אפיוס קלאודיוס קאודקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אפיוס קלאודיוס קאודקס (Appius Claudius Caudex) היה פטריקי מבית האב של הקלאודיים. הוא היה נכדו של אפיוס קלאודיוס קאיקוס מצד אביו גאיוס, ושירת כקונסול ב-264 לפנה"ס.

במהלך שנת 264 לפנה"ס, הוא גרר את רומא למלחמה עם קרתגו על השליטה בסיציליה. ב-265 לפנה"ס התקיף היירון השני שליט סירקוסאי את מסאנה בניסיון ללכוד אותה מחדש מידי הממרטינים, חיילים שכירי חרב מקמפניה שכבשו אותה שנים אחדות קודם לכן. הממרטינים ביקשו את עזרתו של צי קרתגי שנמצא בקרבת מקום והדפו את הסירקוסאים, אך משהאריכו הקרתגים את שהייתם, פנו הממרטינים לרומא בבקשת עזרה (264 לפנה"ס).

אחדים מחברי הסנאט הרומאי התנגדו להושיט להם עזרה, אך אפיוס קלאודיוס שכנע את אזרחי העיר לסייע להם. הוא עמד בראש כוח צבאי שיצא למסנה, אך מאחר שהממרטינים שכנעו את הקרתגים לסגת הוא נתקל בהתנגדות סמלית בלבד. הממרטינים מסרו את העיר לידי אפיוס קלאודיוס, אך הקרתגים שבו והטילו עליה הסגר. כל אותו זמן ניצב הצבא הסירקוסאי מחוץ לעיר. קלאודיוס ניסה לשגר שליחים הן לקרתגים הן לסירקוסאים, אלא שפניהם הושבו ריקם. על כן הוא הוציא את חייליו אל מחוץ לעיר וניצח את הסירקוסאים בקרב, והיירון נסוג חזרה לסירקוסאי. ביום שלמחרת הנחיל קלאודיוס מפלה גם לקרתגים.

הסכסוך היה אחד הגורמים המיידיים לפרוץ המלחמה הפונית הראשונה.

בנו, פובליוס קלאודיוס פולכר, היה קונסול ב-249 לפנה"ס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]