אריה ורדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

אריה ורדי (נולד ב-1937) הוא פסנתרן, פרופסור בבית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה, באוניברסיטת תל אביב, מורה לפסנתר ומנצח ישראלי,

אריה ורדי נולד בחולון ולמד באקדמיה למוזיקה בתל אביב אצל אילונה וינצה-קראוס. את הקריירה שלו כפסנתרן החל בגיל חמש-עשרה. הוא זכה בתחרות הבינלאומית על שם ג'ורג'ה אנסקו בבוקרשט. בהמשך למד אצל פאול באומגרטנר, פייר בולז וקרלהיינץ שטוקהאוזן.

כיום מלמד ורדי בבית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה של אוניברסיטת תל אביב, בבית הספר הגבוה למוזיקה ותיאטרון בהנובר, גרמניה, ובפסטיבל המוזיקה הבינלאומי בבראנסוויק, מיין, ארצות הברית. רבים מתלמידיו נחשבים כיום לפסנתרני קונצרטים מעולים, ויותר מ-30 מהם, בהם הפסנתרן רן צמח והפסנתרנית מיכל טל, זכו בפרסים ראשונים בתחרויות פסנתר בינלאומיות מהחשובות בעולם. בין תלמידיו דוראל גולן, יונתן ענר, אסף זוהר, ירון קולברג, אורית וולף,אסתרית בלצן וסלים עבוד-אשקר.

הקלטותיו משל קלוד דביסי ומוריס רוול זכו בפרסים רבים ובשבחי הביקורת.

ב-2004 זכה ורדי בפרס שרת החינוך על מפעל חיים.

בדצמבר 2005-ינואר 2006 ערך הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב סדרת הוקרה בת שמונה רסיטלים מונחים לכבודו, ובה ניגנו 31 מתלמידיו המצטיינים את מחזור הסונאטות לפסנתר של בטהובן בשלמותו. את הסדרה חתם אריה ורדי בהנחיית הערב ובנגינת סונאטת "אור ירח", לפני אולם מלא וגדוש עד אפס מקום.

ורדי ושוברט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקונצרט בסדרת יצירות שוברט באודיטוריום שטריקר סיפר ורדי את סיפורה של הסונאטה בפה# מינור, ד. 571. שוברט לא סיים סונאטה זו, ולמעשה נמצא רק פרק אחד, שגם הוא לא הושלם, ואריה ורדי קיבל עליו, בדחילו ורחימו, להשלימו ברוחו של שוברט. לפני כעשרים שנה ביצע את הסונאטה בסמינר מוזיקה לנוער מחונן, ושם הכיר פסנתרן צעיר ומוכשר ביותר, שהתלהב מן הסונאטה. בקונצרט ביום 27 באוקטובר 2006, בהנחיית אריה ורדי, ניגן אותו ילד מוכשר, שגדל בינתיים לפסנתרן שלומי שם-טוב, בביצוע בכורה פומבי, את הסונאטה של שוברט בהשלמת ורדי.

תוכניות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]