אטנפו אבטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אטנפו אבטה
(1930; גוג'אם, האימפריה האתיופית
 - 3 בפברואר 1977) (בגיל 47)
Atnafu Abate.jpg
מדינה החונטה הצבאית האתיופית
מפלגה -
ראש החונטה הצבאית האתיופית ה-2
תקופת כהונה 22 ביוני 1974 - 28 ביוני 1974
הקודם בתפקיד עלם זאוודה טסמה
הבא בתפקיד מנגיסטו היילה מריאם

אטנפו אבטה היה איש צבא אתיופי אשר שימש כיושב ראש הדרג השני לאחר הפלתו של עלם טסמה בגלל חילוקי הדעות בתנועה עצמה, למרות שלא התמנה לשליט אתיופיה, אבטה היה אחד מאלו שעיצבו את החונטה כפי שאנחנו מכירים. האידאלוגיה של אבטה הייתה שמרנית וכללה בין היתר לאומנות (לאומיות אמהרית-כלל אתיופית), סוציאליזם, דתיות וממלכתיות.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הטיהורים (אתיופיה)

אבטה נולד ליד העיירה ביצאנה שבמחוז גוג'אם והתחנך באקדמיה הצבאית אואלטה. בזמן המהפכה האתיופית אבטה שירת בחטיבה הרביעית שהוצבה באדיס אבבה. באפריל 1974 אבטה הצטרף לוועדה לתיאום הכוחות המזויניםדרג) ושיחק תפקיד מכריע בגיבוש קבוצה זו לתנועה ב-24 באפריל, חמישה ימים לאחר מכן חלק מחברי הקבוצה הוחלפו על ידי חמישה סוכנים מהמועצה לביטחון לאומי האתיופית תחת ההוראה של שר ההגנה אבאיה אבבה ובהסכמתו של עלם טסמה בעקבות ההסכם שנוסח עם ראש הממשלה אנדלקטצ'או מקונן. ההצטרפות הזו של הסוכנים מהמועצה לא נראתה טוב לאבטה והוא החל לארגן קבוצת התנגדות לזה ובכך הקים מחדש את הקבוצה וכללה בתוכה חברים חדשים בין היתר מהמשמר הקיסרי האתיופי, מחיל ההנדסה ומחיל האוויר. ראש הוועדה הקודם, עלם נהפך לנטול סמכויות ומפחד לחייו ברח למחוז הולדתו ב-22 ביוני.

בשנים הראשונות לקיומו של הדרג, מערכת היחסים בין שני האישים החזקים בתוכו אבטה ומנגיסטו הייתה מתוחה, אך חברית מתי שצריך להתאחד. אבטה התמנ במאי 1976 להיות האיש שאחראי לגיוס איכרים לצבא, תוכנית שנכשלה כישלון חרוץ ולכן אבטה הוחלף עי ידי קצין אחר. מזלו של אבטה היה כאשר לא נכח באותה הפגישה שבה נרצח אמן אנדום, לאחר רצח אנדום, אבטה נשאר היחיד אשר התנגד למנגיסטו התנגדות שהובילה לרציחתו ב-3 בפברואר 1977.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מרינה ודוד אוטווי, אתיופיה: אימפריה במהפכה, ISBN 084190362X (אנגלית).
הקודם:
עלם זאוודה טסמה
Derg-badge.jpg ראש החונטה הצבאית האתיופית
22 ביוני - 28 ביוני 1974
הבא:
מנגיסטו היילה מריאם