אליעזר שקדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליעזר שקדי
Eliezer Shkedi 2010.jpg
אליעזר שקדי, 2010
נולד 16 באוגוסט 1957 (בן 57)
חייל
כינוי אלי
השתייכות IDF new.png צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1975 - 2008
דרגה אלוף (אוויר) אלוף
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה
הלחימה ברצועת הביטחון
האינתיפאדה הראשונה
האינתיפאדה השנייה
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה

עיטורים

לגיון ההצטיינות (מפקד) אות לגיון ההצטיינות (ארצות הברית)

תפקידים אזרחיים

מנכ"ל אל על

אליעזר שקדי כמפקד חיל האוויר, 2007

אליעזר (אלי) שקדי (נולד ב-16 באוגוסט 1957) היה המפקד ה-15 של חיל האוויר. החל מינואר 2010 ועד ה-20 במרץ 2014 כיהן כמנכ״ל אל על.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקדי נולד בקיץ 1957 לאביו, משה שקדי, ניצול שואת יהודי הונגריה ואיש חינוך, ולאמו נחמה, ילידת מצרים, אשת חינוך אף היא. שקדי גדל בהוד השרון ובכפר סבא. הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב מאוניברסיטת בן-גוריון, ותואר שני בניהול מערכות מבית הספר ללימודי מוסמכים של הצי (Naval Postgraduate School) שבמונטריי, קליפורניה, ארצות הברית. נשוי לד"ר ענת שקדי, ואב לשלושה.

טייס קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקדי התגייס לקורס טיס בשנת 1975, וסיים אותו בשנת 1977 במגמת קרב כחניך מצטיין. הוא שירת כטייס A-4 סקייהוק ("עיט") במשך שנה, ביצע הסבה להטסת מטוס מיראז', ושירת בטייסת 253 בבסיס חיל-האוויר איתם שבסיני. בשנת 1980 השתתף בקורס ההסבה הראשון למטוס ה-F-16 ("נץ") שנערך בישראל, והוצב בטייסת 117 ("טייסת הסילון הראשונה") בבסיס רמת דוד. בשנת 1981 עבר לבית הספר לטיסה שבחצרים, ושירת כמדריך וכמפקד קורס שלב מתקדם במגמת קרב. בשנת 1982, במהלך מלחמת לבנון, כאשר הטיס את F-16 נץ 107 הפיל בקרבות אוויר שני מטוסים סוריים מדגם מיג-23.

בשנת 1986 סיים לימודי תואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון, ומונה לסגן מפקד טייסת 116, טייסת A-4 סקייהוק בבסיס נבטים. בשנת 1987 היה חבר בצוות ההקמה של טייסת ה-F-16D ("ברק") הראשונה של החיל, טייסת 101 ("טייסת הקרב הראשונה"), בבסיס חצור, והיה סגן מפקד הטייסת. בשנת 1989 מונה למפקד מגמת קרב בבית הספר לטיסה. בשנת 1991 עמד שקדי בראש צוות ההקמה של טייסת F-16D חדשה, טייסת 109 ("טייסת העמק"), ברמת דוד, ופיקד עליה עד שנת 1993.

בשנת 1993 מונה לראש ענף קרב במחלקת מבצעים שבלהק אוויר, ובשנת 1994 הועלה לדרגת אלוף משנה ומונה לראש המחלקה. בשנת 1998 שב מלימודי תואר שני בארצות הברית, ומונה למפקד בסיס רמת דוד. ביולי 2000 הועלה לדרגת תת-אלוף ומונה לראש להק אוויר (רל"א). בפברואר 2002 מונה לראש מטה החיל (רמ"ט). במהלך שנות שירותו צבר מעל 3,000 שעות טיסה, במגוון מטוסים ומסוקים.

מפקד חיל האוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 באפריל 2004 הועלה לדרגת אלוף, מונה למפקד החיל והחליף את דן חלוץ.

על בחירת שקדי לתפקיד הגיב האלוף במיל' הרצל בודינגר, מפקד החיל לשעבר, "כשהייתי מפקד בית-הספר לטיסה, הוא היה חניך בקורס מדריכי טיסה. אני זוכר אותו כטייס מצטיין. רק פעם אחת במהלך השירות שלי הענקתי את הציון עשר על ביצועים של מדריך טיסה - וזה היה לשקדי. לדעתי, זו בחירה מתבקשת וראויה. הוא מילא את כל תפקידיו על הצד הטוב ביותר, ובכל מקום שהיה הותיר אחריו אנשים שאוהבים אותו. הוא אדם נחמד, מקרין מקצועיות ואותוריטה, אדם שנעים לעבוד איתו".

במאי 2005 הוענק לשקדי עיטור "אות לגיון ההצטיינות" בדרגת מפקד על ידי מפקד חיל האוויר האמריקאי, הגנרל ג'ון פ. ג'אמפר[1].

תחת פיקודו המשיך חיל האוויר בביצוע סיכולים ממוקדים ושיפר את ביצועיו תוך פגיעה ביותר מחבלים והורדה ניכרת של מספר עוברי האורח שנפגעו בתקיפות. חיל האוויר השתלב ב"טקטיקת הבועה" בסיוע לכוחות הקרקע בלוחמה בשטח בנוי, בהשמדת חוליות נ"ט וחוליות קסאם — דבר שהתבטא היטב במבצע ימי תשובה ובמבצע גשמי קיץ. בעקבות תוכנית ההתנתקות מיעט צה"ל בהפעלת כוחות יבשה ברצועת עזה והעדיף להשתמש בחיל האוויר[דרוש מקור].

שקדי פיקד על חיל האוויר בתקופת מלחמת לבנון השנייה, בה ביצעו מטוסי ומסוקי הקרב של החיל אלפי גיחות הפצצה, ומסוקי הסער ביצעו עשרות גיחות לחילוץ פצועים. על פעולות אלו הוענק צל"ש יחידתי לשתי טייסות הבלקהוק. אחד ההישגים העיקריים של חיל האוויר במלחמה היה מבצע משקל סגולי[2] להשמדת מערך הרקטות ארוכות הטווח של חזבאללה בימים הראשונים של הלחימה. כמו כן פיקד שקדי על מבצע חד וחלק, שבמהלכו ערכו כוחות של סיירת מטכ"ל ויחידת שלדג פשיטה על מרפאת השדה "דר אל חיכמה" של ארגון חזבאללה בבעלבכ שבבקעת הלבנון ב-2 באוגוסט 2006. שקדי התנדב‏[3] לפקד על המבצע ממוצב הפיקוד העליון כשלצידו טל רוסו[4] כיועץ להפעלת כוחות מיוחדים. על הכוח בשטח פיקד אלוף משנה ניצן אלון, יוצא סיירת מטכ"ל‏[5].

אירוע בולט שאירע בתקופת כהונתו כמפקד החיל הייתה תקיפת חיל האוויר בסוריה ב-6 בספטמבר 2007, שבה הושמד יעד שעל-פי ההערכה הרווחת היה כור גרעיני בשלבי בנייה, שנבנה בעזרתה של קוריאה הצפונית.

שקדי היה ממקימי המיזם שח"ר כחול לשירות חרדים בחיל האוויר, ביחד עם רב החיל, הרב משה ראב"ד. היוזמה הייתה לסיפור הצלחה עוד בתוך כהונתו של האלוף שקדי, הורחבה לחילות נוספים, והפכה לפרויקט כלל צה"לי.

ב-13 במאי 2008 הוחלף על ידי אלוף עידו נחושתן בטקס רשמי בבסיס רמת דוד[6].

לאחר שחרורו היה שקדי אחראי על תכנון התקיפה האווירית המסיבית בתחילת מבצע עופרת יצוקה. התקיפה נחשבה להצלחה ונפגעו בה מאות מטרות טרור ונהרגו מעל 300 פלסטינים, רובם פעילי חמאס (מחבלים ושוטרים במשטרה האזרחית של חמאס).

קריירה אזרחית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 באוקטובר 2009 בחרה בו מועצת המנהלים של חברת אל על למנכ"ל החברה, במקומו של חיים רומנו‏‏‏[7]. ב-1 בדצמבר 2013 הכריז על התפטרותו‏[8]. דוד מימון החליף אותו ב-20 במרץ 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עיטור "לגיון הכבוד" הוענק למפקד חיל-האוויר, אתר חיל האוויר, 25 במאי 2005
  2. ^ עמוס הראל ואבי יששכרוף, קורי עכביש, הוצאת "ידיעות אחרונות", 2008, עמוד 280.
  3. ^ עפר שלח ויואב לימור, שבויים בלבנון, האמת על מלחמת לבנון השנייה, הוצאת ידיעות ספרים, 2007, עמודים 253-254.
  4. ^ עפר שלח ויואב לימור, שבויים בלבנון, האמת על מלחמת לבנון השנייה, הוצאת ידיעות ספרים, 2007, עמוד 255.
  5. ^ עפר שלח, מפקד אוגדת איו"ש: "לא בטוח שלפלסטינים יש אינטרס לשמור על רגיעה", ראיון עם ניצן אלון מתוך תוכנית המקור, באתר נענע 10, ‏ 01.06.2011, ניצן אלון: "אני לא הרגשתי ככה. אולי לא היה פה הישג והשפעה מערכתית, שאולי מישהו ציפה שתהיה, אני לא ציפיתי שתהיה. ידעתי למה אנחנו הולכים, באנו, נלחמנו פגענו באנשי חזבאללה, לא פגענו באנשים בלתי מעורבים, אני חושב שתרמנו את חלקנו שם בחלק הזה. אני בימים האלה של המלחמה, התעסקתי בלהילחם, לא עסקתי בדוברות צה"ל באותה תקופה".
  6. ^ אמיר בוחבוט, ה"גולנצ'יק" מחיל האוויר מתכונן לתפקיד חייו, וואלה, ‏ 03.02.2012, "שקדי, שחילק את התמונות כמתנת פרידה לעמיתיו במטכ"ל, כתב בתחתית התמונה 'לזכור. לא לשכוח. לסמוך רק על עצמנו'."
  7. ^ אתר ynet
  8. ^ ידיעה מynet, .
ראשי להק האוויר בחיל האוויר

הימן שמיר · בוריס סניור · דן טולקובסקי · דניאל שמשוני · שלמה להט (לנדאו) · עזר ויצמן · גדעון אלרום · מרדכי הוד · מנחם בר · בני פלד · יחזקאל סומך · בני פלד · דוד עברי · רפי הר-לב · עמוס לפידות · גיורא רם-פורמן · עמוס עמיר · אביהו בן-נון · אשר שניר · הרצל בודינגר · רן גורן · איתן בן-אליהו · אמיר נחומי · גדעון שפר · דן חלוץ · אבנר נווה · יוסף גונן · אליעזר שקדי · עידו נחושתן · אמיר אשל · יוחנן לוקר ·נמרוד שפר ·חגי טופולנסקי ·עמיקם נורקין · טל קלמן

ראשי להק ראש המטה בחיל האוויר

אביהו בן-נון · אשר שניר · הרצל בודינגר · רן גורן · גיורא רום · איתן בן-אליהו · גדעון שפר · דן חלוץ · אבנר נווה · עמוס ידלין · אליעזר שקדי · עידו נחושתן · אמיר אשל · יוחנן לוקר · נמרוד שפר · חגי טופולנסקי · עמיקם נורקין

מפקדי בסיס רמת דוד Kanaf 1 ramat-david.png

יהושע גילוץ · רודי אוגרטן · קלמן טורין · בנימין בונה · עזר ויצמן · גדעון אלרום · מנחם בר · יחזקאל סומך · יעקב אגסי · ארלוזור לב · יעקב אגסי · גיורא רם-פורמן · רמי הרפז · יפתח ספקטור · הרצל בודינגר · איתן בן-אליהו · אמיר נחומי · יצחק גת · אבנר נווה · גדעון אילת · יוסף גונן · רני פלק · אליעזר שקדי · רם שמואלי · אבי יעקבי · רמי בן אפרים · אילן בוגר · רונן שמחי · ניר ברקן · אמנון עין דר

מפקדי חיל האוויר הישראלי
ישראל עמיר · אהרן רמז · שלמה שמיר · חיים לסקוב · דן טולקובסקי · עזר ויצמן · מרדכי הוד · בני פלד · דוד עברי · עמוס לפידות · אביהו בן-נון · הרצל בודינגר · איתן בן-אליהו · דני חלוץ · אליעזר שקדי · עידו נחושתן · אמיר אשל Coat of arms of the Israeli Air Force.png