אי תעתוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת צנו משנת 1558 המראה את פריסלנד – אי תעתוע באוקיינוס האטלנטי

תופעת אי תעתוע או אי פנטום היא מצב בו אנשי המקצוע האמינו בקיומו של אי כל שהוא, למרות שאי זה לא התקיים במציאות. במקרים קיצוניים, היו איי תעתוע שנחשבו לקיימים במשך תקופה של מאות שנים ואפילו הופיעו במפות הימיות. תופעת איי תעתוע אינה נדירה. איים כאלה "התגלו" על ידי מלחים לאורך ההיסטוריה.

סיבות לתופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים מדובר באיים שאכן לא נודעו קודם לכן, ואכן התגלו, אולם בשל טעות ניווט סומנו במקומות שגויים במפות. במקרים אחרים מדובר היה באיים ידועים, אשר בשל טעויות ניווט יורדי הים זיהו אותם כתגלית חדשה במקומות אחרים ממקומם האמיתי. לדוגמה האי פיפס היה למעשה אחד מאיי פוקלנד אשר זוהה בטעות במקום שגוי, וסומן במפות במקום זה.

לעתים איי תעתוע הנגלים למלחים הם למעשה קרחונים, עננים נמוכים או ערפילים, או אשליה אופטית. כך לדוגמה האי דרום גרילנד החדש שהתגלה בים ודל בשנת 1823 לא נצפה יותר מאז, וככל הנראה הוא היה מיראז' עליון, אף שיש הסבורים שמדובר בקרחון.

הסבר אחר משגיאת ניווט ואשליה אופטית למציאת אי שמאוחר יותר התברר כלא קיים הוא כי ישנם איים הקיימים רק לפרק לזמן קצר. איים כאלה עשויים מדיונות חול הנשחקות במהלך השנים עם הגלים ונעלמות, או כי איים שוקעים בעקבות רעידות אדמה או פעילות געשית.

לעתים איי תעתוע המופיעים במפות הינם פרי זיוף. דוגמה לכך הם איי פליפו ופונטשרטריין המופיעים במפות של ימת סופיריור. איים אלה אינה קיימים וככל הנראה לא היו קיימים מעולם, ורישומם במפות נועד לשכנע את המרקיז לואי פליפו, מרקיז לה ורילייר ורוזן דה פונטשרטריין (Louis Phélypeaux, marquis de La Vrilliere, comte de Pontchartrain) שהיה שר רב השפעה בממשלת צרפת, לממן מסעות חקר נוספים באזור. גם השונית מריה תרזה אשר באוקיינוס השקט היא אי פנטום, ולמרות זאת, עד היום יש מפות ואטלסים המדפיסים אותה.

תופעה הפוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התופעה ההפוכה, בה אי שקיים במציאות מוכרז על ידי ימאי בודד או על ידי קהילת הימאים כלא קיים, היא נדירה יחסית, אולם עשויה גם היא להתרחש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]