ארמיית הפאנצר הרביעית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארמיית הפאנצר הרביעית
פרטים
מדינה Flag of German Reich (1935–1945).svg גרמניה הנאצית
שיוך Flag of German Reich (1935–1945).svg חיל השריון של הוורמאכט
סוג היחידה ארמייה
תאריכים וזמנים
הקמת היחידה פברואר 1941
פירוק היחידה 8 במאי 1945
מלחמות

מלחמת העולם השנייה

החזית המזרחית
קרב סטלינגרד
קרב קורסק

ארמיית הפאנצר הרביעית הייתה ארמיית שריון של הוורמאכט שהשתתפה במלחמת העולם השנייה.

מקורה של הארמייה בקורפוס ה-16 שהוקם בברלין בפברואר 1938. הקורפוס נלחם במערכה בפולין ובמערכה בצרפת. לקראת מבצע ברברוסה, בפברואר 1941 הורחב הקורפוס לכדי "פאנצרגרופה" (Panzergruppe) ושויך לקבוצת ארמיות צפון. פאנצרגרופה כללה בתחילת דרכה את קורפוס השריון ה-56, את קורפוס השריון ה-46 ואת קורפוס הרגלים ה-8.

בפלישה לברית המועצות, השתתפה הפאנצרגרופה מספר 4 בקרבות קשים בחלקה הצפוני של החזית המזרחית והובילה את ההתקדמות של קבוצת ארמיות צפון לעבר לנינגרד (כיום סנקט פטרבורג). בעקבות הקשחת ההגנה הסובייטית באזור לנינגרד והעברת כובד המשקל לעבר המתקפה על מוסקבה, הועברה הפאנצרגרופה לקבוצת ארמיות מרכז כדי לסייע בכיבוש עיר הבירה הסובייטית. למרות התגבורות הגדולות שקיבלה קבוצת ארמיות מרכז, היא נכשלה במשימה ומוסקבה נותרה בידיים סובייטיות.

ב-1 בינואר 1942 אורגנה הפאנצרגרופה מחדש, הפעם כארמיית שריון מן המניין וקיבלה את השם "ארמיית הפאנצר הרביעית". הארמייה תוגברה וקיבלה ציוד חדש והועברה לקבוצת ארמיות דרום. במסגרת קבוצת ארמיות זו, השתתפה בקרב סטלינגרד, שבו ספגה אבדות קשות בכוח אדם ובציוד.

הארמייה קיבלה תגבורת כוח אדם וציוד שנועדו להחליף את האבדות הרבות שספגה והשתתפה בקרב קורסק, שבו תקפה את מבלט קורסק מצדו הדרומי. הארמייה, יחד עם כל הצבא הגרמני, ספגה מפלה בקרב ונאלצה לנהל קרבות הגנה קשים בדרומה של ברית המועצות, בעת המערכה על הדנייפר התחתון. בנובמבר 1943, הסובייטים הגיעו עד קייב והארמייה נקראה לסייע בהגנת העיר. למרות הניצחון הסובייטי וכיבוש העיר על ידי הצבא האדום, הצליחה הארמייה להחזיק את הקו שהופקדה עליו.

בהמשך המלחמה השתתפה הארמייה בקרבות בלימה נגד הסובייטים, במיוחד במערכה ויסלה-אודר שבה ספגה אבדות כבדות מאוד כשאחד הקורפוסים שלה כותר והושמד לחלוטין. שרידי הארמייה נאלצו לסגת לתוך גרמניה. במהלך הנסיגה, התערבבו יחידותיה ביחידות הארמייה ה-9 של הוורמאכט ונוצר פקק תנועה ענק דרומית לרמת זיילו. הארמיות כותרו והושמדו על ידי הסובייטים בקרב האלבה.