אנה יגיילונקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אנה יאגיילונקה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנה יגיילונקה
מלכה ("מלך") של פולין, דוכסית גדולה ("דוכס גדול") של ליטא
אנה יגגילונקה, דיוקן מאת יאן מטייקו, 1892-1890
התחלת כהונה 1 במאי 1575
סיום כהונה 1586
הקודם זיגמונט השני אוגוסט
קתרינה מאוסטריה
אנרי לבית ולואה
יורש זיגמונט השלישי ואזה
אנה לבית הבסבורג
בן זוג סטפאן באטורי
צאצאים

אין

שושלת יגלונית
אב זיגמונט הראשון "הזקן"
אם בונה, נסיכת ספורצה
תאריך לידה 18 בנובמבר 1523
קרקוב
תאריך פטירה 6 בספטמבר 1596 (בגיל 72)
מקום קבורה קפלת זיגמונט בקתדרלת ואוול בקרקוב
חתימתה של אנה יגיילונקה
אנה יגיילונקה כשליט של פולין
אנה יגיילונקה כאלמנה

אנה יגיילונקהפולנית: Anna Jagiellonka, בליטאית:Ona Jogailaitė,‏ 18 באוקטובר 1523 קרקוב - 9 בספטמבר 1596 ורשה) הייתה נסיכה פולנית-ליטאית מבית יגיילו. בשנת 1575 מונתה לתפקידים מלך פולין ודוכס גדול של ליטא בין השנים 1586-1575, כאשתו ושותפתו למלכות של סטפאן באטורי. היא הייתה בתו של מלך זיגמונט הראשון הזקן והייתה הנצר האחרון של שושלת יגיילו.

התארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה ליאדוויגה לבית אנז'ו, אנה נשאה את התואר של "מלך" פולין - "Król" (או בלטינית: Anna Dei Gratia Rex Poloniae), ומשמעות הדבר הייתה שהיא שליטת הממלכה בזכות עצמה. כל נושאי כתר פולין נשאו את התואר הזה ללא הבדל של מין. רק הנשים שהוכתרו באמצעות נישואיהן לגברים מלכי פוליו נקראו "מלכה" (בפולנית -„Królowa“ או בלטינית Regina Poloniae.

רקע משפחתי וילדותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנה יגיילונקה נולדה בקרקוב כבתם של המלך זיגמונט הראשון של פולין ושל אשתו האיטלקיה, בונה ספורצה, ממילנו. היא הייתה הילד הרביעי שלהם מתוך חמישה. אחיה היו: איזבלה יגיילו (1559-1519), מלכת הונגריה, אשתו של המלך יאנוש סאפויאי, ז'ופיה (1575-1526), הנשואה להיינריך השני, דוכס של בראונשווייג-וולפנביטל, קטלין, מלכת שבדיה, אשתו של המלך יוהאן השלישי ואזה. אחיה הגדול, ז'יגמונד אוגוסט, עלה בשנת 1548 על כס המלכות של פולין.

בגיל 49 הייתה אנה יגיילונקה עדיין רווקה כשאחיה, המלך זיגמונט השני אוגוסט נפטר ללא ילדים. הנסיבות הפכו את הנציגה האחרונה של השושלת היגלונית לדמות חשובה בחיים הפוליטיים של הממלכה. המלך הנבחר החדש היה חייב לשאת אותה לאשה. בשנת 1573 זכה בכתר מלכות פולין הנסיך הצרפתי אנרי לבית ולואה. אך אחרי הכתרתו לא מיהר לערוך טקס נישואים עם אנה. כעבור זמן קצר הוא ברח מפולין מבלי להתפטר רשמית על מנת לרשת את כס המלכות של צרפת אחרי מותו הפתאומי של אחיו, שארל התשיעי. עזיבת אנרי את פולין השאירה במדינה וקואום של שלטון. ב-15 בדצמבר 1575 אנה נבחרה ליורשו כמלך פולין. בו זמנית התחיל החיפוש אחרי בעל מתאים. בעצת הקנצלר יאן זמויסקי הציג את מועמדותו אישטוואן באטורי, השליט של טרנסילבניה והוא נבחר למלך פולין ודוכס גדול של ליטא לצידה של אנה יגיילונקה. בפועל השלטון בממלכה רוכז בהמשך בידיו.

יורשים וצאצאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנה שרדה את מות בעלה ונפטרה ללא ילדים. יורשה היחיד היה זיגמונט השלישי ואזה, הבן של אחותה הקטנה ומלכת שבדיה, קתרינה לבית יגיילו. אנה סייעה לו לעלות על כס המלכות בפולין תחת השם זיגמונט השלישי אחרי מותו של סטפאן באטורי.

המלכה האלמנה נפטרה ב-1596 בוורשה, בימי שלטון אחיינה, זיגמונט. היא נקברה בקתדרלת ואוול.