אסטרטגיה עסקית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אסטרטגיה עסקית היא הבחירה בדרך הפעולה של יחידה עסקית, תוך התייחסות לסביבה ולעצמה, אשר נועדה לעזור לארגון בקביעת מטרותיו, בבחירת דרכי פעולה ובמימושן. מטרת הארגון היא להשיג יתרון תחרותי בר-קיימא לאורך זמן. תהליך של תכנון אסטרטגי מתייחס לרוב להגדרת החזון, המטרות והיעדים, ויציע מתוך כך את האסטרטגיה: דרכי הביצוע המתוכננות להשגתם. האסטרטגיה נוגעת לטווח הארוך של היחידה העסקית, המוגדר כטווח שבו החלטות מסוימות שהתקבלו הן בלתי הפיכות, כלומר הופכות לאילוצים. טווח התכנון האסטרטגי המקובל נע בין שנתיים לחמש שנים.

מרכיבי האסטרטגיה העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לחלק את ההחלטות האסטרטגיות החשובות של הארגון לשתי קבוצות:

  1. בחירת תחומי הפעילות של הארגון - אילו מוצרים או שירותים הארגון מספק ולאילו לקוחות (כולל שווקים גאוגרפיים) הארגון פונה. בבחירת תחומי פעילות הארגון ניתן לכלול גם את המיקום של הארגון לאורך שרשרת הערך של הענף: ייצור, הפצה, קמעונאות וכו'.
  2. המהלכים האסטרטגיים לשיפור בפעילות בתחומים הנבחרים - מגדיר אילו פעולות אסטרטגיות הארגון צריך לבצע כדי לשפר את עמדתו בשוק הרלוונטי לתחומי הפעילות הנבחרים. מהלכים אסטרטגיים כוללים מהלכים תפעוליים, שיווקיים, פיננסיים וארגוניים.

תהליך קביעת האסטרטגיה העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכנון האסטרטגי כולל ניתוח המצב הקיים, בדרך כלל באמצעות ניתוח 5 הכוחות של פורטר, ניתוח החברה באמצעות מודל SWOT, הגדרת היתרון היחסי הרצוי ודרכי הביצוע. כל הגורמים בארגון משפיעים על האסטרטגיה העסקית שלו, גם אם רק חלקם עוסקים בגיבושו. לרוב תהליך של תכנון אסטרטגי כולל את ההנהלה של הארגון ולעתים את נציגי בעלי המניות (דירקטוריון).

קביעת האסטרטגיה העסקית לוקחת כאמור בחשבון את:

  • חזון (Vision): הצהרה למה הארגון רוצה להיות או להפוך.
  • ערכים (Values): מהם העקרונות המנחים את המנהלים והעובדים.
  • מטרות: מהם ההישגים הכללים הנדרשים. ויעדים מהם ההישגים הכמותיים הנדרשים.

ומציעה עבורם:

  • מהלכים אסטרטגיים (Strategic Paths): המהלכים האסטרטגיים שהארגון צריך לבצע כדי לבצע את המשימה ולהתקרב למימוש החזון.

משימה ויעוד אינם חלק מהאסטרטגיה; הם קודמים לאסטרטגיה; האסטרטגיה למעשה היא הדרך שתוביל להגשמת המשימות היעדים ובסופו של דבר החזון; בדיוק משום כך האסטרטגיה חייבת לקחת בחשבון את מכלול הגורמים בתוך ומחוץ לארגון אחרת היא לא תצליח להוביל להגשמת המטרה.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביקורת המוכרת ביותר על תהליכי התכנון האסטרטגי באופן שבו הם יוצאים לפועל כיום היא עבודתו של הנרי מינברג המצויה בספר "The Rise and Fall of Strategic Planning". לטענתו, התכנון האסטרטגי המבוסס על אנליזה של היבטים שונים, ובהכרח יוצר הפרדות, הוביל להדרת החשיבה האסטרטגית המייצרת סינתזה של המרכיבים השונים לכדי גישה אסטרטגית חדשה. החשיבה האסטרטגית, לפי מינצברג, הינה סוד ההצלחה של חברות, ועל אנשי התכנון לתמוך בתהליכים המייצרים את החשיבה הזו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיכאל פרי, גיא פרי, מהג’ונגל אל כרי הדשא, הוצאת הקריה האקדמית אונו, 2014

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.