ארנסט קלטנברונר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קלטנברונר מימין בביקור בווינה, 1941
ארנסט קלטנברונר במשפטי נירנברג
ארנסט קלטנברונר לאחר תלייתו בנירנברג

ארנסט קלטנברונרגרמנית: Ernst Kaltenbrunner;‏ 4 באוקטובר 1903 - 16 באוקטובר 1946), היה פושע מלחמה נאצי, מהאחראים העיקריים לשואה, עורך דין בהכשרתו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלטנברונר נולד בעיירה ריד (Ried) ליד העיירה בראונאו אם אין באוסטריה, עיירת מולדתו של אדולף היטלר. בנו של עורך דין, למד בבית הספר הריאלי בעיר לינץ, שם הכיר גם את אדולף אייכמן, לימים פקודו. לאחר מכן למד משפטים באוניברסיטת גראץ וסיים בתואר דוקטור בשנת 1926. בתום לימודיו הצטרף למיליצית ההיימווהר (Heimwehr) ועבד כעורך דין עד שנת 1928 בלינץ, גראץ וזלצבורג.

כיוון ששאף לאיחוד מהיר של אוסטריה עם גרמניה הצטרף קלטנברונר למפלגה הנאצית האוסטרית בשנת 1930, ושנה לאחר מכן לארגון האס אס האוסטרי. הוא קיבל מינויים של דובר המחוז, ושל עורך דין המחוז, באס-אס המקומי. הוא זכה למוניטין בייצוג פעילים נאצים בפני השלטונות. בינואר 1934 נאסר לתקופה קצרה בידי ממשלת אנגלברט דולפוס אשר ניסתה לדכא את פעילות הנאצים באוסטריה. בעקבות הפוטש הכושל ביולי אותה שנה ורצח דולפוס נעצר שוב, בחשד למעורבות ברצח. האישום לא הוכח, אך הוא הורשע בבגידה ונדון לעשרה חודשי מאסר בפועל. לאחר שחרורו בשנת 1935 שימש קלטנברונר בתפקיד ראש האס אס האוסטרי במחתרת. במקביל הוא שימש כמודיע להיינריך הימלר ויצר קשרים טובים עם ארתור זייס-אינקווארט, שפעל למען איחוד הדרגתי עם גרמניה.

קלטנברונר נטל חלק פעיל באנשלוס - סיפוחה של אוסטריה לגרמניה, ולאחר סיומו הועלה לדרגת "גרופנפיהרר" באס-אס הגרמני. הוא היה אף נציג "אוסטמרק" היא אוסטריה, ברייכסטאג בשנת 1938, ובשנת 1941 היה לגנרל במשטרה.

מיום 30 בינואר 1943 היה קלטנברונר מפקד המשרד הראשי לביטחון הרייך (RSHA). אשר כלל את "משטרת הביטחון" (SIPO) ואת "שרות הביטחון" (אס דה) והיה באופן רשמי גם ראש האינטרפול. בהחליפו בתפקיד זה את ריינהרד היידריך אשר חוסל בידי פרטיזנים פטריוטים צ'כים ביוני 1942. במשרה זו החזיק עד סופה של המלחמה.

כמפקד ה-RSHA היה לו חלק בביצועם של הפשעים הבאים:

לקראת סוף המלחמה, ובמיוחד לאחר כשלונו של קשר העשרים ביולי, הקשר לחיסול היטלר שגילה התארגנות נרחבת בצבא כנגד המשטר הנאצי, הגביר קלטנברונר מאוד את כוחו, ועל אף שהיה כפוף להיינריך הימלר נראה כי הימלר ירא מפקודו זה. בסוף מרץ 1945, מונה קלטנברונר לאחראי על הביטחון בדרום גרמניה. בסוף אפריל העביר את מפקדתו לעיירת הקייט אלטאאוסזה Altaussee שבצפון-מערב שטיריה באוסטריה. שם נתפס בידי יחידות הצבא האמריקאי ב-11 במאי 1945 ונעצר.

אחרי מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה הועבר לחקירה באנגליה ומשם נשלח לנירברג, על מנת לעמוד לדין. בתחילה קבל על עינויים בשבי הבריטי ובכה כשראה את כתב האישום נגדו, אולם תוך זמן קצר התעשת והחל לפעול כדי להלחם על חייו. בהערותיו הראשוניות בכתב על שלושת סעיפי האישום נגדו טען: "אינני חש אשם בשום פשע מלחמה. עשיתי רק את חובתי במסגרת מנגנון הביטחון בו פעלתי. אינני מוכן לשמש כתחליף להימלר"[דרוש מקור]. שאר נאשמי משפט נירנברג השתדלו לשמור מרחק ממנו. קלטנברונר שלל כל מעורבות בפשעים וטען שלא היה לו כל קשר למנגנונים מבצעים דוגמת הגסטאפו. לדבריו הוא היה מעין אחראי מטעם השירות החשאי ובעל סמכויות ייצוגיות בלבד. הוא אפילו הכחיש שחתם על מספר מסמכים שהוצגו לבית הדין מטעם התביעה.

על הפשעים שביצע הוא נדון למוות ב-30 בספטמבר והוצא להורג בתלייה ב-16 באוקטובר 1946.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]