אריק ובנץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריק (משמאל) עם ברווז הגומי שלו ובנץ (מימין) ברחוב סומסום

אריק ובנץ (בהפקה המקורית ברט וארני; באנגלית: Bert and Ernie) הם צמד בובות מתוכנית הטלוויזיה לילדים "רחוב סומסום", שהופקה במקור לערוץ PBS ושודרה בישראל בגרסה הישראלית בטלוויזיה החינוכית בין השנים 1983 - 1986, ובשידורים חוזרים במהלך שנות השמונים ושנות התשעים. הדמויות מופיעות גם בגרסה החדשה של התוכנית בערוץ הופ! וגם בספין-אוף "הרפתקאות אריק ובנץ".

בעברית דובבו אריק ובנץ בטלוויזיה החינוכית על ידי יוסף שילוח ושלמה בראבא (בהתאמה), ואילו בערוץ הופ! דובבו הדמויות על ידי צביקה פורמן ועמי מנדלמן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברט וארני נבנו על ידי דון סהלין מעיצוב פשוט. בתחילה, הנסון ביצע את אריק ועוז ביצע את בנץ, אך לאחר יום אחד בלבד של עבודה הם הם החליפו. הרעיון המקורי היה להראות שלמרות שיש לדמויות אופי שונה לחלוטין, עדיין הם יכולים להיות חברים טובים.

על פי הביוגרפיה של שניהם, אריק ובנץ היו כמעט בחבובות למעט פרק פיילוט ברחוב סומסום, שמסך שנבדק למספר המשפחות ביולי 1969. המראה שלהם הקצר היה רק ​​חלק מהפיילוט שנבדק היטב, ולכן הוחלט שהם לא רק צריכים להיות בחבובות "הכוכבים" של המופע.

במערכון של אריק ובנץ טיפוסי בנץ מגיע רעיון טיפשי ולא מעשי ואריק מנסה לשכנע אותו שזה מסתיים, ובנץ שנותר לא מודע לתוצאות של מעשיו מבין שזה רעיון גרוע. לדוגמה, במערכון אחד, בנץ אומר לאריק שהוא התחיל לאסוף קוביות קרח ביום, ולשים אותם מתחת לשמיכה החשמלית בלילה. כשהוא מציג את קוביות הקרח לאריק, הוא יגלה שהמים נמסו, אריק יודע באמת מה קרה ומנסה לספר לבנץ שקוביות הקרח שלו נמסו בגלל השמיכה החשמלית, אבל בנץ לוקח את זה ואומר שדגים מהאוקיינוס נכנסו לדירה והמיסוו את קוביות הקרח שלו, ונשבע למצוא את הדגים (שלא קיימים) שהמיסו אותם.

הגיל של אריק ובנץ אינו ידוע ודנים בו באופן קבוע. שום דבר רשמי לגבי גילם לא נאמר, מורגן מרחוב סומסום אמר לטלגרף מייקון כי "אני פשוט חושב שהם בני 6 או 7 כי ככה אריק יושן"

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השניים מופיעים יחד בקטעי חיבור שונים כצמד קומי וכחלק מהדמויות הראשיות בתוכניות. אריק הוא התמים והשובב ובנץ הוא האינטליגנטי אך זעפן וקל להרגיזו. לאריק יש ברווז אמבטיה מגומי שהוא הצעצוע החביב עליו והוא ידוע גם בנסיונותיו ללמוד לנגן על סקסופון. בנץ הוא אספן נלהב של אטבי נייר ויש לו אפילו אטב אחד מזהב, ובנוסף יש לו אוסף פקקים של בקבוקים והוא מטפח את היונים שלו בהתמדה. אריק תמיד מונע מבנץ לישון כיוון שהוא רוצה לספור כבשים, לנגן על תופים ועוד.

נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון כי אריק ובנץ הם זוג נאהבים נולד כבדיחה ושימש את הקהילה ההומוסקסואלית. אין שום ראיה כי זו הייתה כוונת היוצרים, אלא להפך, בעלי הסדרה הכחישו את הטענות.

אריק ובנץ גרים באותה דירה אך ישנים במיטות נפרדות, כסמל לדרך החיים של אחים באותה משפחה כאשר ההורים לא מתערבים במשחקי הילדים, כך נוצרת הזדהות חזקה יותר בין הילדים הצופים לדרך החיים של הדמויות על המסך.

למרות זאת, בסדרות קומיות שונות, ביניהן "MADtv", "סאטרדיי נייט לייב" ו"איש משפחה" נרמז כי אריק ובנץ הם יותר מסתם "ידידים" כפרודיה. מגמה זו הגיעה לשיא בשער של המגזין "ניו יורקר" שפורסם בעקבות בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון של ארצות הברית שהתיר נישואים חד-מיניים, ובו מוצגים אריק ובנץ צופים בטלוויזיה המציגה את השופטים.‏[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אור ברנע ודרור עמיר, עוד אאוטינג בשרשרת: אריק ובנץ (שוב) גאים, באתר ynet‏, 30 ביוני 2013