אלבום אושוויץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אלבום אושוויץ הוא העדות המצולמת היחידה לתהליך הרצח ההמוני שהתחולל במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. האלבום ייחודי בכך שהוא מתעד את כל תהליך הסלקציה וההכנות להשמדה פרט למוות עצמו. התיעוד מבליט את השגרה שבתהליך ולא כלאחר מעשה כפי שצולמו עדויות רבות עם שחרור המחנות. התמונות צולמו בחודשים מאי ויוני 1944 בידי שני חיילי אס אס. אלבום אושוויץ השלם מוצג כיום ביד ושם.

תוכן האלבום[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבום אושוויץ כולל כ-200 צילומים המתעדים את הגעתו של טרנספורט לרציף מחנה ההשמדה, את היערכות המחנה אליו ואת התהליך עצמו: רישום הטרנספורט הנכנס, תהליכי הסלקציה שבררה בין האוכלוסייה שכוחה במותניה לבין השאר והחלוקה בין הגברים לנשים, החרמת הרכוש שהגיע עם הנוסעים, מיונו לסוגים ושליחתו חזרה לגרמניה וכמובן - ההכנות לקראת השמדתם הפיזית של היהודים.

הטרנספורט המתועד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך אלבום אושוויץ: הגעתהּ של קבוצת יהודים מהונגריה למחנה אושוויץ, מאי 1944

הטרנספורט המתועד הגיע לרציף הרכבת של המחנה במאי 1944 וכלל מאות יהודים שהביאו הנאצים מאזור בצ'כוסלובקיה שסופח להונגריה בשנת 1939. הצילומים מתעדים את היהודים, גברים נשים וילדים, בעוד הם מורדים מהרכבת הצפופה. הבעות פניהם מעידות על הפחד וההלם מהנסיעה הטראומטית שעברו בקרונות הרכבת. ניכר מהצילומים שהנוסעים לא היו מודעים בהגיעם לכך שהגיעו למחנה המוות ועל כך גם מעידות התמונות של הממתינים לכניסה לתאי הגזים.

מציאת האלבום ותרומתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלבום נמצא לאחר שחרור מחנה ההשמדה על ידי לילי יעקב (לימים זלמנוביץ'), ניצולת שואה שהגיעה בעצמה בטרנספורט המצולם באלבום. יעקב מסרה את האלבום ליד ושם בשנת 1980. האלבום יצא כספר בהוצאת יד ושם, ומוצג במוזיאון באופן קבוע. הוא גם הועלה לאתר יד ושם בעברית ובפרסית. ‏[1]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלבום אושוויץ - סיפורו של טרנספורט, ספרי יד ושם

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]