איקרוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דדלוס ואיקרוס- ציור של פרדריק לייטון ,שמן על קנווס

איקרוס הוא שמה של דמות מן המיתולוגיה היוונית. איקרוס היה בנו היחיד של דדלוס. בניגוד לאביו מתואר איקרוס כילד פזיז, מגושם וחסר כישורים אומנותיים.

דדלוס אביו, היה מהאמנים והממציאים המוכשרים ביותר יוון. לבקשת המלך מינוס מכרתים, הוא בנה את הלבירינת, מבוך שנועד להסתיר מהעולם ולהחזיק בשבי את המינוטאורוס, בנה של פסיפאה אשת מינוס.

לאחר שהסתיימה בניית המבוך כלא מינוס את איקרוס ואת דדלוס במבוך, כדי שאיש חי חוץ ממנו לא ידע על סודותיו של הלבירינת. לפי גרסה אחרת, נכלאו השניים במבוך כיוון שדדלוס עזר לתסאוס במשימתו להרוג את המינוטאורוס. גרסה נוספת מספרת שהמלך כלא אותם במגדל גבוה, ולא במבוך.

הסיפור ממשיך בכך שדדלוס, אם מתוך המגדל, ואם לאחר שברח יחד עם בנו מהלבירינת, המציא המצאה מתוחכמת כדי למלט את עצמו, ואת איקרוס מכרתים. כיוון שדרך הים הייתה חסומה על ידי ספינותיו וחייליו של מינוס, החליט דדלוס להימלט דרך האוויר.

השניים הכינו לעצמם כנפיים מנוצות ציפורים, כאשר הם מחברים את הנוצות בעזרת חוטים ושעווה או דונג. טרם המראתם הזהיר דדלוס את איקרוס פן יגביה מרום ויתקרב לשמש שכן זו עלולה להמיס את כנפיו, איקרוס שמע את אביו ושניהם המריאו. אולם איקרוס הצעיר והפזיז שהיה כה מרוצה מהבריחה וכה מתלהב מהתעופה, החל להתרומם מעלה ומעלה, שוכח את הוראות אביו. לאט לאט החל חום השמש להמיס את הדונג של כנפיו, ואיקרוס נפל מטה לתוך הים.

כאשר הגיע דדלוס, מאוחר מדי, אל איקרוס, הנער כבר טבע ומת. דדלוס באבלו קילל את כישרונותיו שהביאו למותו של ילדו, וקבר אותו על אדמת האי שמרגע זה, לפי המסורת היוונית, נקראה איקרה על שמו של איקרוס.

ים כרתים מכונה גם הים האיקרי על שמו של איקרוס. השם איקרוס משמש כהשאלה לאדם הרפתקן או למישהו שמסתכן יתר על המידה.

נפילת איקרוס, ציור מאת פיטר ברויגל האב
איקרוס של מוטי מזרחי בתל אביב
איקרוס של ג'וס דה מומפר

אגדה זו גם מלמדת על המרחק הקטן שהיה בין כדור הארץ לשמש לדעתם של היוונים, וזאת מכיוון שעלייה קטנה יחסית בגובה הביאה להתחממות משמעותית, וחרצה את גורלו של איקרוס.

איקרוס בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיתוס על איקרוס שימש השראה לאלבום חשוב של הרכב אמריקאי בשם Winter Consort וגם לשיר Flight of Icarus ("המעוף של איקרוס") של להקת ההבי מטאל האנגלית איירון מיידן. ברוס דיקנסון, מחבר מילות השיר, שינה את הגרסה המקורית של הסיפור: על פי השיר, אביו של איקרוס בכוונה הכשיל את בנו ושלח אותו אל מותו.

איקרוס שימש במקור השראה למספר ציורים מפורסמים כמו נוף ונפילת איקרוס (של פיטר ברויגל) ואיקרוס של ג'וס דה מומפר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]