איוואן שישמן, קיסר בולגריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איוואן שישמן
צאר בולגריה
איוואן שישמן

איוואן שישמן, קיסר בולגריה

התחלת כהונה 17 בפברואר 1371
סיום כהונה 3 ביוני 1395
הקודם איוואן אלכסנדר
יורש איוואן סרצימיר.
בת זוג

מריה קארה דראגאנה, נסיכת דספוטט סרביה.

צאצאים

פרוז'ין, אלכסנדר איסקנדר, קארזה,
הפטריארך יוסף השני מקונסטנטינופול

שושלת בית שישמן
אב איוואן אלכסנדר
אם שרה תאודורה, קיסרית בולגריה
תאריך לידה 1350
טרנובו, האימפריה הבולגרית השנייה
תאריך פטירה 3 ביוני 1395 (בגיל 44 בערך)
ניקופול, האימפריה העות'מאנית.
מקום קבורה ניקופול

איוואן שישמןבולגרית Иван Шишман) (נולד ב-1350 נערף ב-3 ביוני 1395) היה קיסר של האימפריה הבולגרית השנייה בין השנים 1371 ל-1395 בעיר טרנובו.

חייו של איוואן שישמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

איוואן שישמן היה בנו בכורו של איוואן אלכסנדר ואשתו השנייה שרה תאודורה, אשר הייתה יהודיה שהתנצרה. למרות שכבר היה לאיוואן אלכסנדר בן בכור מהנישואין הראשון, איוואן סרצימיר, הוא מינה את איוואן שישמן כיורש רשמי והצהיר עליו כקיסר משותף בשנת 1355. כל זה גרם נזק גדול למלכות בולגרית כי לאחר מותו של איוואן אלכסנדר, האימפריה חולקה בין בניו.

איוואן שישמן ירש את אזורים מרכזיים של בולגריה עם עיר הבירה טרנובו. איוואן סרצימיר קיבל את דוברוג'ה במזרח ווידין בצפון בולגריה. בנוסף ולאכיה יצאה ממלכות בולגריה ובשנת 1386 איוואן שישמן הביס והרג את דן הראשון מלך ולאכיה. גם לאחר מלחמה המוצלחת עם ולאכיה איוואן שישמן לא הצליח להחזיר את דוברוג'ה.

כאשר איוואן שישמן עלה לכס בשנת 1371 אצילי סרביה ובולגריה הובסו בקרב מריצה בידי עות'מאנים.

איוואן שישמן נאלץ להיות וסאל של האימפריה העות'מאנית. למרות שאיוואן שישמן היה וסאל עות'מאני הסולטאנים מורט הראשון ובאיזיט הראשון המשיכו לכבוש את ערי ממלכת בולגריה. כאשר לאיוואן שישמן נודע על הניצחון של הסרבים והבוסנים על העות'מאנים בקרב פלוצ'ניק ב-1387 הוא החליט למרוד בהם. הסולטאן מורט הראשון הגיב מיד למרד ושלח צבא ענק כדי להכניע את הקיסר הבוגד. איוואן שישמן הסכים לקבל שוב את תואר וסאל הסולטאן, והוא מצדו החזיר לו כל האזורים חוץ מעיר סיליסטרה. איוואן שישמן ניסה למרוד שוב כנגד הסולטאן, אך ללא הצלחה וכתוצאה מכך, חיל מצב עות'מאני הוצב דרך קבע, בכל הערים והמצודות בבולגריה.

לאחר הניצחון בקרב קוסובו הסולטאן באיזיט הראשון, החל להתכונן לכיבוש סופי של בולגריה. בשנת 1393 הסולטאן פלש וצר במשך שלושה חודשים, על עיר הבירה שנפלה לאחר קרב קשה ועקוב מדם. איוואן שישמן ברח לניקופול ושלט בעיר בתקווה שמסע הצלב נגד האימפריה העות'מאנית יחזיר לו את האימפריה שאבדה לו. אבל אחרי ההפסד בוולאכיה באיזיט הראשון ציוה לערוף את ראשו של איוואן שישמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
איוואן אלכסנדר
1371-1331
קיסרי האימפריה הבולגרית השנייה
1395-1371
הבא:
איוואן סרצימיר
1397-1395
קיסרי האימפריה הבולגרית השנייה (1185-1422)
פטר הרביעיאיוון אסן הראשוןקאלויאןבורילאיוון אסן השניקאלימן אסן הראשוןמיכאיל אסן הראשוןקאלימן אסן השנימיכו אסןקונסטנטין טיך הראשוןמיכאיל אסן השניאיבאיילואיוון אסן השלישיגאורגי טרטר הראשוןסמילץאיוון השניצ'אקהתאודור סוויטוסלאבגאורגי טרטר השנימיכאיל שישמןאיוון סטפןאיוון אלכסנדראיוון שישמןאיוון סרצימירקונסטנטין השני סמל האימפריה הבולגרית השנייה