אלכסנדרוס פוליהיסטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לוקיוס קורנליוס אלכסנדר המכונה "פוליהיסטור"יוונית Αλέξανδρος ο Πολυίστωρ - "אלכסנדר המרבה לחקור"; בערך 100 עד 40 לפנה"ס), איש מילטוס, בן המאה ה-1 לפנה"ס, היה סופר יווני.

אלכסנדר פוליהיסטור הובא כעבד לרומא כדי לשמש כמורה, ושם שוחרר בידי סולה. הוא היה סופר פורה ביותר, אבל מכל יצירתו לא שרד ולו ספר אחד; כל ששרד הם קטעים המצוטטים אצל סופרים אחרים (רבים מצוטטים אצל דיוגנס לארטיוס) ורשימת יצירותיו הרבות.

ספר בעל עניין הוא על אודות היהודים (Περὶ Ἰουδαίων). לדעת מנחם שטרן הכתיבה על יהודים ויהודה מעידה על העניין הרב שהיה לעולם הרומאי בארץ ישראל ובתושביה לאחר כיבושה בידי פומפיוס בשנת 63 לפסה"נ. מן החיבור נותרו קטעים אחדים בספרו של אוזביוס[1]. מן הכתוב עולה שמקורותיו של אלכסנדרוס היו סופרים יהודים (שרבים ידועים רק באמצעותו) ולא יהודים גם יחד. גם יוסף בן מתתיהו מצטט אותו‏[2], אך לא ברור באיזה מידה הוא מסתמך עליו.

פרגמנט אחד מצוי בסודא (האנציקלופדיה הביזנטית שזמנה סביבות שנת 1000 לספירה). מקורו בספרו "על אודות רומא". בפרגמנט זה נאמר על אלכסנדר פוליהיסטור כדלקמן:

"ועל אודות רומא [הוא חיבר] חמישה ספרים, שבהם הוא מציין כי שם [ברומא] הייתה אישה עבריה בשם מוסו (Μωσώ) שחיברה את חוקי העברים".

ברור למדי שהשם מצביע על משה המחוקק העברי, אך לא ברור מדוע ייחס את המעשים לאישה ומדוע קבע את מקום ההתרחשות ברומא. אלכסנדר פוליהיסטור הוא הסופר הפגאני הראשון שמשתמש במונח "עברי" ומכנה את היהודים "עברים", שם שככל הנראה השתרש אצלו מתוך המקורות היהודיים בהם השתמש.‏[3]

פרגמנט נוסף מצוי אצל סטפנוס הביזנטי, האומר: "יהודה – אלכסנדר פוליהיסטור אומר כי מקור השם מילדיה של סמירמיס יהודה ואידומאה".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • M. Stern, Greek and Latin Authors on Jews and Judaism, Israel Academy of Sciences, Jerusalem, 1976, Vol. I, XXX. Alexander Polyhistor, p. 157-164.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Eusebius, Preparatio Evangelica, IX, 17-39
  2. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר ראשון, פרק טו, סעיפים 241-240.
  3. ^ .Stern, GLAJJ, p. 164