אלברט פייק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אלברט פיק כאיש צעיר
אלברט פייק בלבוש בונה חופשי

אלברט פייקאנגלית Albert Pike‏; 29 בדצמבר 1809 - 2 באפריל 1891) היה עורך דין, חייל, סופר, משורר, בלשן אוטודידקט ובונה חופשי ידוע. הוא נחשב כמי שעיצב את הנוסח הסקוטי בבניה החופשית. ספרו הידוע ביותר Morals and Dogma. פייק הוא הקצין היחידי של הקונפדרציה אשר לכבודו הוקם פסל (אנדרטה) בכיכר ציבורית בוושינגטון הבירה. הפסל נמצא בכיכר הרשות השופטת (Judiciary Square), אזור בוושינגטון בו מרוכזים בתי משפט מחוזים ופדרליים רבים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פייק נולד בבוסטון מסצ'וסטס, בנם של בן ושרה אנדרוז פייק, הבכור מבין ששת אחיו. קיבל חינוך נוצרי אפיסקופלי. בילה את ילדותו בבייפילד וניופורט (Byfield Newburyport, Massachusetts) אבותיו המתיישבים כוללים את ג'ון פייק (1613-1688/89 ) ממייסדי וודברידג' ניו-ג'רזי ((New Jersey, Woodbridge. עד גיל 15 ביקר בבית ספר בניופורט פרמינגהם Framingham. באוגוסט 1825 עבר את בחינות הקבלה להרווארד קולג' אולם, כאשר המוסד דרש את דמי הלימוד מראש עבור שנתיים בחר שלא להמשיך את לימודיו במוסד. הוא החל בתוכנית לימוד עצמי, הפך בלשן וידע עברית, סנסקריט, יוונית לטינית, צרפתית ומאוחר יותר הראה בקיאות ב-16 שפות נוספות. ויותר מאוחר הפך למורה בבית ספר בגלוסטר, צפון בדפורד וניופורט (Bedford, Fairhaven and Newburyport).

ב-1831 עזב פייק את מסצ'וסטס ונדד מערבה. תחנתו הראשונה הייתה סנט לואיס ולאחר מכן עבר לאינדפנדס שבמיזורי (Independence, Missouri). באינדפנדנס הוא הצטרף למשלחת צייד וסחר לטאוס שבניו מקסיקו (Taos, New Mexico). במשך הסיור סוסו השתחרר וברח מה שחייב את פייק לצעוד ברגל את 500 המיילים הנותרים לכיוון טאוס. לאחר מכן הצטרף למשלחת ציידי מלכודות ל-יאנו אסטקאדו בניו מקסיקו (Llano Estacado , New Mexico) וטקסס. השלל היה דל ואחרי מסע של 1300 מייל (650 מהם רגלי) הוא הגיע לבסוף לפורט סמיט ארקנסו (Fort Smith, Arkansas) . משהתיישב בארקנסו ב-1833, הוא לימד בבית הספר וכתב סדרת מאמרים לעיתון Little Rock Arkansas Advocate בשם העט Casca המאמרים זכו להצלחה רבה בקרב הקוראים והוא הוזמן להצטרף לצוות הקבוע של העיתון. עד לשנת 1835 הפך לבעליו היחיד של העיתון. תחת שרביטו של פייק העיתון קידם העיתון את נקודת המבט של המפלגה הוויגית על רקע פלגנות ואי יציבות פוליטית בארקנסו.

הוא החל ללמוד משפטים ועבר את הבחינות ב-1837, באותה השנה גם מכר את עיתונו. הוא היה הכתב הראשי לבית המשפט העליון בארקנסו וגם כתב ספר שפורסם בעילום שם The Arkansas Form Book אשר היה מדריך לעורכי דין. בנוסף, פייק כתב על מספר נושאים משפטיים והמשיך בפרסום שירה, תחביב שהחל בו בשנות נעוריו במסצ'וסטס. שיריו נחשבו מאוד בזמנו אולם היום נשכחו רובם. מספר כרכים של עבודתו פורסמו על ידי ביתו לאחר מותו. ב-1859 קיבל תואר דוקטור של כבוד מהרווארד אבל סירב לקבלו.

פייק מת בוושינגטון הבירה בגיל 81 ונקבר בבית הקברות Oak Hill בניגוד לרצונו. בקשתו הייתה שגופתו תישרף . ב-1944 הועברו שרידיו ל-"בית ההיכל" House of the Temple המפקדה של הרשות הדרומית של הנוסח הסקוטי (זרם בבנייה החופשית בעל 33 דרגות).

קריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה לאלברט פייק בוושינגטון

כאשר פרצה מלחמת ארצות הברית-מקסיקו הצטרף פייק לחיל הפרשים וקיבל מינוי כמפקד חייל troop commander, בזמן קרב בואנה ויסטה התגלו חילוקי דעות בינו לבין אחד ממפקדיו ג'ון סלדן רואן John Selden Roane, מה שהביא לבסוף לדו-קרב בניהם, איש לא נפגע והשניים שוכנעו לא להמשיך בו על ידי עוזריהם.

אחרי המלחמה ב-1853 התיישב פייק בניו אורלינס וחזר לעסוק במשפט. הוא כתב ספר נוסף Maxims of the Roman Law and some of the Ancient French Law, as Expounded and Applied in Doctrine and Jurisprudence. אף על פי שלא פורסם, תרם הספר למוניטין שלו בקרב עמיתיו עורכי הדין. הוא חזר לארקנסו ב-1857, הוא צבר לעצמו מוניטין בשדה המשפט והפך לתומך בעבדות אף ששמר על חברותו במפלגה הוויגית. כאשר התפרקה המפלגה הוא הפך חבר במפלגת "האינם יודעים דבר" לפני מלחמת האזרחים הוא התנגד לפרישה, אולם לכשפרצה הצטרף לקונפדרציה. בכנס המסחר הדרומי ב-1854 אמר פייק כי על הדרום להישאר באיחוד ולשאוף לשוויון עם הצפון. אולם, אם יאכפו על הדרום מצב של נחיתות אזי עדיף להיות מחוץ לאיחוד מאשר בתוכו.

פייק קשר מספר קשרים בקרב שבטי הילידים האמריקנים (אינדיאנים) באזור, באחת ההזדמנויות ניהל משא ומתן לפיצוי בסך 800,000 דולר בין שבט הקריקס Creeks ושבטים אחרים לבין הממשלה הפדרלית. יחסים אלו היו עתידים להשפיע על שירותו במלחמת האזרחים. בתחילת המלחמה פייק מונה כשליח הקונפדרציה לילידי אמריקה. במסגרת תפקידו הגיע למספר הסכמים עימם, החשוב מביניהם עם הציף של שבט הצ'רוקי ג'ון רוס John Ross, אשר נחתם ב-1861.

פייק קיבל מינוי כבריגדיר גנרל ב-22 בנובמבר 1861 וניתן לו פיקוד בטריטוריות האינדיאניות יחד עם הגנרל בן מק-קלוך Ben McCulloch פייק אימן שלושה גדודים של חיל פרשים אינדיאנים, שרובם היו שייכים ל-"שבטים המתורבתים" שנאמנותם לקונפדרציה הייתה מגוונת. למרות ניצחון בקרב פי רידג' Battle of Pea Ridge במרס נוצחה יחידתו במתקפת הנגד לאחר שהתפוררה. כמו במלחמה שקדמה פייק נקלע לקונפליקט עם קצינים הבכירים ממנו, בנקודה מסוימת ניסח מכתב תלונה לג'פרסון דיוויס Jefferson Davis נשיא הקונפדרציה כנגד מפקדו הישיר.

לאחר קרב פי רידג' פייק הועמד לדין בטענה כי חייליו קרקפו חיילים בשדה הקרב. מייג'ור ג'נרל תומאס הינדמן Thomas C. Hindman האשים את פייק בהתרשלות בכספים ומשאבים והורה על מאסרו. שתי האשמות אלו התבררו כחסרות בסיס משמעותי. אף על פי כן, לנוכח המאסר הצפוי פייק ברח לגבעות ארקנסו ושלח את התפטרותו מצבא הקונפדרציה ב-12 ביולי. לבסוף הוא נאסר ב-3 בנובמבר באשמת סירוב פקודה ובגידה והוחזק לזמן קצר בוורן טקסס Warren, Texas. התפטרותו התקבלה לבסוף ב-11 בנובמבר והותר לו לחזור לארקנסו.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-10 באוקטובר 1834 הוא נשא לאישה את מרי אן המילטון Mary Ann Hamilton. להם נולדו 6 ילדים. בעזרת כספה של אשתו קנה את המניות של העיתון בו עבד והוא עתיד להיות בעליו.

ב-1876 מתה אשתו. מששת ילדיו ילד אחד כבר נפטר בשירות הקונפדרציה, אחר טבע בנהר ארקנסו, ושלושה האריכו ימים אחריו.

בנייה חופשית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלברט פייק בונה חופשי בדרגה ה-33

פייק הצטרף קודם למסדר ה- Odd Fellows וב-1850 הצטרף ללשכה של הבונים החופשיים בשם Star שמספרה 2 בליטל רוק. פייק היה פעיל בלשכה הגדולה של ארקנסו ובין השנים 1850 ל-1853 קיבל את עשר הדרגות של הנוסח היורקי בבנייה החופשית. פייק נבחר למפקד הריבוני הגדול של הנוסח הסקוטי של הרשות הדרומית ב-1859. הוא נשאר בתפקיד זה לשארית חייו כ-32 שנה בהן הקדיש חלק נכר מזמנו לפיתוח הטקסים של המסדר. ב-1871 כתב את החשוב מבין ספריו על הבנייה החופשית Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite. הספר מרכז את הרצאותיו והפילוסופיה שלו לגבי כל 33 הדרגות בנוסח הסקוטי. דרגות שפייק עצמו עיצב חלק מהן וגיבש אותן לכלל יחידה אחת. עד לשנות ה-60 של המאה ה-20 קיבל כל אח שהצטרף לנוסח הסקוטי עותק מהספר. אף על פי שפייק כמעט ואינו מוכר למי שאינו בונה חופשי אמריקני, ויש מעט מאוד בונים חופשים שקראו את כתביו, הוא נחשב על ידי חובבי קונספירציות לבונה חופשי משפיע מאוד. במיוחד הללו מייחסים לו באופן שגוי את ייסוד הקו קלוקס קלאן ומרבים לצטט מתוך ספרו פיסקה המתייחסת ללוציפר כאילו הוא תומך בעבודת השטן, כאשר למעשה פייק מתכוון להלל בן שחר - כוכב הבוקר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלברט פייק בוויקישיתוף