אינדיאנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
מדינת אינדיאנה (ארצות הברית) - Indiana
דגל אינדיאנה סמל אינדיאנה
(דגל המדינה) (סמל המדינה)
The Hoosier State
מפת ארצות הברית עם אינדיאנה מודגשת
מדינות נוספות בארצות הברית
עיר בירה אינדיאנפוליס
העיר הגדולה ביותר אינדיאנפוליס
מושל מייק פנס (רפובליקני)
שפות רשמיות אנגלית
שטח 94,321 קמ"ר, 38 בארצות הברית
 - יבשה 92,895 קמ"ר
 - מים 1,427 קמ"ר, % 1.51
אוכלוסייה (2010)
 - סה"כ 6,483,082, מס' 15 בארצות הברית
 - צפיפות 69.79 איש/קמ"ר, 18 בארצות הברית
כניסה לאיחוד
 - תאריך 11 בדצמבר 1816
 - למניין המדינה ה-19
אזור זמן 5-/4- UTC
קו רוחב '37°47 עד '41°46 צפון
קו אורך '84°49 עד '88°40 מערב
רוחב 225 ק"מ
אורך 435 ק"מ
נתוני גובה
 - פסגה 383 מטרים
 - ממוצע 210 מטרים
 - הנמוכה ביותר 98 מטרים
קיצור IN
אתר אינטרנט www.in.gov
(למפת אינדיאנה רגילה)
מיקום אינדיאנה במפת אינדיאנה
 
פורט ויין
פורט ויין
אוונסוויל
אוונסוויל
בלומינגטון
בלומינגטון
פישרס
פישרס
כרמל
כרמל
אינדיאנה

אינדיאנהאנגלית: Indiana ) היא מדינה במערב התיכון של ארצות הברית. בירתה ועיר הגדולה ביותר בה היא אינדיאנפוליס. פירוש השם אינדיאנה הוא "ארץ האינדיאנים".

צפון מערב המדינה יושב בהתחלה על ידי מתיישבים שנדדו מערבה מאזור ניו אינגלנד, מרכז המדינה יושב בעיקר על ידי מתיישבים מאוהיו בעוד שדרום המדינה יושב בעיקר על ידי מתיישבים שהגיעו מטנסי ומקנטקי.

עריה המרכזיות של אינדיאנה הן (מדרום לצפון): אבנסויל, בלומינגטון, טרה הוט, אנדרסן, לפייט, מנסי, פורט ויין, סאות' בנד, גרי והמונד.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם אינדיאנה הוא כפי שנאמר קודם "ארץ האינדיאנים", תרגום חופשי מ-"Land of the Indians". תושבי המדינה נקראים "הוז'יירים", שם הנגזר משם הכינוי של המדינה: "The Hoosier State" (מדינת ההוז'ייר). מקור המילה (Hoosier) שנוי במחלוקת. התאוריה הרווחת, היא שמקור פירוש המילה בעגה של המתיישבים שהגיעו מטנסי. בין המתיישבים מטנסי לבין המתיישבים מקנטקי שררה יריבות, ולכן הם כינו אותם בשם זה. משמעות המילה היא "אנאלפבית" או "פרחח כפרי". תאוריה נוספת היא; שהמתיישבים שהגיעו מקנטקי, שהיו במצב כלכלי נמוך יותר, נהגו לבזוז לעתים קרובות את המתיישבים שהגיעו מטנסי. הם פלשו לבתיהם של המתיישבים מטנסי וקראו: "?Who is here" ביטוי שהשתלשל עם השנים ל"Hoosier".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של פעילות בני האדם במדינה, התחילה בנדידת שבטים ילידים שיישבו את אינדיאנה בערך בשנת 8000 לפני הספירה הנוצרית. האזור נכנס להיסטוריה הכתובה כאשר בשנות השבעים של המאה ה-17, הגיעו המתיישבים הראשונים מאירופה, ותבעו לעצמם את הטריטוריה כחלק מממלכת צרפת. אחרי ששלטו בשטח כמאה שנים, הגיעה התבוסה של הצרפתים במלחמת הצרפתים והאינדיאנים לבריטים. מאז צרפת ויתרה על השטחים למיסיסיפי לטובת בריטניה. בריטניה החזיקה בשטח 20 שנים עד התבוסה במלחמת העצמאות של ארצות הברית. בריטניה גם ויתרה על שטחים במערב הרי האפלצ'ים, כולל מה שהיום נחשב לאינדיאנה. ממשלת ארצות הברית חילקה את השטחים לכמה טריטוריות, שהגדולה בהם היא הטריטוריה הצפון מערבית. בשנת 1800, טריטוריית אינדיאנה הייתה הטריטורייה שיוסדה מתוך הטריטוריה הצפון מערבית. הטריטורייה כללה את שטחיהן של המדינות כיום אינדיאנה, אילינוי, מישיגן, ויסקונסין ואוהיו. הטריטוריה התפחתה ואוכלוסייתה גדלה, עד שב-1816 הצטרפה מדינת אינדיאנה לאיחוד בתור המדינה ה-19 למניין. הממשלה החדשה שיוסדה פרסה תוכניות שאפתניות של הפיכת המדינה הצעירה למפותחת יותר ומשגשגת. התוכנית הובילה לסלילת דרכים ומסילות ברזל, חפירתן של תעלות ובנייתם של בתי ספר ציבוריים. החוקה החדשה שאושרה בשנת 1851, הגבילה את זכויות השחורים החופשיים במדינה ובין השאר מנעה מהם את זכות הבחירה. בשנות החמישים של המאה ה-19 אוכלוסיית המדינה עלתה על מיליון תושבים, שהציבה אותה במקום הרביעי באוכלוסייה במפקד האוכלוסין של 1860. אינדיאנה שיחקה תפקיד חשוב ובעלת השפעה פוליטית רבה במלחמת האזרחים בצד הצפוני. גם לאחר המלחמה לאינדיאנה נשארה השפעה פוליטית רבה מכיוון שהשתייכה למדינה מתנדנדת בבחירות האלקטוריאליות במשך 30 שנים. היום המדינה משתייכת למפלגה הרפובליקנית. תור הזהב הספרותי במדינה שהיה בין 1880 ל-1920, הגביר את ההשפעה התרבותית במדינה. בתחילת המאה ה-20, המדינה משכה עוד יותר מהגרים ממה שהתקופה הקודמת, ובסוף המאה ה-20 נהייתה מעצמה בתעשיית התרופות אחרי שחלו חידושים תקופתיים.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינדיאנה גובלת במזרח באוהיו, בצפון במדינת מישיגן ובאגם מישיגן, במערב באילינוי ובדרום מהווה נהר אוהיו את הגבול בינה לבין מדינת קנטקי. גבולן הצפוני של המדינות אינדיאנה, אוהיו ואילינוי נקבע במקור בקו רוחב המשיק לקצהו הדרומי של אגם מישיגן. גבול זה הוסט ב-16 קילומטרים כדי להגדיל את קו החוף של אינדיאנה. גם גבולותיהן של אוהיו ושל אילינוי הוסטו צפונה מאותה סיבה.

אינדיאנה היא אחת ממדינות הימות הגדולות. במדינה 24 גנים לאומיים ומאות אגמים.

נהר ובש, שאורכו 764 קילומטרים, חוצה את המדינה מצפון-מזרח לדרום-מערב ובצדה הדרומי מהווה את גבולה עם אילינוי. נהר וייט, המתפצל מנהר ובש, חוצה את מרכז המדינה בשני פלגים.

בתקופת הקרח האחרונה, צפון אינדיאנה היה מכוסה קרחונים בעוד שדרום אינדיאנה נשאר חשוף.

אינדיאנה מורכבת מ-78 מחוזות.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי נתונים מה-1 ביולי 2013, באינדיאנה חיים 6,570,902 אנשים, עלייה של 1.3% אחוזים מאז מפקד האוכלוסין ב-2010. המוצא הגזעי של התושבים (לפי 2011) היה:

- 80.4% לבנים

- 9.4% אפרו אמריקאים

- 6.2% היספנים

- 1.7% אסייאתים

- 2.3% אחרים (בעיקר אינדיאנים

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינדיאנה ידועה מזה זמן רב כמעוז רפובליקני. המושל הנוכחי של אינדיאנה הוא מייק פנס הרפובליקני, ולרפובליקנים במדינה רוב מיוחס בשני הבתים באסיפה הכללית של אינדיאנה. משנת 1900, תמכה אינדיאנה 5 פעמים בלבד במועמד דמוקרטי לנשיאות - בשנים 1912, 1932, 1936, 1964 ו-2008.

אמנם 5 מועמדים דמוקרטים בלבד נבחרו לנשיאות ארצות הברית מאז 1900, אך 11 דמוקרטים נבחרו למושלים באינדיאנה במשך אותה התקופה. לפני שמיטש דניאלס הרפובליקני נבחר למושל בשנת 2005, אחזו הדמוקרטים במשרה במשך 16 שנים רצופות.

7 ממחוזות אינדיאנה תומכים במפלגה הרפובליקנית לקונגרס ארצות הברית על פי מדד ה-PCVI; כיום ישנם בקונגרס 7 נציגים רפובליקנים ו-2 דמוקרטים מטעם מדינת אינדיאנה. הרפובליקנים חזקים, מבחינה היסטורית-פוליטית, במזרח ובמרכז המדינה, ואילו הדמוקרטים חזקים בצפון-מערב המדינה. כמו כן, לעתים מצביעים מחוזות מסוימים בדרום המדינה לדמוקרטים. מחוז מריון, המחוז המאוכלס ביותר המדינה, תמך במועמדים הרפובליקנים מ-1968 ועד לשנת 2000, אך שב והצביע לדמוקרטים בבחירות של 2004 ו-2008. מחוז לייק, המחוז השני בגודל אוכלוסייתו באינדיאנה, הוא מעוז חזק של הדמוקרטים; מחוז זה לא תמך ברפובליקנים מאז 1972.

שני הסנאטורים של מדינת אינדיאנה הם ג'ו דונלי (דמוקרטי) ודן קוטס (רפובליקני). קוטס, שהוא בעל פופולריות רבה במדינה, כיהן כסנאטור בשנים 1989-1999, פרש ושב לסנאט בשנת 2011. דונלי הושבע לראשונה לסנאט בשנת 2013.

גם הנציגות של אינדיאנה לבית הנבחרים של ארצות הברית איננה רפובליקנית לחלוטין. מבחינה היסטורית-פוליטית, התמיכה ברפובליקנים לבית הנבחרים הייתה חזקה במזרח ובמרכז המדינה וכן בפרברים של הערים הגדולות. התמיכה בדמוקרטים, לעומת זאת, הייתה חזרה בצפון-מערב ובדרום המדינה ובערים הגדולות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינדיאנה בוויקישיתוף