אלכסיי נבלני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסיי נבלני, 2012

אלכסיי אנטולביץ' נבלנירוסית: Алексей Анатольевич Навальный; נולד ב-4 ביוני 1976) הוא בלוגר רוסי מפורסם, החושף שחיתויות בממשל הרוסי, ממובילי המחאה האופוזיציונית ברוסיה.

נבלני נולד ב-4 ביוני 1976 בעיר בוטין שבמחוז מוסקבה, ברית המועצות. במקצועו הוא עורך דין אך עוסק בפעילות פוליטית וחברתית אינטנסיבית. נבלני נחשב לאחד הבלוגרים הפופולריים ברוסיה, בעיקר בהקשר למאבקו בשחיתות במסדרונות השלטון‏[1].

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000 הצטרף נבלני למפלגה הדמוקרטית המאוחדת הרוסית "יבלוקו". משנת 2004 ועד 2007 שימש כאחראי מטעם המפלגה על אזור העיר מוסקבה. בדצמבר 2007, פוטר מחברותו בהנהלת המפלגה, כשההחלטה על פיטוריו נתמכה ברוב של 70% מחברי הנהלת המפלגה. ההחלטה באה כתגובה על "גרימת נזק פוליטי למפלגה, בפרט בשטח פעילויות לאומיות"‏[2]. נבלני עצמו טוען שפיטוריו באו על רקע דרישתו ממייסד המפלגה גריגורי יאבלינסקי לפרוש מהנהגת המפלגה. בשנת 2004 הקים את "הוועד להגנה על המוסקבאים" שהוביל מחאה נגד השחיתות והפרות חוקי הבנייה בעיר מוסקבה. בשנת 2007, לאחר פיטוריו ממפלגת יאבלוקו הצטרף לתנועה הנציונל-דמוקרטית "נארוד".

במהלך קמפיין הבחירות לראשות העיר נחשפה נטייתו הלאומנית, כשהציע להרים כוסית לחיי השואה ואף כינה את היהודים "גנדרנים בכובעי שועל ומלבושים בלויים" וציין כי "מי שרוצה לחיות ברוסיה חייב להפוך לרוסי במלוא מובן המילה"‏[3].

באפריל 2013 הצהיר בפומבי על כוונותיו להתמודד לנשיאות במטרה להושיב מאחורי סורג ובריח את ממשלתו של ולדימיר פוטין על "שחיתות וניצול לרעה של תפקידם"‏[4].

ביולי 2013 נרשם כמועמד לבחירות לראשות עיריית מוסקבה, ובאותו החודש הורשע במעילה בהיקף של 16 מיליון רובל, ונידון לחמש שנות מאסר. גזר הדין עורר מחאות בינלאומיות. באוקטובר הומתק עונשו של נבלני והומר במאסר על-תנאי, אך הרשעתו נותרה על כנה.

מאבקו במפלגת "רוסיה המאוחדת"[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים מנהל נבלני מאבק במפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת", שבראשותה עומד הנשיא ולדימיר פוטין יחד עם ראש הממשלה דמיטרי מדבדב. נבלני הטוען לשחיתויות קשות מצד ראשי וחברי מפלגת השלטון, קורא בכל הזדמנות לאזרחי רוסיה להצביע בבחירות לכל מפלגה אחרת, חוץ ממפלגת רוסיה המאוחדת. לאחר הבחירות לפרלמנט הרוסי בהן זכתה מפלגת רוסיה המאוחדת בכחמישים אחוז מהקולות, טען לזיופים, והיה מראשי מארגני המחאה הגדולה ברוסיה, בה מאות אלפים יצאו להפגין ברחובות בכל ערי רוסיה בטענה לזיופים בבחירות לפרלמנט. בעקבות פעילות זו, נעצר על ידי המשטרה לתקופות קצרות על הפרות החוק בארגון ההפגנות הגדולות. בתגובה הוכרז נבלני אסיר מצפון על ידי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]