא בעובי 0.3-0.5 סנטימטרים. הקליפה הפנימית הלבנה והקשה של הפרי מכילה אחד, או לעתים נדירות שניים או שלושה זרעים מוארכים בעל קליפת זרע חומה, ומהם ניתן להפיק את שמן הנים.