אמנטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אמנטל
Emmentaler.jpg
ארץ מוצא Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ
אזור מוצא עמק אמה, קנטון ברן
סוג חלב פרות


אמנטל (גרמנית: Emmentaler) היא גבינה שמקורה בשווייץ. לעתים היא מכונה גבינה שווייצרית בצפון אמריקה, באוסטרליה ובניו זילנד, אולם גבינה שווייצרית אינה בהכרח גבינת אמנטל.

הגבינה במקור הגיעה מעמק אמה המצוי בקנטון ברן. בניגוד לגבינות אחרות הכינוי "אמנטל" לא קיבל בלעדיות בחוק ולכן קיימות גבינות אמנטל ממקומות אחרים. גבינות מצרפת ומבוואריה נפוצות במיוחד. אפילו פינלנד היא יצואן של גבינת אמנטל. בישראל מיוצרת גבינה דומה המשווקת בשם המסחרי "טל העמק" .שם זה שומר על הדמיון לצליל השם המקורי ועל מרכיב ה"עמק" שבו.

אמנטל היא גבינה צהובה, קשה באופן בינוני, המאופיינת בחריצים גדולים. לגבינה טעם פיקנטי אך לא באופן מאוד בולט. שלושה סוגי בקטריות משמשים לייצור הגבינה: Streptococcus, Lactobacillus וכן Propionibacter shermani. בשלב המאוחר של ייצור הגבינה צורכת הבקטריה Propionibacter shermani את החומצה הלקטית המופרשת על ידי בקטריות אחרות ומשחררת פחמן דו-חמצני, אשר יוצר באיטיות את הבועות מהן ייווצרו החריצים.

הגבינה שכיחה במאכלים בארצות הברית, שם היא משמשת בכריכים. בעת בישול, שמים את הגבינה על גבי גרטנים ומכניסים לתנור על מנת להמיס את הגבינה וכך להזהיב את המנה ולהפכה לפריכה. הגבינה גם משמשת לפונדו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]