אסיר (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלי האייסיר בציור "מותו של בלדר", מ-1817, מאת Christoffer Wilhelm Eckersberg

האסירנורדית עתיקה: Æsir, ביחיד ás) הם האלים העיקריים של הפנתאון במיתולוגיה הנורדית. באסיר כלולים רוב הדמויות העיקריות במיתולוגיה זו כגון אודין, פריג, תור, בלדר וטיר.

במקביל לאסיר, קיים שבט שני של אלים והוא הואניר. הדמויות הבולטות בואניר הן האל ני'ורד וילדיו פריה ופרייר. לאחר המלחמה בין האסיר לוואניר הצטרפו הללו לאסייר בתור בני ערובה.

מבחינת אופיים, הואניר קשורים בעיקר בעִבוד וטִפוחַ, והאסיר בכוח ומלחמה. האסיר נשארו צעירים לנצח על ידי התפוחים של אודין, אם כי יכלו להיהרג באופן לא טבעי. על פי הנבואה כמעט כולם צפויים למות בראגנארוק.

במיתולוגיה הנורדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן שבתרבויות אחרות ישנן משפחות "מבוגרות" ו"צעירות" של אלים ,כמו טיטאנים ואלים אולימפיים ביוון העתיקה, האסיר והואניר הם בני אותו זמן. שני שבטי האלים נלחמו, חתמו על הסכמים והחליפו שבויים.

יש יסוד להשערה כי האינטראקציות המתוארות בין אסיר לואניר משקפות את סוג האינטראקציות שהיו נפוצות בין שבטים נורדיים באותה תקופה. לפי תאוריה נוספת, הקרב המיתולוגי בין האסיר והואניר משקף קונפליקט דתי בין הערכים העתיקים של הואניר (שעסקו בעיקר בפיריון ושלום יחסי) לבין הערכיים הלוחמניים היותר מאוחרים של האסיר. ייתכן גם שהמאבק רומז לקונפליקט שבין הרומאים לסבינים. התאולוג מירכה אלייאדה טוען ששני הקונפליקטים הם בעצם גרסאות שונות של המיתוס ההינדו אירופאי בו מתואר קונפליקט ושילוב בין האלים של השמיים והשליטה לבין האלים של האדמה והפיריון.