אין לך מה לדאוג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיילי מילואים מצוות טנק בסיני שמחים לבשורה על תום מלחמת יום כיפור, אפריל 1974

"אין לך מה לדאוג", המוכר גם יותר כ"שִלחי לי תחתונים וגופיות", הוא שיר ישראלי המתאר את חיי חיילי צה"ל בחזית במלחמת יום הכיפורים וקרבות ההתשה שהתנהלו לאחריה. השיר נכתב על ידי תלמה אליגון-רוז והולחן על ידי קובי אושרת. הוא בוצע על ידי הזמר עוזי פוקס ונכלל בתקליטו הראשון משנת 1974.

מילות השיר מנוסחות כמכתב של חייל בחזית אל חברתו שבעורף. בסגנון סרקסטי הוא מבטיח לה שאין סיבה לדאוג לשלומו כי הוא נמצא בקייטנה ובין הלחימה וההפגזות יש לחיילים פנאי לנוח ולהתרחץ. הוא מבטיח שכשיחזור הם יינשאו, ומבקש ממנה לשלוח לו תחתונים וגופיות - ביטוי למחסור שסבלו החיילים בחזית בחפצי יומיום - אך לא עוגות (שכן אל החיילים נשלחו מן העורף כמויות גדולות של ממתקים).

ההשראה של תלמה אליגון לכתיבת השיר הייתה גלויה שקיבלה בימי המלחמה מאחיה החייל. בה הוא ביקש ממנה לשלוח לו נייר טואלט, תחתונים וגופיות. אליגון כתבה את השיר עבור תקליטו הראשון של פוקס, שהופק באותה עת. בנוסח המקורי של השיר נכללה הבקשה לנייר טואלט, אך על כך קמה צעקה ציבורית ויוצרי השיר נאלצו לשנותו.

השיר זכה לאחר צאתו להצלחה גדולה, ודורג במקום החמישי במצעד הפזמונים העברי השנתי של קול ישראל לשנת תשל"ד. עוזי פוקס הרבה לשיר אותו בהופעות שערך עם אמנים אחרים בפני חיילים בחזיתות המלחמה. השיר הפך למזוהה עם זיכרון המלחמה ועשרות שנים לאחריה הוא מושמע עדיין מעת לעת בתחנות הרדיו. כמו כן נעשו לו מספר ביצועים נוספים.

ב-1974 נכתב על בסיס השיר ג'ינגל פרסומת לחברת הטקסטיל רוטקס. הג'ינגל בביצוע גבי שושן עשה שימוש בפלייבק המקורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]