אליעזר שלמה שיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אליעזר שלמה שיק
מוהרא"ש - הצדיק מיבנאל.jpg
חיבורו העיקרי שו"ת אשר בנחל
תאריך לידה כ"א באייר ה'ת"ש, 29 במאי 1940
חסידות חסידות ברסלב
חיבוריו ראו בהמשך
אב הרב מטאקאי רבי מנחם זאב שיק
אם מרת מלכה
רבי אשר ישעיהו רוטנברג מקוסון עם חתנו, הרב שיק
הרב שיק בדרשה בבית הכנסת הגדול ביבנאל

הרב אליעזר שלמה שיק (מכונה מוהרא"ש (ראשי תיבות: מורינו ורבינו הרב רבי אליעזר שלמה) והצדיק מיבנאל); נולד בכ"א באייר ה'ת"ש, 29 במאי 1940) הוא מנהיג אחד הזרמים בחסידות ברסלב. רוב חסידיו יושבים ביבנאל. הוא עצמו נע בין יבנאל לניו יורק.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בישראל וגדל בירושלים, בנם של הרב מנחם זאב ומלכה שיק, שעלו לארץ ישראל מהונגריה בתחילת מלחמת העולם השנייה. בילדותו למד בתלמוד תורה "עץ חיים". לאחר מכן עבר יחד עם משפחתו לארצות הברית. למד בישיבתו של האדמו"ר מקאשוי ולאחר מכן למד במשך חמש שנים בישיבת תפארת ירושלים של הרב משה פיינשטיין.

בחורף תשי"ז, בהיותו כבן 16, הוא נתקל לראשונה בספר "משיבת נפש" שלוקט על ידי הרב אלתר מטעפליק מכתביהם של רבי נחמן מברסלב ורבי נתן מברסלב, ומאז התקרב לחסידות ברסלב.

בשבט תשכ"ב נישא לבת רבי אשר ישעיה הלוי רוטנברג, האדמו"ר מקאסאן. את חופתו ערך הרב משה פיינשטיין.

שנתיים לאחר נישואיו החלו להגיע אליו בחורי ישיבות ואברכים על מנת ללמוד אצלו, ובמקביל החל להתכתב עם מתייעצים רבים שפנו אליו מארצות הברית, מאנגליה ומישראל. מכתבים אלו לוקטו בהמשך לסדרת ספריו המרכזית - שו"ת "אשר בנחל" המונה כמאה ועשרים כרכים. אחד מתלמידיו הדפיס את קובץ המכתבים הראשון ללא ידיעתו וקיבץ אותם לחוברת בשם "נועם אשר בנחל". מאוחר יותר שונה שם הסדרה לשמה הנוכחי, כאשר בשם הסדרה רמוזים ראשי התיבות של שמו - רבי אליעזר שלמה.

בשנת תשל"ג החל להדפיס גם ספרי חיזוק שכתב בעצמו. הראשונים שהודפסו היו "קריאת שמע שעל המיטה" עם פירוש וספר "ארך אפיים". הוא מדפיס ומפיץ גם את ספרי רבי נחמן בכמויות גדולות ובמחירי קרן.

הרב שיק סייע בהקמת בית מדרש של חסידי ברסלב בשדרה ה-16 בשכונת בורו פארק, והוא מסר שם שיעור שבועי.

בשנת תשכ"ו (1966) נסע בפעם הראשונה לקברו של רבי נחמן באומן. בנסיעתו עבר דרך ארץ ישראל ונפגש לראשונה עם חסידי ברסלב חשובים כמו הרב שמואל הורוביץ והרב לוי יצחק בנדר, שאיתו שמר מאז על קשר הדוק.

בראש השנה תשל"ו השתתף הרב שיק בקיבוץ חסידי ברסלב ב"שול" (בית המדרש) בירושלים, שם מסר שיעור בראש השנה.

בשנים תשל"ו-תשל"ט החרימו אותו רבים מרבני ברסלב וביניהם הרב לוי יצחק בנדר, הרב שמואל שפירא והרב שמואל משה קרמר, בטענה שספריו מסלפים את תורת רבי נחמן ושהוא מסגל לעצמו גינונים של אדמו"ר[דרוש מקור]. בעקבות החרם, נאלץ הרב שיק להגר מירושלים לאשדוד ולצפת, ולבסוף התיישב ביבנאל. ברבות השנים, חזרו בהם חלק מהרבנים המחרימים.

בתחילת שנת תשל"ז הקים בית מדרש עצמאי בשדרה התשיעית בבורו פארק, בשם "היכל הקודש – חסידי ברסלב". בין מקורביו אז היו גם רבי יצחק מאיר מורגנשטרן, הרב חיים קרמר, הרב ניסן דוד קיוואק, הרב אליהו גודלבסקי ועוד.

החל משנת תש"מ נהג להגיע מספר פעמים בשנה לישראל לבקר את חסידיו בירושלים, בני ברק, טבריה ובעיקר בצפת - שם הקים את בית מדרשו לפני שהגיע ליבנאל.

בשנת תשמ"ו (1986) התיישב הרב שיק עם קבוצה מחסידיו ביבנאל שבגליל התחתון. במקום, שהפך למרכז קהילתו, מתגוררות כ-400 משפחות של חסידיו. לקהילה ישנם ישיבות, כוללים, בית מדרש ובית תבשיל. בשנת תשע"ב (2012) חנכו ביבנאל את בית הכנסת הגדול של חסידי ברסלב. לרב שיק מאות תלמידים נוספים בישראל. בתי מדרש של חסידיו קיימים בירושלים, בני ברק, אשדוד, בת ים, נתיבות, תל אביב, באר שבע ועוד.

קבוצה מתושבי יבנאל התנגדה להתיישבות הקהילה במושבה, אך במהלך השנים פחתה ההתנגדות.

בארצות הברית, מקום מגוריו של הרב שיק במהלך רוב השנה, קיים ריכוז נוסף של תלמידיו. מלבד בית מדרשו המרכזי בבורו פארק, הקימו תלמידיו בתי מדרש במונרו, במונסי ובוויליאמסבורג.

בשנת תשע"א (2011) הקימו חסידיו בוויליאמסבורג את "מרכז חסידי ברסלב" שבו שוכנים תלמוד תורה, בית ספר לבנות, בית מדרש, ישיבה ובית דפוס המדפיס את ספריו של רבי נחמן מברסלב ותלמידיו ואת מאות הספרים של הרב שיק.

השקפתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שיק עודד בעבר את חסידיו להשיא את ילדיהם בגילאים צעירים מאוד (16 ואילך), כדי למנוע מהם פיתויים של יצר הרע בנושאי מין. בשל כך נפתחה נגדו חקירה פלילית ובמשך שלוש שנים הוא נעדר מהארץ מחשש שייעצר בידי רשויות החוק. החקירה הסתיימה בשנת 2006 ללא הגשת כתב אישום.

הרב שיק מדגיש את הפצת היהדות ותורת ברסלב, בין השאר על ידי קונטרסים, העוסקים בין השאר גם בשלום בית ועידוד התבודדות.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונטרס "סדר דרך הלימוד", אחד הקונטרסים של הרב שיק
 • אשר בנחל - סדרה של כמאה ועשרים כרכים המכילים מכתבי חיזוק לתלמידיו
 • שאלות ותשובות בחסידות ברסלב - שאלות ותשובות בכל תחומי החיים, עד כה הודפסו תשעה חלקים.
 • פעולת הצדיק - קורות חייו של רבי נחמן מברסלב
 • שיחות מוהרא"ש - שיחות וסיפורים שנאמרו לתלמידי "היכל הקודש", חמישה-עשר כרכים
 • סידור "עת רצון" - ביאור על סידור התפילה ע"פ תורתו של רבי נחמן
 • 22 פרושים שונים על פרקי אבות - "אהבת אבות" "חסדי אבות", "מגן אבות" ועוד
 • זאת התורה - דרושים על סדר פרשיות השבוע
 • נהרי אפרסמון - פירוש על סיפורי מעשיות של רבי נחמן
 • שפת הנחל - פירוש על ליקוטי מוהר"ן של רבי נחמן
 • תוך הנחל - שיחות על פרשות השבוע על פי תורתו של רבי נחמן
 • קדושת ישראל - אינדקס של נושאים שונים הקשורים לתיקון הברית
 • ארך אפיים - ספר המדבר מעניין הסבלנות
 • קונטרסים (חוברות) רבים המופצים חינם (יצאו לאור גם באוצר הקונטרסים - סדרה של עשרות ספרים המכילים את הקונטרסים הבודדים)
 • קלטות וחוברות העוסקות בתפילה, עבודת המידות, חסד, שידוכים, שלום בית, חינוך ילדים ועוד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]