איפוליטו איריגוז'ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איפוליטו איריגוז'ן
(12 ביולי 1852; בואנוס איירס
 - 3 ביולי 1933; בואנוס איירס) (בגיל 80)
Yrigoyen en ventanilla del ferrocarril viaje a Santa Fe campaña electoral de 1926..jpg
מדינה ארגנטינה
נשיא ארגנטינה

איפוליטו איריגוז'ןספרדית; Hipólito Yrigoyen: ‏12 ביולי 1852 - 3 ביולי 1933) היה פוליטיקאי ארגנטינאי ששימש פעמיים נשיא ארגנטינה, בין השנים 1916 - 1922 ושוב בין השנים 1928 - 1930. בתקופת כהונתו היה אחראי לרפורמות חברתיות שגרמו לעלייה ברמת החיים של מעמד הפועלים בארגנטינה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איריגוז'ין נולד וגדל בבואנוס איירס, הוא למד באוניברסיטת בואנוס איירס ולאחר מכן היה מורה. בשנת 1891 יסד יחד עם דודו לאנדרו אלם את מפלגת האיחוד הרדיקלי האזרחי. בעקבות התאבדותו של אלם בשנת 1896 הפך אירגוז'ין למנהיג המפלגה. בתפקיד זה הוביל מלחמה עיקשת במשטר בטענה שנבחר על ידי זיופים, ונאבק למען בחירות חופשיות ודמוקרטיות.

בשנת 1905 הובילה מפלגתו מרד צבאי נגד המשטר שדוכאה במהירות. עם זאת, הלחץ הכבד שהפעילו איריגוז'ין ותומכיו ברחבי המדינה הוביל את הנשיא קרלוס פרגיני וסגנו רוקה סאנס פניה לתיקון בחוקה והענקת זכות בחירה חשאית לכל אזרח, דבר שלא היה קיים לפי כן.

קדנציה ראשונה (1922-1916)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות שנערכו בשנת 1916 הביס איריגוז'ין את יריביו ונבחר לנשיאות בבחירות הדמוקרטיות הראשונות בתולודות ארגנטינה. בכהונה זו הרבה להתעמת עם המפלגות השמרניות על ידי שימוש בסמכויות פדרליות על מנת להראות את שליטתו במחוזות שלא היו נאמנים אליו.

בתחום הכלכלי הובילה מדיניותו בתחילה לשגשוג ולצמיחה כלכלית. הוא הוביל את ארגנטינה לעצמאות אנרגטית על ידי הקמת חברה לאומית לנפט, ופיתח את התעשיות הצבאיות במדינה. אולם לאחר שנת 1919 עלתה האינפלציה בצורה תלולה ומשבר כלכלי פקד את המדינה.

במדיניות החוץ שמר איריגוז'ין על הנייטרליות של ארגנטינה במלחמת העולם הראשונה, עובדה שסייעה לכלכלה הארגנטינאית. הוא תמך במהפכה המקסיקנית והביע התנגדות למעורבות האמריקנית בניקרגואה.

קדנציה שנייה (1930-1928)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סיום כהונתו של הנשיא מרסלו טורקואטו בשנת 1928, נבחר אוריגוז'ין בפעם השנייה לנשיאות. אחד האירועים המשמעותיים בתקופה זו היה נסיון ההתנקשות בנשיא ארצות הברית הרברט הובר כאשר ביקר בארגנטינה. איריגוז'ין ליווה את הובר במשך כל ביקורו על מנת להגן עליו מפני הקיצוניים.

בקדנציה הזו היה איריגוז'ין מבוגר מידי ומוחלש פוליטית. עוזריו מנעו ממנו דיווחי חדשות על מנת להסתיר ממנו את השפעות השפל הכלכלי הגדול, אליו נקלעה אמריקה כולה בשנת 1929, על המשק הארגנטינאי. ב-24 בדצמבר אותה שנה, ניצל אוריגוז'ין מנסיון התנקשות.

ב-6 בספטמבר 1930 הודח בהפיכה צבאית בהנהגת הגנרל חוסה פליקס אוריבורו. לאחר הדחתו היה במעצר בית ונשלח מספר פעמים לאי מרטין גרסיה. ב-3 ביולי 1933 מת בביתו ונקבר בבואנוס איירס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איפוליטו איריגוז'ן בוויקישיתוף


נשיאי ארגנטינה
ברנרדינו ריבדביה · ויסנטה לופס אי פלאנס · חוסטו חוסה דה אורקיסה · סנטיאגו דרקי · חואן פדרנרה · ברטולומה מיטרה · דומינגו סרמיינטו · ניקולאס אבז'נדה · חוליו רוקה · מיגל חוארס סלמן ·קרלוס פלגריני · לואיז סאנס פניה · חוסה אבריסטו דה אוריבורו · חוליו רוקה · מנואל קינטנה · חוסה פיגרואה אלקורטה · רוקה סאנס פניה · ויקטורינו דה לה פלאסה · איפוליטו איריגוז'ן · מרסלו טורקואטו · איפוליטו איריגוז'ן · חוסה פליקס אוריבורו · אגוסטין פדרו חוסטו · רוברטו מריה אורטיס · רמון קאסטיז'ו · ארתורו ראוסון · פדרו פאבלו רמירס · אדלמירו פארל · חואן דומינגו פרון · אדוארדו לונארדי · פדרו אאוחניו ארמבורו · ארתורו פרונדיסי · חוזה מריה גידו · ארתורו איליה · חואן קרלוס אונגאנייה · רוברטו לבינגסטון · אלחנדרו אגוסטין לנוסה · הקטור חוסה קמפורה · ראול אלברטו לסטירי · חואן דומינגו פרון · איסבל פרון · חורחה רפאל וידלה · רוברטו אדוארדו ויולה · לאופולדו גלטיירי · ריינלדו ביניונה · ראול אלפונסין · קרלוס מנם · פרננדו דה לה רואה · אדולפו רודריגס סאה · אדוארדו דואלדה · נסטור קירשנר · כריסטינה פרננדס דה קירשנר חותם נשיאי ארגנטינה