אריה אזולאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריה אזולאי
תאריך לידה 9 ביולי 1933
תאריך עלייה 1955
עיסוק קודם חבר מועצת העיר
תפקיד בכיר ראש עיר
מקום וסוג רשות מקומית עיריית אשדוד
תאריך תחילת התפקיד 1983
תאריך סיום התפקיד 1989
לפניו בתפקיד צבי צילקר
אחריו בתפקיד צבי צילקר
תפקיד מוניציפלי אחר יושב ראש הוועדה הקרואה באופקים
תאריך תחילת התפקיד האחר 2007
תאריך סיום התפקיד האחר 2008
מפלגות העבודה
תפקידים אחרים מנהל תיכון מקיף ג'
רקע מקצועי או הכשרה איש חינוך, מומחה להיסטוריה וספרות יהודית

אריה אזולאי (נולד ב-9 ביולי 1933) הוא דוקטור ליהדות מהאוניברסיטה העברית בירושלים, איש חינוך ואיש ציבור ישראלי. בעבר כיהן בין היתר כראש העירייה השלישי של אשדוד וכיושב ראש הוועדה הקרואה באופקים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזולאי נולד בעיר פס שבמרוקו ובנעוריו היה חבר בארגון הבונים, ראש הסניף בפס ולאחר השתלמות בירושלים בשנת 1952, עמד בראש ההנהגה הארצית של התנועה במרוקו.

הוא עלה לישראל עם רעייתו באפריל 1955 והצטרף לקיבוץ דורות. הוא יצא בשליחות תנועת הבנים לארגנטינה, שם סייע למוסד בלכידת אדולף אייכמן ובעקבות זאת גורש מארגנטינה. הוא עבר לקיבוץ ברור חיל והיה הראשון בקיבוץ שיצא ללמוד באוניברסיטה. לאחר שקיבל תואר ראשון בהיסטוריה וספרות היה יו"ר ועדת החינוך והיה ממייסדי בית הספר האזורי שער הנגב[1]. למרות שהזדהה עם האידאולוגיה של הקיבוץ, הוא עזב את הקיבוץ כיוון שהקיבוץ סירב לאפשר לו להמשיך בלימודים לתואר שני, ועבר לאשדוד. במסגרת התואר השני כתב עבודה על ביקורו של משה מונטיפיורי במרוקו והשלכות הביקור. לאחר סיום לימודיו יצא בשליחות אגף הנוער והחלוץ של הסוכנות היהודית לפריס. בשנת 1972 שב לישראל, להקים ולנהל את תיכון מקיף ג' אשדוד. בשנת 1981 נבחר למזכיר סניף מפלגת העבודה באשדוד ובבחירות המוניציפליות בשנת 1983 נבחר לתפקיד ראש עיריית אשדוד מטעם מפלגת העבודה, תפקיד בו כיהן עד לשנת 1989, במשך קדנציה אחת. במהלך כהונתו של אזולאי כראש העירייה, התרחבה אשדוד דרומה לעבר חולות ניצנים ונבנה רובע הווילות היוקרתי של העיר, רובע ט"ו.

ביוני 1986 הוא נעצר באופן מתוקשר‏[2] והוחזק במעצר במשך עשרה ימים, במסגרת חקירה בהאשמות של לקיחת שוחד. לאחר מספר חודשים נסגר התיק לאחר שלא נמצאו ראיות לטענות נגדו‏[3] ובעקבות העובדה שפעיל של מפלגת העבודה שהעיד נגדו חזר בו מעדותו מספר ימים לאחר שנעצר‏[4]. אזולאי טען שהוא נפל קרבן לעלילה מצד יריבים פוליטיים והתלונן על תנאי המעצר המשפילים והעדר נורמות לחקירת אישי ציבור‏[5]. בעקבות סגירת התיק דרש מאמר מערכת של מעריב להפיק לקחים מהפרשה בעניין הקלות בה עוצרים חשודים ומאריכים את מעצרם‏[6].

לאחר סיום שירותו כראש עיריית אשדוד, כיהן כראש המחלקה לעליה וקליטה של הסוכנות היהודית.

ב-25 בספטמבר 2007 מונה ליו"ר הוועדה הקרואה באופקים על ידי שר הפנים מאיר שטרית. ביולי 2008 הודיע על התפטרותו מתפקידו כדי להתמקד בכתיבת הדוקטורט שלו‏[7].

אזולאי מתגורר ברובע ט"ו באשדוד עם אשתו רחל. לשניים שני בנים (עופר ואיתמר) ובת (אסתר).

השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של העם היהודי ותואר שני בספרות עברית, שניהם מ"האוניברסיטה העברית" בירושלים. ביוני 2011 קיבל תואר דוקטור מהחוג ליהדות בת זמננו מ"האוניברסיטה העברית" בנושא: תנועות הנוער היהודיות במרוקו בשנים 1944-1964. העבודה ראתה אור ב-2012 בהוצאת הספרייה הציונית כספר בשם: נוער בסערה: תנועות הנוער היהודיות במרוקו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הבונים, אתר תנועות הנוער היהודיות במרוקו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ראשי עיריית אשדוד

ראשי המועצה המקומית: דב גור | רוברט חיים | אבנר גרעין
ראשי העירייה: אבנר גרעין | צבי צילקר | אריה אזולאי | צבי צילקר | יחיאל לסרי