בחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין היא בחינה פנימית מטעם לשכת עורכי הדין בישראל, שמיועדת לבחינת הידע של בוגרי לימודי משפטים אשר סיימו את שנת ההתמחות, מבקשים להיות מוסמכים כעורכי דין ולקבל רישיון לעסוק בעריכת דין. הבחינה נערכת בשני מועדים בכל שנה, בנובמבר ובמאי. לבחינה יש שני חלקים, החלק הראשון הוא החלק העיוני, ולאחר שנבחן עבר בהצלחה את החלק העיוני, הוא רשאי להבחן בחלק השני שמורכב מבחינה בעל-פה. הבחינה העיונית נערכת במרכז הירידים בת"א, והבחינה בעל-פה נערכת בבניין לשכת עורכי הדין שבירושלים.

הבחינה העיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחינות ההסמכה נחלקת לחמישה פרקים, כאשר בכל פרק יש כ-20 שאלות ובסך הכל בבחינה יש כ-100 שאלות שכל אחת מהן שווה נקודה אחת. פרקי הבחינה הם:

  1. סדר דין אזרחי
  2. בתי המשפט
  3. סדר דין פלילי ודיני ראיות
  4. דיני תאגידים והוצאה לפועל
  5. דיני מקרקעין ואתיקה משפטית

משך הזמן המוקצב לבחינה עומד על כשלוש שעות, ועל מנת לקבל ציון עובר, על הנבחן לענות נכונה על 65 שאלות, או לענות נכונה על 12 שאלות בכל פרק.

הבחינה בעל-פה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבחינה בעל-פה נערכת בדרך כלל כשבועיים עד שלושה שבועות לאחר הבחינה העיונית, כאשר הבחינות נערכות במשך כשבוע, והנבחנים מתפזרים בין ימות השבוע. כל נבחן, נכנס לחדר הוועדה הבוחנת, אשר מורכבת משופט ושני פרקליטים.

בדרך כלל הבחינה בעל-פה היא בנושא שהנבחן התמחה בו, אולם לא מן הנמנע שהנבחן יישאל גם על ידע משפטי שלא מתחום התמחותו. משך הבחינה נע בין 5 דקות ל-30 דקות.

אמצעי עזר ללימוד לבחינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמצעי העזר העיקרי ללימוד לבחינה הוא "מרתונים" שעורכות שתי החברות העיקריות בשוק ההכנה לבחינות הלשכה: "מחשבות" ו"המתמחה".

עוד אמצעי עזר הם ספרי ההכנה ללימוד לבחינות הלשכה של שתי החברות הנ"ל.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]