אמינות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אמינות היא המידה בה אפשר להאמין לדבר מה. דיווח אמין הוא דיווח, שהוקפד שלא יהיו בו שקרים או שגיאות (יש הדורשים, כחלק מהתנאים הבסיסיים, שגם לא יושמטו מהדיווח תכנים באופן סלקטיבי ומניפולטיבי רק כדי ליצור הטיה בקרב ציבור הנחשפים אליו). אדם אמין הוא אדם המקפיד לדווח דיווחים אמינים. מכשיר מדידה אמין הוא מכשיר מדידה, שהסיכוי שייתן ערך שונה (או, לכל הפחות, ערך שונה באופן מהותי) בשתי מדידות של אותו גודל הוא סיכוי קטן. מכונה אמינה היא מכונה שהסיכוי לקלקול בה הוא סיכוי קטן.

אמינות בחוק ובאתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקפדה על דיווח אמין היא ערך. הדיווח האמין הוא חלק בלתי נפרד מהמקצועיות של בעלי מקצועות שונים כגון חייל, מדען (הכוונה לדיווח אמין על תוצאות הניסוי. ניסוי בו משקרים למשתתפים או מציגים להם מצג שווא ומגלים להם את האמת לאחר זמן קצר יכול לקבל אישור מוועדת האתיקה) או חוקר פלילי (דיווח אמת על ממצאי החקירה, לא אמירת אמת לנחקר במהלך החקירה). למעט דיווח אמת על תוצאות החקירה, מחויב החוקר הפלילי גם להשתדל לגבות עדות אמינה מהנחקר. נחקרים פליליים עשויים לתת עדות שקר כדי לנקות אדם יקר להם מחשד פלילי או כדי להפסיק את הסבל שהם חשים בעקבות החקירה עצמה. גם עד במשפט חייב להיות אמין על פי החוק. כך גם במשפט העברי - על פי ההלכה; עשרת הדיברות מצו‏וים: "לא תענה ברעך עד שקר".

אמינות בהנדסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמינות היא ההסתברות שמכשיר\מכונה\מערכת יתפקדו באופן תקין (בהתאם למפרט שלהם), כעבור זמן t מתחילת פעולתם. בזמן t=0, האמינות היא 1 (דהיינו 100%) והיא יורדת ככל שזמן הפעולה t גדל. על מנת לחשב את האמינות כעבור t שעות פעולה, יש צורך לדעת , או להניח , שפונקציית האמינות מתנהגת לפי אחת מפונקציות ההתפלגות המוכרות, שלגביהם יודעים לחשב את הפרמטרים שלה כגון, תוחלת, חציון או לשרטט את הגרף שלה. לגבי מערכות אלקטרוניות, נמצא שהפונקציה האקספוננציאלית מהווה קירוב די טוב לפונקציית האמינונת, דהיינוR(t)=e-lt

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P yin yang.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פילוסופיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.