אליהו קראוזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליהו קראוזה
אחוזת הקבר של אליהו קראוזה ובני משפחתו

אליהו קרָאוּזֶה (187823 במאי 1962) היה אגרונום מומחה, מנהל חוות סג'רה מטעם יק"א, ממקימי "השומר" ומנהלו הידוע של בית הספר החקלאי מקווה ישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קראוזה עלה מחצי האי קרים שבאוקראינה לישראל יחד עם אחיו, אפרים, בעליה הראשונה, ב-1892. הם נרשמו ללימודים בבית הספר החקלאי "מקווה ישראל". כשסיים את לימודיו בהצטיינות נשלח קראוזה מטעם יק"א לאיזמיר שבטורקיה, לידה הקים בית ספר חקלאי ליהודים - "אור יהודה". בין 1901 ל-1913 היה קראוזה מנהל חוות סג'רה, היה האגרונום שלה וטיפח את יער בית קשת. הוא עודד תעסוקה של נשים - בין 18 חברי הקולקטיב היו שש נשים. למרות שהחווה נועדה להגשמת אידאלים כגון הכשרת חקלאים לעבודה עברית ולשמירה עברית, כשהגיעו לגור בחווה אנשי ארגון בר גיורא, סירב קראוזה לאפשר להם לשמור על החווה בעצמם, עד שהוכיחו כי השומר הצ'רקסי אינו עירני מספיק.

ב-1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, התמנה לנהל את "מקווה ישראל" ונשאר בתפקיד זה במשך 42 שנה. מהקמת בית הספר לימדו בו בצרפתית בלבד, אך ב-1918, עם תום מלחמת השפות, שכנע קראוזה את חברת כל ישראל חברים, בעלת בית הספר, לעבור להוראה בעברית.

קראוזה היה גיסו של יהושע חנקין. היה נשוי לחיה ונולדו להם 3 ילדים. על שמו של קראוזה קרויים רחובות במספר ערים בישראל, ומושב תלמי אליהו שהוקם ב-1970 נקרא אף הוא על שמו. קראוזה נפטר בשנת 1962 ונקבר בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רחל ינאית בן צבי, אליהו קראוזה: אבי החינוך החקלאי בארץ,‫ ירושלים: האגף לחינוך חקלאי במשרד החינוך והתרבות והנהלת מקוה ישראל, תשכ"ג 1963.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.