אנדרטת צ'יאנג קאי שק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרטת צ'יאנג קאי שק
שער הכניסה למתחם האנדרטה, בנוי בסגנון מסורתי.
באולם הראשי של מבנה האנדרטה ממוקם פסל רחב ידיים לזכרו של צ'יאנג קאי שק.
גן סיני מסורתי, ובו ברכות דקורטיביות, מקיף את אזור האנדרטה.

אנדרטת צ'יאנג קאי שקסינית מסורתית: 國立中正紀念堂; בסינית פשוטה: 国立中正纪念堂) היא אנדרטה שהוקמה לזכרו של צ'יאנג קאי שק, בעבר נשיא הרפובליקה הסינית. האנדרטה ממוקמת בטאיפיי, בירת טאיוואן.

האנדרטה כוללת מתחם רחב ידיים ובו התיאטרון הלאומי של טאיוואן ואולם הקונצרטים הלאומי של טאיוואן. המתחם ממוקם בסמוך למתחם בניין משרד הנשיאות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מותו של צ'יאנג קאי שק, ב-5 באפריל 1975 החליטה ממשלת טאיוואן למנות ועדה אשר תקבע את דרכי הנצחות ובניית האנדרטה לזכרו. הוועדה הכריזה על תחרות, בה זכתה תוכניתו של האדריכל יאנג צ'ו-צ'נג. תוכנית זו שילבה מאפיינים רבים של האדריכלות הסינית המסורתית, תוך איזכור צורי לאנדרטת סון יאט-סן שבנאנג'ינג. טקס הנחת אבן הפינה נערך ב-31 באוקטובר 1976, יום השנה ה-90 להולדתו של צ'יאנג קאי שק, והאנדרטה נחנכה ב-5 באפריל 1980 - יום השנה החמישי למותו.

תיאור האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה ממוקמת בחלקו המזרחי של פארק הזיכרון הלאומי צ'יאנג קאי שק (סינית מסורתית: 中正公園; בסינית פשוטה: 中正公园) ששטחו למעלה מ-240,000 מ"ר. הפארק ממוקם במחוז ז'ונגז'נג של העיר.

שער הכניסה המרכזי למתחם נקרא השער של המרכזיות הגדולה והעמידה הזקופה המושלמת (סינית מסורתית: 大中至正) הוקם בקצהו המערבי של המתחם, ופונה לדרך צ'ונג שאן; שער הנאמנות הגדולה (בסינית מסורתית: 大忠門; סינית פשוטה: 大忠门) ממוקם בקצהו הצפוני של המתחם, ופונה לעבר דרך הסין יי; ושער החסד הגדול (בסינית מסורתית: 大孝門; בסינית פשוטה: 大孝门) ממוקם בקצהו הדרומי של המתחם, בסמוך לדרך איי קו.

גובהה של האנדרטה 70 מטרים מעל פני המתחם, והיא מקורה ברעפים כחולים. צבע הרעפים הכחול, המבנה הלבן, והאדום של ערוגות הפרחים הם סמליה הלאומיים של טאייאן, ומופיעים על דגל טאיוואן. המבנה המתומן מתקשר למספר "8" - מספר בר מזל בתרבות האסייתית.

שני גרמי מדרגות כל אחד בן 89 מדרגות - כמניין שנות חייו של צ'יאנג קאי שק, מוליך אל האולם המרכזי שבראש המבנה. בראש שני גרמי המדרגות, בפתח האולם המרכזי של המבנה, מצויות שתי דלתות כפולות, שגובה כל אחת 16 מטרים, ומשקל כל אחת 75 טונות. במרכז האולם הראשי פסל ברונזה של צ'יאנג קאי שק, לבוש בלבוש סיני מסורתי. מעל הפסל כתובים הסימנים הסינים ל"אתיקה", "דמוקרטיה" ו"מדע". הכתובת על קירות האולם היא "משמעות החיים היא ליצור ולהמשיך את החיים ביקום".

משמר כבוד ניצב באולם בכל שעות היום. טקס החלפת המשמר נערך מידי שעה, ומהווה אטרקציה תיירותית.

בקומת הקרקע של מבנה האנדרטה ספריה ומוזיאון המוקדש לחייו של צ'יאנג קאי שק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 25°2′4″N 121°31′18″E / 25.03444°N 121.52167°E / 25.03444; 121.52167