אנדרטת ג'ון פול ג'ונס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
John Paul Jones by Matthew Bisanz.JPG

אנדרטת ג'ון פול ג'ונס (John Paul Jones Memorial) היא אנדרטה בעיר וושינגטון, בירת ארצות הברית, שהוקמה לזכרו של ג'ון פול ג'ונס, ממפקדיו הבולטים של הצי האמריקני במלחמת העצמאות של ארצות הברית.

האנדרטה היא הראשונה שהוקמה בפארק הפוטומק המערבי. היא ניצבת בצומת שדרת העצמאות ורחוב 17, בגדתו הצפונית של אגן הגאות, בסמיכות לאנדרטת מלחמת העולם השנייה. היא האנדרטה הראשונה שהוקמה במול ובסביבתו שאינה מנציחה אישיות שכיהנה כנשיא ארצות הברית.

האנדרטה היא עמוד שיש מלבני בגובה של 4.6 מטרים, הניצב על גבי בימה. בריכות קטנות שמים זורמים לתוכן ממוקמות משני צידיו. לפני העמוד ניצב פסל ארד בן 3 מטרים של ג'ונס, שפוסל על ידי צ'ארלס ניהאוס (Charles H. Niehaus). מצדו האחר של עמוד השיש נקבע תבליט של איור של ג'ונס, המניף את דגל ארצות הברית על תורן ספינתו בונהום רישאר (Bonhomme Richard)‏[1] מאמינים כי הייתה זו הפעם הראשונה שדגל ארצות הברית הונף על תורן ספינת מלחמה שלה. מעל התבליט חרותה אמרתו הנודעת של ג'ונס במהלך קרב עם הצי הבריטי: "כניעה? עדיין לא התחלתי להילחם!".‏[2]

האנדרטה נחנכה ב-17 באפריל 1912 על ידי הנשיא ויליאם טאפט. היא מנוהלת ומתוחזקת על ידי שירות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בצרפתית - "האיש ריצ'רד".
  2. ^ !Surrender? I have not yet begun to fight.
אנדרטאות בוושינגטון
אי תאודור רוזוולט · אנדרטת אדמס · אנדרטת אוסקר שטראוס · אנדרטת אלברט איינשטיין · אנדרטת ג'ון אריקסון · אנדרטת ג'ורג' מייסון · אנדרטת ג'יימס א. גרפילד · אנדרטת ג'פרסון · אנדרטת הטיטניק · אנדרטת הזיכרון של מחוז קולומביה · אנדרטת הצי - צי הסוחר · אנדרטת הלוחמים השחורים במלחמת האזרחים · אנדרטת השלום · אנדרטת וושינגטון · אנדרטת כוחות השיטור הלאומית · אנדרטת יוליסס ס. גרנט · אנדרטת לינדון ביינס ג'ונסון · אנדרטת לינקולן · אנדרטת הפטריוטיות היפנית-אמריקאית במלחמת העולם השנייה · אנדרטת מלחמת העולם השנייה · אנדרטת מלחמת וייטנאם · אנדרטת מלחמת קוריאה · אנדרטת נשות וייטנאם · אנדרטת פרנקלין דלאנו רוזוולט · אנדרטת צי ארצות הברית · אנדרטת קורבנות הקומוניזם · אנדרטת רוברט א. טאפט · אנדרטת שלושת החיילים · אנדרטת חיל המשלוח האמריקני · אנדרטת מרטין לותר קינג · אנדרטת ג'ון פול ג'ונס Washington Monument Dusk Jan 2006.jpg