איי די בי חברה לאחזקות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אידיבי חברה לאחזקות בע"מ
IDBLogo.svg
סוג: חברה ציבורית
משרד ראשי: תל אביב, ישראל
מוצרים עיקריים: חברת אחזקות השולטת ב"אי.די.בי פתוח" העוסקת בתקשורת, תעשייה, טכנולוגיה, נדל"ן, פיננסים ומסחר.
הכנסות: 41 מיליארד ש"ח (2011)
רווח: הפסד של 3.2 מיליארד ש"ח (2011)
www.idb.co.il

איי די בי חברה לאחזקות (איי-די-בי אחזקות, IDB) היא חברת החזקות ישראלית המהווה חלק מפירמידת חברות. מקור השם הוא בראשי התיבות באנגלית של בנק דיסקונט לישראל, שהיה בעבר אחת האחזקות העיקריות של החברה.

החברה משקיעה בתחומים נרחבים ומגוונים. בעיקר בתחומי תקשורת, נדל"ן, פיננסים ומסחר. עם החברות המוכרות במשק שבשליטתה נמנות חברת התקשורת סלקום, הרשת הקמעונאית שופרסל, וחברת הביטוח כלל ביטוח. בעבר הייתה בעלת השליטה בכלל תעשיות, באמצעות אי די בי חברה לפיתוח, וביולי 2012 השלימה מכירתה (49% ממניות החברה) תמורת 1.275 מיליארד ש"ח‏[1]. כלל תעשיות החזיקה בחברות גולף, מפעלי נייר חדרה ואחרות. בין יתר החברות הבולטות בהן החזיקה אי די בי אחזקות בעבר, ניתן למנות את חברת האגרוכימיה מכתשים אגן וחברת המלט נשר.

ירידת ערך של חלק ניכר מהחזקותיה, בתחילת העשור השני של המאה ה-21, הביאה לכך שהיקף חובות החברה עולה על שווי החזקותיה. נכון לאוגוסט 2012 אגרות החוב של החברה נסחרות בתשואה לפידיון של בין 50% ל-100% וקיים חשש כי החברה עלולה להגיע לחדלות פרעון. הדו"חות שפרסמה החברה לרבעון השני של 2012 הציגו הפסד של 1.27 מיליארד ש"ח, וכללו הערת עסק חי.‏[2]

בספטמבר 2012 החברה לא העבירה במועד תשלום למחזיקי אג"ח סדרה ב' של החברה. כתוצאה מכך חברת מעלות הורידה את דירוג המנפיק של החברה ל-"SD" (כשל פרעון סלקטיבי), את דירוג אג"ח סדרה ב' ל-"D" (כשל פרעון), ואת דירוג שאר סדרות האג"ח ל-"CC".‏‏[3]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 1969 כחברת אחזקות בקבוצת איי די בי שהייתה אז בבעלות משפחת רקנאטי ומשפחת קרסו, לצורך החזקת מניות בנק דיסקונט ועסקים אחרים בקבוצה. בסוף שנות השבעים ועד 1983 הייתה מניית החברה אחת מהמניות שווסתו במסגרת ויסות מניות הבנקים, וסופה שהוכנסה להסדר המניות הבנקאיות, זאת אף על פי שהחברה החזיקה גם בהשקעות שאינן בנקאיות.

במאי 2003 נרכש גרעין השליטה של החברה, על ידי גנדן השקעות שבשליטת נוחי דנקנר, משפחת מנור יבואנית פיג'ו וסיטרואן ובעלת השליטה בבנק אגוד, ומשפחת לבנת בעלת השליטה בקבוצת תעבורה.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

איי די בי אחזקות שולטת ב"השקעות דיסקונט" וב"כלל עסקי ביטוח", ודרכן בשאר חברות הקבוצה, ובהן: סלקום, אלרון, כור תעשיות, תעבורה, טלרד, שופרסל, גיוון אימג'ינג, כלל תיירות, דיזנהאוז, כלל ביטוח, גב ים, נכסים ובניין, נכסי הדרים, ועוד.

כור מחזיקה גם באחוזים בודדים בבנק השווייצרי קרדיט סוויס. 
 
 
 
 
 
איי די בי חברה לאחזקות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אי די בי חברה לפיתוח
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלל ביטוח
 
 
 
 
 
 
דיסקונט השקעות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כור תעשיות
 
שופרסל
 
סלקום
 
אלרון
 
נכסים ובניין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נטוויז'ן
 
 
 
 
 
גב ים


איי די בי אחזקות מחזיקה בחברות הבנות בשרשור דרך החברה הבת איי די בי חברה לפיתוח בע”מ אשר עד ל-26 בפברואר 2009 נסחרה גם היא בבורסה. ביום זה הגישה החברה הצעת רכש למחזיקי המניות מקרב הציבור בסך של 41 ש"ח למנייה. מרבית המחזיקים במניות החברה, שהיו בעיקר גופים מוסדיים, נענו להצעת הרכש, ואיי די בי פיתוח נמחקה מהמסחר בבורסה, ועל מהלך זה נמתחה גם ביקורת ציבורית.‏‏‏[4]

ב-2014 נמחקה חברת כלל פיננסים, שהייתה חברת בת של כלל ביטוח, לאחר שנמכרו הפעילויות העסקיות שלה.‏[5]

משבר האג"ח[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר השקעה כושלת של חברות בפירמידה בקרדיט סוויס (השקעה אשר תחילה הניבה רווחים נאים ולאחר מכן ספגה הפסדים כבדים) התברר שחברת איי. די. בי אחזקות לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי אגרות החוב שלה. החובות של הפרמידה כולה אינם רק לבעלי אגרות חוב מהציבור הישראלי אלא גם חובות של מיליונים לבנקים הישראלים בנק לאומי, בנק הפועלים, בנק דיסקונט ובנק מזרחי-טפחות, גורמים מוסדיים ישראלים (למשל קרנות פנסיה) וכן למספר בנקים וגורמים בחו"ל‏[6]. לאיי. די. בי עצמה חובות של מיליונים לבנק לאומי (כ100 מיליון) ולבנק קרדיט סוויס (כ-160 מיליון) אך החובות לבעלי האג"ח משמעותיים הרבה יותר ועומדים על כ1.8 מיליארד. כתוצאה מהאפשרות הממשית של חדלות פירעון, ניתנה לחברה הערת עסק חי על ידי רואי החשבון המבקרים.

בפני בעלי האג"ח הועלתה האפשרות של תשלום חלקי של חובות תמורת מחיקת חלק משמעותי מהם. הניסיון להסדיר את החובות כלפי בעלי האג"ח באיי. די. בי החל כבר בספטמבר 2012‏[7] אך נמשך עד היום, על אף מספר התוויות שנחתמו. במאי 2013 דובר על כוונה לנשל את נוחי דנקנר מהשליטה בחברת איי. די. בי (אשר ינתק למעשה את בעלותו על חלקים תחתונים בפרמידה).

ב-5 בינואר 2014 פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי השליטה בקונצרן אי.די.בי תועבר לשליטת קבוצת אקסטרה-אלשטיין של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יעל גרונטמן, דנקנר חתם על מכירת כלל תעשיות לבלווטניק ב-1.275 מיליארד ש' באתר ביזפורטל
  2. ^ מיכאל רוכוורגר, אי. די. בי: הערת "עסק חי" והפסד של 1.27 מיליארד שקל; מעלות חותכת דירוג הקבוצה, באתר TheMarker‏, 31 באוגוסט 2012
  3. ^ נדב נוימן, ‏מעלות הורידה דירוג IDB: "הסבירות לכשל פירעון עלתה", באתר גלובס, 11 ספטמבר 2012
  4. ^ גולן חזני, "כלכליסט", אי.די.בי פיתוח נמחקת מהמסחר, באתר ynet‏, 26 בפברואר 2009
  5. ^ רון שטיין, ‏בן משה ואלשטיין לא יקבלו אישור שליטה בכלל ביטוח, באתר גלובס, 29 בספטמבר 2014
  6. ^ רון שטיין ועירית אבישר, הטלטלה באי.די.בי: כל השחקנים, כל הבריתות והאינטרסים, אתר גלובס, ה-21 באפריל 2013
  7. ^ גיא קצוביץ', חגי בדש: "אנו רוצים שאי.די.בי תנוהל ללא גרעין שליטה", ה-20 במאי 2013