אל פרנקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אל פרנקן
21 במאי 1951 (בן 63)
אל פרנקן
מקום לידה ניו יורק, ארצות הברית
דת יהודי
תפקיד

סנאטור המייצג את מדינת מינסוטה

מפלגה פוליטית המפלגה הדמוקרטית
בת זוג פרני ברייסון פרנקן
http://franken.senate.gov/

אל פרנקן (Alan Stuart "Al" Franken; נולד ב-21 במאי 1951) הוא פוליטיקאי יהודי אמריקאי המכהן בסנאט של ארצות הברית כנציג מדינת מינסוטה מטעם מפלגת דמוקרטים-חקלאים-עבודה של מינסוטה, שהיא חלק מן המפלגה הדמוקרטית.

פרנקן התפרסם לראשונה ככותב ובדרן במסגרת תוכנית הטלוויזיה סאטרדיי נייט לייב, בה החל להופיע מתחילתה של התוכנית בשנת 1975. אחר כך עסק בכתיבה ובמשחק והפיע במספר סרטים, לפני שהפך לפרשן פוליטי, וחיבר מספר ספרים רבי-מכר, כמו כן שימש כמנחה בתוכנית רדיו ששודרה ברחבי ארצות הברית.

פרנקן רץ לסנאט האמריקאי בשנת 2008 במערכת בחירות שבסופה ניצח בהפרש קטן את הרפובליקני נורם קולמן. ההכרעה הושגה רק לאחר שכל הקלפיות נמנו ידנית. קולמן ערער על התוצאה לבית המשפט העליון של מינסוטה, אשר אישר את ניצחונו של פרנקן ב-30 ביוני 2009. ב-7 ביולי 2009 הושבע פרנקן לתפקיד סנאטור.

ילדותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנקן נולד בעיר ניו יורק להורים יהודים, פיבי ג. קונסט, עקרת בית וסוכנת נדל"ן, ולג'וזף פ. פרנקן, איש מכירות בתחום הדפוס. בילדותו התגורר בסנט לואיס פארק, פרבר של מיניאפוליס. אחיו הבוגר, אואן, הוא צלם עיתונות. פרנקן סיים לימודי תואר ראשון בהצטיינות במדע המדינה באוניברסיטת הרווארד בשנת 1973. את אשתו פרני הכיר בשנת לימודיו הראשונה באוניברסיטה.

סאטרדיי נייט לייב[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הופעותיו כבדרן החל פרנקן עוד בימי בית הספר התיכון והוא המשיך והופיע במסגרת סדנת תיאטרון במיניאפוליס, אשר התמחתה בסאטירה פוליטית. פרנקן וחברו מימי התיכון, טום דייוויס, התקבלו כשני כותבי המערכונים הראשונים של סאטרדיי נייט לייב, במסגרתה אף הופיעו בפני המצלמות. פרנקן עבד בתוכנית בין השנים 1975-1980 ושוב בין השנים 1985-1995.

ככותב לתוכניות טלוויזיה פרנקן היה מועמד שבע פעמים לפרס אמי ושלוש פעמים זכה בפרס. בתקופת עבודתו בתוכנית פרנקן אף שיחק במספר סרטים, ביניהם הסרט משנה מקום משנה מזלאנגלית: Trading Places) בו כיכבו אדי מרפי ודן אקרויד. פרנקן הופיע בסרט, יחד עם חברו דייוויס, בתפקיד סבל ברכבת.