אצטדיון סמי עופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אצטדיון סמי עופר
Sami Offer Stadium 06-2013.jpg
האצטדיון במבט אווירי מכיוון הים, יוני 2013
מיקום חיפה, ישראל
אבן יסוד 2009
עלות הבנייה כחצי מיליארד ש"ח
בעלים עיריית חיפה
משטח דשא
אדריכל KSS ומשרד האדריכלים מנספלד-קהת
קבוצות ביתיות מכבי חיפה
הפועל חיפה
מספר מושבים 30,820
ממדי משטח 68X105
תמונה מטקס הנחת אבן הפינה באצטדיון
פסל השלום העולמי בחזית אצטדיון סמי עופר בחיפה

אצטדיון סמי עופר הוא אצטדיון הכדורגל העירוני החדש הנבנה בחיפה, ונקרא על שם איש העסקים סמי עופר שתרם לבנייתו. על פי הסכם שנחתם בין השותפים להקמתו, התחייבה עיריית חיפה להשלים את בנייתו ברבעון הראשון של שנת 2013, אולם השלמת הפרויקט התעכבה. אצטדיון זה נועד להחליף את אצטדיון קריית אליעזר המיושן, שנבנה בשנת 1955.

בין האפשרויות השונות למיקומו של האצטדיון, הועלתה גם הצעה להקמתו בשטח הפארק המטרופוליני המתוכנן בשפך נחל קישון. האצטדיון החדש נבנה במורדות הדרומיים של חיפה סמוך למת"ם והוא יכיל 30,820 מושבים מקורים‏[1], תאי צפייה ומועדוני אוהדים. זאת, לעומת 14,000 מושבים באצטדיון הנוכחי. בנייתו אמורה הייתה להתחיל בראשית שנת 2009 והיא נדחתה בכשנה, כתוצאה מההחלטה לשנות את מקום הקמתו, קרוב יותר לכביש 4[2].

בשנת 2009 העריכה עיריית חיפה את העלות ב-430 מיליון ש"ח‏‏.[3] ב-2011 דווחה חברת האצטדיון חיפה, חברת בת של החברה הכלכלית חיפה, בישיבת מועצת העיר, כי עלותו כ-512 מליון ש"ח‏‏. עקב כך הוחלט שיבוצעו שינויים במבנה האצטדיון ועלותו צומצמה ל-479,655,000 שקל, על פי דו"ח מבקר עיריית חיפה לשנת 2010. האצטדיון ממומן על ידי עיריית חיפה, טוטו, חלק מההכנסות ממכירת הקרקעות בקריית אליעזר ותרומת של איש העסקים סמי עופר.

המועד הנוכחי הצפוי לסיום הקמת האצטדיון הוא אמצע שנת 2014, והוא מתוכנן לעמוד בדרישות אופ"א דרגה 4 שהיא הדרגה העליונה. בתוכנית המקורית האצטדיון נקרא "קרית הספורט חיפה" ואמור היה לכלול מגרשי אימונים, אולם רב תכליתי ובריכת שחייה לצד מרכז בילוי וקניות. בשלב הבנייה הנוכחי, נבנים האצטדיון ומתחם המסחר בלבד. תכנון האצטדיון ראשון מסוגו בישראל והוא מתייחס לפרטים מוקפדים במיוחד כדוגמת קרבת הצופים למגרש, מרווח הרגליים ביציעים, רוחב המושב, זוויות ראייה אופטימליות לצופים, פיזור הרמקולים, מספר תאי השירותים לנשים ולגברים, גישה ומושבים לנכים, חדרי שופטים, מערכות ניקוז ומיחזור המים, קירוי אקוסטי ועוד. בניגוד לאצטדיון קריית אליעזר הוא לא יכלול מסלול אתלטיקה וכך היציעים יהיו קרובים לכר הדשא ותנאי הצפייה והעידוד יהיו טובים יותר.

הקמת פרויקט האצטדיון מבוצעת על ידי החברה הכלכלית לחיפה. תכנון האצטדיון בוצע על ידי משרד האדריכלים הבריטי KSS בשיתוף משרד האדריכלים הישראלי מנספלד-קהת.

גובה הגג המרבי במערב הוא 53.04 מטר מעל לפני הים ובמזרח 45.99 מטר.

ב-20 באוגוסט 2013 הוסר הלוט מעל פסל ענק בחזית האצטדיון: "פסל השלום העולמי" של הפסל הסיני יאו יואן. הפסל הוא בצורת אשה האוחזת בידה יונת שלום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]