אספרסו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חליטת אספרסו, עם קצף בגוון חום-אדום כהה, המכונה קרמה.

אספרסו הוא משקה מרוכז הנוצר מחליטה באמצעות הזרמת כמות קטנה של מים על סף רתיחה ובלחץ גבוה דרך קפה טחון היטב ודחוס. בהשוואה לדרכי חליטת קפה אחרות, קפה הנחלט בשיטת האספרסו נוטה להיות בעל מרקם אחיד יותר, ריכוז גבוה יותר של חלקיקים וקצף רב יותר. כתוצאה מהליך החליטה בלחץ, הטעמים והחומרים הכימיים בכוס אספרסו רגילה הם מאד מרוכזים, וזו גם הסיבה שאספרסו משמש כבסיס למשקאות קפה רבים אחרים, כגון לאטה, קפוצ'ינו, מקיאטו, מוקה, אפוגטו ואמריקנו. יחס הקפאין ליחידת נפח משקה הוא גבוה יותר באספרסו מאשר ברוב משקאות הקפה האחרים. לדוגמה, ריכוז הקפאין שבאספרסו גבוה מריכוז הקפאין שבקפה פילטר פי 1 ושני שליש לערך.‏[1]

הליך החליטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצור אספרסו נעשה כאמור על ידי העברה בכוח של מים חמים מאד בלחץ רב דרך קפה טחון היטב. תהליך זה יוצר משקה במרקם סמיך, מכיוון שהוא מחלץ מן החליטה הן נוזלים והן מוצקים. הקצף (קרמה) האופייני למשקה, נוצר באמצעות אמולסיה של השמנים בקפה הטחון לידי קולואיד, אשר אינו נוצר בשיטות חליטה אחרות. לא קיים סטנדרט אוניברסלי להכנת אספרסו, אך קיימות מספר הגדרות מקובלות אשר מנסות להגביל את כמות וסוג הקפה הטחון, הטמפרטורה ולחץ המים, וקצב החליטה. ככלל, על מנת להכין משקה אספרסו יש צורך במכונה ייעודית מתאימה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ספל אספרטו סטנדרטי, "שוט" בנפח של כ-30 מיליליטר, מכיל כשליש מכמות הקפאין שבמנה סטנדרטית של קפה פילטר, שהיא בנפח 180 מיליליטר, ומכילה בין 80 ל- 130 מיליגרם קפאין.